Брайку нелегко: чому звільнився перший віце-мер Ялти

Екс-перший заступник глави адміністрації Ялти Сергій Брайко

Листопад у Ялті став місяцем гучних відставок. Минулого тижня дочасно склав повноваження голова підконтрольної Росії міськради Валерій Косарев. А до цього свій пост покинув перший заступник голови російської адміністрації Ялти Сергій Брайко ‒ колишній народний депутат України і один з найвідоміших людей у місті. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, чому він пішов з посади і чим тепер планує займатися.

Про звільнення першого заступника голови адміністрації Ялти, підконтрольної Росії, Сергія Брайка стало відомо 7 листопада. Прес-служба мерії повідомила, що трудовий договір з ним був розірваний за згодою сторін.

«Сергій Борисович звільнений 3 листопада за згодою сторін», ‒ процитувала прес-служба голову нинішньої адміністрації Ялти Андрія Ростенка.

Більше він ніяк не прокоментував причини звільнення свого першого заступника. Сам Брайко також публічно не пояснив, чому він звільнився. Лише 18 листопада кореспондентові Крим.Реалії вдалося з ним зв'язатися і з'ясувати, як він сам пояснює причини свого звільнення.

Я просто вирішив змінити поле діяльності, ніяких інших причин не було
Сергій Брайко

«Я вже дуже довго пропрацював у цій структурі. Тому просто вирішив змінити поле діяльності. Ніяких інших причин не було. І стосунки з колегами на роботі залишилися нормальними, все в порядку», ‒ сказав Брайко.

На питання про те, чим він буде займатися тепер, колишній перший заступник голови адміністрації конкретної відповіді не дав.

«Чесно кажучи, нова діяльність ближча до тієї діяльності, якою я займався колись, будучи директором готелю. Хоча загадувати не хочеться, тому що я ще тижнів зо два-три відпочиватиму», ‒ сказав він.

Тернистий кар'єрний шлях

Свою чиновницьку кар'єру в Ялті Сергій Брайко почав ще в Радянському Союзі. 1990 року він очолив юридичний відділ міського виконкому. Потім швидко пішов на підвищення і через пару років став вже керівником справами виконавчого комітету.

У своїй виборчій кампанії він використовував гасло «Тепло. Світло. Брайко», яке кримчани згадують донині

1996 року Брайко призупинив чиновницьку діяльність і наступні шість років присвятив роботі в готелі «Ореанда», де він був головою правління. А 2002 року, будучи членом СДПУ (о), його обрали на посаду міського голови Ялти. 2006-го йому вдається повторити цей успіх, але цього разу його висувають вже від Партії регіонів. У своїй виборчій кампанії тоді він використовував гасло «Тепло. Світло. Брайко», яке кримчани згадують донині.

2010 року в керівництві півострова і серед кримських «регіоналів» відбулися значні пертурбації. Радмін очолив виходець із Макіївки Василь Джарти, який розставив на основні пости членів своєї «привезеної» команди. Сергій Брайко не став висуватися на третій термін, і замість цього його обрали депутатом Верховної Ради Криму. Після виборів він отримав посаду міністра житлово-комунального господарства АРК, яку обіймав до 2012 року. Потім пішов на підвищення і був обраний народним депутатом України від ялтинського округу.

Наприкінці лютого 2014-го Сергій Брайко підтримав «приєднання» до Росії

Поки Брайко працював кримським міністром і українським депутатом, за крісло ялтинського градоначальника розгорнулася боротьба. 2010 року на цей пост обрали ялтинського «регіонала» Олексія Боярчука. Але 2013 року проти нього відкрили кримінальну справу за перевищення повноважень. Після цього він протримався на посаді близько півроку і пішов у відставку. Тимчасовим виконувачем обов'язків мера став тодішній секретар міськради, киянин Сергій Ілаш, який згодом здобув перемогу на позачергових виборах.

Наприкінці лютого 2014-го ‒ в розпал військового вторгнення Росії до Криму ‒ він пішов у відставку і покинув півострів. У той же час Сергій Брайко оголосив про складання повноважень народного депутата України і підтримав «приєднання» до Росії.

Він повернувся до рідної Ялти, і на початку квітня 2014 року знову став біля керма. Міськрада проголосувала за його призначення першим заступником міського голови. А оскільки мер Ілаш пішов у відставку, Брайко став фактичним керівником Ялти. Але вже через чотири місяці градоначальником призначили Андрія Ростенка, який керує Ялтою донині, а Брайко тоді став його першим заступником. У такому статусі він пропрацював два роки, після чого оголосив про звільнення.

Сам пішов чи «допомогли»?

Кримський журналіст Максим Степанцов вважає, що у Брайка дійсно не було ні з ким конфліктів, і пішов він сам.

«Брайко ‒ старий лис, відчув або шепнули, що почнуться зараз чистки в регіоні. Мовляв, третій рік йде, пора ставити своїх людей. А знімають людей в Росії, якщо не йдуть самі, тільки через кримінальні справи», ‒ висловив своє бачення того, що відбувається журналіст.

Схожа версія ‒ у кримського політика Леоніда Грача. На його думку, Брайко втік зі своєї посади, щоб можна було уникнути відповідальності за те, що відбувається в місті, якщо раптом Москва вирішить влаштувати чистку в Ялті.

Втретє в житті вже не вдасться піти від тієї відповідальності, тому що в Ялті дійсно свавілля твориться
Леонід Грач​

«Він уже продавав-продавав себе, кому тільки не продавав. І в кінцевому підсумку пішов під Аксьонова. Але, по-перше, апетити Брайка занадто великі, а по-друге ‒ боягузтво. Один раз пішов, другий раз пішов. І від бабусі пішов, і від дідуся пішов. Але втретє в житті вже не вдасться піти від тієї відповідальності, тому що в Ялті дійсно свавілля твориться. Всякі зноси-переноси, переділ землі під муніципальну для того, щоб потім далі її ділити між собою», ‒ сказав Грач у коментарі для Крим.Реалії.

А кримський бізнесмен Олег Зубков, давно знайомий з Сергієм Брайком, вважає, що він пішов не через передчуття можливих проблем, а оскільки неприємності у нього вже почалися.

По-моєму, там почалися корупційні скандали. Почали під нього дуже сильно копати і за минуле, і за сьогодення
Олег Зубков​

«Він правильно зробив, що зараз пішов, тому що не можна в одну воду зайти двічі, як він. По-моєму, там почалися корупційні скандали. Почали під нього дуже сильно копати і за минуле, і за сьогодення. Тому вважаю, що ці рокіровки цілком закономірні, логічні, тому що для нього може бути тільки гірше», ‒ сказав Зубков.

Сам Брайко в коментарі для Крим.Реалії спростував інформацію про те, що проти нього почали «копати» силові структури.

«Ні, у мене не було на цю тему жодних проблем. А компромат на всіх чиновників періодично викидають. Але в цьому плані у мене проблем не було. Це моє особисте рішення. Просто треба змінити роботу, я вже 30 років на ній, і трошки втомився», ‒ сказав Сергій Брайко.

Звільнення Брайка ‒ не єдина зміна в керівництві Ялти цього місяця. 10 листопада передчасно припинив свої повноваження голова міськради Валерій Косарев. За інформацією з різних джерел, причиною його відставки стало протистояння між ним і головою адміністрації міста Андрієм Ростенком.