Савченко на волі: про ненависть, мудрість, мир і війну

Надія Савченко в аеропорту після повернення в Україну

Українська льотчиця, депутат Верховної Ради Надія Савченко у середу повернулася в Україну. Засуджену у Росії до 22 років позбавлення волі, Савченко у середу помилував російський президент Володимир Путін. Про помилування, як заявили у Кремлі, попросили родичі Ігоря Корнелюка й Антона Волошина – загиблих під Луганськом співробітників російського телебачення, у причетності до смерті яких російський суд обвинуватив Надію Савченко. А в Росію у середу відбули помилувані президентом України росіяни Олександр Александров і Євген Єрофєєв.

«Хочу попросити вибачення в усіх матерів, чиї діти не повернулися з АТО, а я ще досі жива. Хочу попросити вибачення в тих матерів, діти яких сидять в неволі, а я на волі. Хочу вам сказати: так, я не поверну мертвих. Але я завжди готова покласти своє життя на полі бою за Україну», – такими були перші слова Надії Савченко перед українськими журналістами.

В аеропорт «Бориспіль» вона прибула близько 15-ї години. Повернення Надії Савченко в Україну не підтверджували до останнього моменту. Приблизно за півгодини до прильоту українки у Бориспіль звільнення Савченко підтвердили її адвокати Марк Фейгін і Микола Полозов.

«Два роки тому я обіцяв українцям зробити все можливе, щоб звільнити Надію, – написав у своєму «Твіттері» Фейгін. – Так от: я вмію тримати слово. Вона на шляху додому, в Україну».

Микола Полозов у своєму «Твіттері» написав, що звільнення українки було довгим і складним шляхом. «Але ми змогли довести, що нездійсненних задач немає, і витягли заручницю з лап мордора», – зазначив адвокат.

Надія Савченко по прибуттю в Україну

Порошенко: «Як повернули Надію, так повернемо Донбас і Крим»

Після прибуття в аеропорт Надія Савченко вирушила на Банкову: в Адміністрації президента ще з обіду був запланований брифінг глави держави Петра Порошенка. Знов-таки, там до останнього не підтверджували, що йтиметься про звільнення українки. У прес-службі Адміністрації президента відповідали лаконічно: «Очікується заява президента».

На спільному брифінгу Петро Порошенко вручив Надії Савченко «Золоту зірку» Героя України. Це звання Надії Савченко присвоїли ще в березні 2015 року. У середу «Золоту зірку» передали безпосередньо в руки українки.

«Так, як ми повернули Надію, так ми повернемо Донбас, так ми повернемо Крим під український суверенітет», – заявив президент України Петро Порошенко. Він подякував за зусилля міжнародній спільноті, зокрема лідерам США та Євросоюзу.

«Зараз я нарешті можу вже сказати, що це не перша спроба повернути Надію, – додав президент. – Остання дата, яка була призначена, – це 22 травня. До цього було 18-е. Було й багато інших дат, але повернення внаслідок тих чи інших обставин не відбувалося».

Савченко: «Не хочу, щоб люди хотіли війни»

Виступаючи перед журналістами, Надія Савченко подякувала, перш за все, матері Марії та сестрі Вірі. Вона також наголосила, що «Україна має право бути, незважаючи ні на чию гнилу душу і хвору голову».

«Я не буду говорити про людей погано, не хочу передавати вам свою лють, свою злість і ненависть – сподіваюся, що з часом із цих почуттів у мене виникне мудрість, – заявила Надія Савченко. – Я не хочу, щоб люди хотіли війни. Хочу, щоб люди хотіли миру. Але мир, на жаль, можливий тільки через війну».

Савченко також передала привіт росіянам: «Нічого боятися, з колін треба вставати».

Надія Савченко, яка є депутатом Верховної Ради, також пообіцяла докласти зусиль до звільнення полонених, до того, «щоб якомога менше загинуло» та «щоб в Україні більше ніколи не був забутий народ».

Савченко не просила Путіна про помилування

Обставини звільнення Надії Савченко її адвокати пообіцяли розповісти у четвер на прес-конференції в Києві. Журналісти цікавилися в Марка Фейгіна й Миколи Полозова, які поки залишаються у Росії, як вдалося повернути українку, якщо сама вона категорично відмовилася просити Володимира Путіна про помилування. Захисники спершу відповідали лаконічно: не коментують.

Зрештою, речник президента Росії Дмитро Пєсков повідомив, що про помилування Савченко попросили родичі загиблих під Луганськом співробітників російського телебачення Корнелюка й Волошина, у причетності до смерті яких російський суд обвинуватив Надію Савченко.

«Савченко не скоювала злочинів, вона не причетна до загибелі Волошина й Корнелюка, – написав у своєму «Твіттері» Марк Фейгін. – Сподіваюся, саме невинуватість Савченко дала підстави родичам Волошина й Корнелюка звернутися до Путіна щодо помилування Надії».

У Кремлі також підтвердили прибуття у Росію засуджених і помилуваних в Україні військовослужбовців російського ГРУ Євгена Єрофєєва й Олександра Александрова.

Журналіст російської «Нової газети» Павло Канигін розповів, що в московський аеропорт «Внуково», куди прибув борт із Єрофєєвим і Александровим, пустили лише три канали: «Перший», RT й НТВ.

У квітні український суд визнав Євгена Єрофєєва й Олександра Александрова винними у веденні агресивних воєнних дій, сприянні діяльності терористичної організації, у вчиненні терористичного акту, що призвів до смерті людини. Суд призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі на строк 14 років з конфіскацією майна. 23 травня вирок російським військовослужбовцям набрав чинності. 24 травня, згідно з офіційним указом, президент України Петро Порошенко помилував Єрофєєва й Александрова.

Правозахисники тим часом нагадують: у Росії залишається ще низка ув’язнених і засуджених українців, вони теж чекають на звільнення. В Адміністрації президента зазначили, що повернення в Україну Надії Савченко – лише початок.