У Росії офіційно засекретили військові втрати

Володимир Путін

Апеляційна колегія Верховного суду Росії 10 листопада визнала законним указ президента Володимира Путіна про засекречування військових втрат «у мирний час у період проведення спеціальних операцій». Апеляційна скарга заявників, не згодних з указом, була відхилена, а рішення суду першої інстанції набуло чинності.

У серпні цього року близько десятка російських громадян звернулося до Верховного суду Росії з проханням визнати незаконним указ президента Росії про засекречування даних про втрати Збройних сил у мирний час. Серед заявників були адвокати, журналісти, а також раніше обвинувачена у державній зраді багатодітна мати з Вязьми Світлана Давидова, військовий журналіст Григорій Пасько і колишній депутат законодавчого зібрання Псковської області Лев Шлосберг. Заявники пов'язують появу цього указу президента з подіями на сході України. Влада Росії, як і раніше, заперечує, що на боці сепаратистів воюють російські військові.

Політична карикатура Олексія Кустовського

Ігри з законом

Адвокат Іван Павлов, який спеціалізується на справах про державну таємницю, в цьому випадку є одним із позивачів. На його думку, указ президента про засекречування військових втрат грішить невизначеністю формулювань і може бути використаний владою для розправи з неугодними.

Відкрилася дорога для переслідування журналістів за збір інформації, що становить державну таємницю, в тому числі йдеться про дані, які розкривають втрати особового складу Збройних сил
Іван Павлов

«Для тих, хто застосовує норми права, відкрилася дорога для переслідування журналістів за збір інформації, що становить державну таємницю, в тому числі йдеться про дані, які розкривають втрати особового складу Збройних сил. Ми вказували кілька разів на юридичну невизначеність цих формулювань. Тим часом юридична визначеність формулювання є важливою з точки зору принципів Конституції, а саме рівності всіх перед законом і судом. Визначеність правової норми є необхідним елементом законності застосування тих чи інших законодавчих актів», – зазначив адвокат Павлов.

Нервовий крок влади

Екс-депутат законодавчих зборів Пскова Лев Шлосберг – один із тих, хто оскаржував указ про засекречування втрат Збройних сил Росії у Верховному суді цієї держави. На думку Шлосберга, поява указу президента Росії виглядає не прагматичним, а, швидше, нервовим кроком влади.

Загиблих стало багато – це тисячі людей. Учасників бойових дій – десятки тисяч людей. І носіїв інформації про військові дії, про втрати, про загиблих, поранених – теж десятки тисяч
Лев Шлосберг

«Загиблих стало багато – це тисячі людей. Учасників бойових дій – десятки тисяч людей. І носіїв інформації про військові дії, про втрати, про загиблих, поранених – теж десятки тисяч. У розумінні вищого керівництва країни ця інформація дискредитує державу. Вони ж на весь світ сказали, що Росія не веде бойових дій в Україні. Зараз незрозуміло, в якій кількості Збройні сили Росії перебувають у Сирії. І небажання надавати суспільству правдиву інформацію про дії держави призвело до цього указу. Цей указ, на мій погляд, був дуже нервовою дією держави», – вважає Шлосберг.

Після апеляційної колегії рішення суду набуло чинності. Проте, за словами позивачів, вони не мають наміру відступати і збираються подавати касаційну скаргу. Тепер уже до касаційної колегії Верховного суду Росії.

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода