«Гра престолів» російських спецслужб: новий раунд

Володимир Путін і Віктор Золотов

Спеціально для Крим.Реалії

Про протистояння нещодавно створеної Путіним Національної гвардії на чолі з колишнім головнокомандувачем внутрішніми військами МВС Росії генералом Віктором Золотовим було написано вже чимало. Найкраще суть конфлікту висвітлив публіцист Андрій Піонтковський, прямо зазначивши, що створення нової структури є сигналом того, що президент Росії втратив довіру до колись близької йому структури – ФСБ.

«Призначення Золотова – дуже сильний виклик тому середовищу, яке породило Путіна, його альма-матер – спадкоємиці Комітету державної безпеки. Не секрет, що після вбивства Бориса Нємцова ФСБ вела досить явну боротьбу з тим же Путіним за проведення розслідування аж до допиту Кадирова. Вони абсолютно справедливо переходили від безпосередніх убивць, які були офіцерами кадирівських силових структур, до їхніх начальників – Гантемірова, Делімханова й самого Кадирова. Путін цьому посилено противився. За його наполяганням розслідування було офіційно припинене, і остаточним замовником і організатором вбивства був оголошений якийсь шофер Мухудінов, та ще Маркін розповів, що той діяв мало не за завданням Держдепу. Тоді ФСБ пішла на безпрецедентний крок: вони одночасно злили через два джерела – статтю в «Новій газеті» «Хто вбив Нємцова» і доповідь Яшина – свій донос на Золотова. Саме він, по суті, був названий організатором злочину», – міркує Піонтковський.

На думку публіциста, на це пряме звинувачення Золотова Путін відповів двома діями. По-перше, перепризначив Кадирова виконувачем обов'язків президента Чечні й побажав йому благополучного обрання у вересні, а по-друге, призначив свого колишнього охоронця Золотова керівником нової величезної спецслужби й перепідпорядкував йому підрозділи, що раніше перебували у складі МВС і ФСБ.

Віктор Золотов зажадав від кадрових служб перевірити весь особовий склад на конфлікт інтересів

Виходячи з цього, цілком логічно сприймається наступний крок керівника Нацгвардії, інформація про який з'явилася днями, а саме – Віктор Золотов зажадав від кадрових служб перевірити весь особовий склад на конфлікт інтересів. На цей момент складаються списки гвардійців, у яких є родичі в інших силових, наглядових і контрольних відомствах. Зокрема, кадровикам нової служби наказано в найкоротший термін з'ясувати, в кого з військовослужбовців є родичі, які проходять службу в органах МВС, ФСБ, прокуратури й самої Нацгвардії. До числа тих, хто перевіряється, входять батьки: свої і подружжя, діти, брати й сестри, зокрема й подружжя.

Офіційно ці заходи припідносяться як боротьба «з недбайливими співробітниками, кумівством і корупцією», проте у світлі вже наявної інформації подібні заходи лише підтверджують: Володимир Путін намагається створити повністю лояльну до себе структуру, абсолютно незалежну від ФСБ, і намагається захистити її від будь-якого проникнення і впливу з боку чекістів, які втратили довіру.

Ще одним важливим кроком стало розширення повноважень Нацгвардії. Як зазначає РБК, спочатку передбачалося, що відомство Золотова стане свого роду «опричниною», присвяченою винятково боротьбі з бунтами й запобіганню й ліквідації масових заворушень (читай – протестних виступів). Однак, як випливає з указу президента, Національна гвардія підтримуватиме громадський порядок, боротиметься з тероризмом і екстремізмом, братиме участь у територіальній обороні країни, охоронятиме важливі держоб'єкти і спеціальні вантажі, допомагатиме ФСБ на кордоні, а також стежитиме за дотриманням законодавства в сфері обігу зброї і приватної охоронної діяльності.

Діяльність, що приховується за словами «боротьба з тероризмом і екстремізмом», і до створення «армії Золотова» була полем для конкурентної боротьби між ФСБ і МВС

При цьому навіть прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков не приховує, що повноваження Нацгвардії перетинаються з МВС і ФСБ, і це, можливо, зажадає внесення змін до чинного законодавства. Дійсно, діяльність, що приховується за словами «боротьба з тероризмом і екстремізмом», і до створення «армії Золотова» була полем для конкурентної боротьби між ФСБ і МВС. Справа в тому, що ще 2008 року в міліції (нині – поліції) на базі розформованого Управління боротьби з організованою злочинністю (УБОЗ) створили Центр протидії екстремізму – сумнозвісний центр «Е», головною функцією якого стала боротьба з інакодумцями й учасниками протестних акцій.

При цьому, судячи з матеріалів кримінальних справ за «лайки» і перепости в соціальних мережах, порушуваних в Росії останніми роками головним чином проти домогосподарок і матерів-одиначок, головним ініціатором таких процесів є Управління ФСБ, відповідальне за захист основ конституційного ладу й боротьбу з тероризмом. Те, як боротьба з домогосподарками позначається на якості боротьби з тероризмом – це окрема розмова, проте очевидно, що на ґрунті політичних репресій уже діяло щонайменше двоє гравців, до того ж діяли доволі активно. Тепер до процесу, схоже, приєднається ще й Нацгвардія, притому сумний досвід її попередників показує, що в якості «терористів і екстремістів» знову буде обрана політична опозиція.

Таким чином, ФСБ у цьому випадку втрачає не тільки довіру Кремля, але й репутацію головного репресивного органу всередині країни. Більше того, за словами заступника голови думського комітету з безпеки Олександра Хинштейна, саме Нацгвардія нарешті почне займатись боротьбою з організованою злочинністю, що, як уже було сказано, перестала вестися з 2008-го року, тобто з моменту створення центру «Е». Для цього гвардійцям знадобиться власна розвідка – яка, втім, уже є у Внутрішніх військах, що входять до гвардії.

Конкурентним розборкам російських силовиків додасть драматизму й той факт, що Федеральна служба з контролю за обігом наркотиків (ФСКН) і Федеральна міграційна служба (ФМС), фактично, скасовуються й передаються під контроль МВС. У відповідь на це скривджені співробітники ФСКН уже розгорнули медіа-кампанію, в якій оголосили метою створення Національної гвардії знищення нинішнього голови ФСКН Віктора Іванова, до слова – одного з фігурантів «справи російської мафії в Іспанії».

Стало зрозуміло, що ФСКН не скасовують, його руйнують

«По-перше, стало зрозуміло, що ФСКН не скасовують, його руйнують. Нікому з працівників ніяких гарантій щодо працевлаштування не дають. Висловлюються думки, що всіх людей Іванова-старшого переведуть у статус безробітних. По-друге, Іванов точно не з'явиться на Житній у якості заступника міністра», – скаржаться прихильники директора ФСКН, попутно «зливаючи» пресі наявну в них інформацію на гвардію. Мабуть, «звільнення без гарантій працевлаштування» доблесна душа борців з наркотиками вже не витримала.

Таким чином, схоже, що протистояння, що розпочалося як сутичка Золотова й Кадирова проти ФСБ, загрожує перерости в «підкилимну війну» за принципом: усі проти всіх. На тлі цього не варто забувати про війну на Донбасі, що досі триває й у процесі якої також періодично виникають «міжвідомчі розборки», тільки вже між ФСБ, ГРУ й місцевими бойовиками. Можна передбачити й те, що в міру зростання економічної кризи боротьба за обмежені ресурси між різними силовими структурами ще більш загостриться.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції