Історія мосту через Керченську протоку

Ідея з'єднання Криму і Краснодарського краю через Керченську протоку висловлена вперше сином Дмитра Менделєєва Володимиром, який пропонував спорудити через протоку спеціальну загату.

Вперше міст через Керченську протоку побудували після звільнення Керчі в 1944 році з німецьких матеріалів і за німецьким проектом.

Як відомо з книги німецького міністра озброєнь і боєприпасів Альберта Шпеєра, німці побудували через Керченську протоку канатну дорогу, яку за завданням особисто Адольфа Гітлера планували замінити мостом.

Його конструкції встигли захопити частини Червоної Армії, які стрімко наступали

Міст починався біля коси Чушка на краснодарському узбережжі і закінчувався біля найбільш східної точки Криму - Єнікальського півострова. Конструкція складалася зі 115 однотипних прольотів по 27,1 метрів кожний.

Разом з дамбами міст мав довжину 4,5 кілометра. У його конструкції також відводилося місце судноплавному фарватеру в районі Керч-Єнікальського каналу.

Паралельно з будівництвом мосту йшло спорудження залізничних ліній, які підводили б до нього потяги.

Солдат монтує вибуховий пристрій для підриву брил льоду, щоі насідали на міст. Далі видно, як на льоду працює криголам, намагаючись покришити лід. Брили також бомбили з літаків, намагалися розкришити стріляниною з гармат, але нічого не допомогло. Натиск льоду був таким сильним, що кілька опор були повалені, а з часом його взагалі розібрали.

Однак побудований в авральному порядку до листопада 1944 року - до 27-ї річниці Жовтня - міст виявився недовговічним. У лютому 1945 року по ньому ще встигла проїхати радянська делегація на Ялтинську конференцію, але потім почалася різка відлига і потужні льоди знесли неміцний міст.