Чому в Криму не припиниться вимкнення електрики

Сімферополь – Нинішнє вимикання світла наочно показує вразливість Криму з точки зору енергобезпеки, а також дає зрозуміти, що про стабільне постачання півострова не може йтися аж до нормалізації обстановки в українській енергосистемі в цілому. А це – питання не одного дня, чи навіть місяця.

У вівторок, на своїй звітній прес-конференції, кримський «прем'єр» Сергій Аксьонов поквапився оголосити про одному йому лише відому угоду між Україною та Росією щодо постачання електрики в Крим (офіційна влада і міністерства енергетики двох країн відповідних заяв поки не зробили), і про те, що вимикання електроенергії на півострові більше не передбачається. Однак життя зіграло з Аксьоновим злий жарт: вже ввечері того ж дня без електропостачання залишився Сімферополь і низка інших регіонів, а в середу, 24 грудня, виявився знеструмленим весь Крим. Це повністю перекреслило запевнення влади, що вони контролюють ситуацію в енергетичній сфері.

Раптовий кінець світла

У першій половині дня 24 грудня Крим повністю залишився без електропостачання, причому для місцевої влади, судячи з їхньої реакції, це стало повною несподіванкою.

Як повідомив кримський «міністр» палива та енергетики Сергій Єгоров, Україна припинила подачу електрики в односторонньому порядку і без попередження. «Україна сьогодні об 11:10 в односторонньому порядку без попередження повністю відімкнула півострів Крим від електропостачання, – цитує чиновника прес-служба Ради міністрів. – Під час такого несподіваного відключення у нас були нормальні перетоки, тому були вимкнені мобільні газотурбінні електростанції (МГТЕС) і треба час, щоб їх знову запустити». Також, за словами Єгорова, вимкнулися кримські теплові електростанції, і на їх запуск теж потрібний час. Тому спочатку на півострові просто панував хаос: зникла електрика у житлових будинках та адміністративних будівлях, не працювали торгові заклади і дорожні світлофори, через знеструмлення базових станцій виникли проблеми з мобільним зв'язком і т.і. Завдяки запуску власної генерації ситуацію частково вдалося нормалізувати.

За інформацією компанії «ДТЕК Крименерго», подача енергії в Крим припинилася трьома з чотирьох магістральних ліній. Так, лінія «Каховка-Островська» була виведена в ремонт компанією «Укренерго», а лінії «Каховка-Титан» і «Каховка-Джанкой» – вимкнені.

У свою чергу, в українському профільному міністерстві визнали відключення Криму, але пояснили, що це було пов'язане з перевищенням встановлених для півострова лімітів. «Ми підтверджуємо, що відключений Крим. Але у зв'язку з тим, що вони перевищили ліміт споживання. Вони такі ж споживачі, як й інші регіони України, всім вимикають. І вони перевищили ліміт споживання, тому їм тимчасово відімкнули», – пояснили в прес-службі міністерства енергетики та вугільної промисловості.

За перебір дають недобір

Нормалізувати електропостачання на півострові вдалося після часткового відновлення подачі енергії з материка. За словами Єгорова, кримський уряд повідомив про сформовану ситуацію міністерство енергетики Російської Федерації, яке провело переговори з Україною. «Після проведення переговорів поставки з України в Крим були частково відновлені. Зараз обсяг передачі електроенергії з України становить близько 500 МВт. Це дозволить нам найближчим часом підняти всю власну генерацію до штатних стандартних величин і відновити повністю енергопостачання всіх споживачів Криму», – сказав кримський «міністр».

З української ж сторони пояснили відновлення постачання Криму тим, що півострів повернувся в ліміт споживання. При цьому було недвозначно сказано, що за найменшого перевищення встановленої потужності Крим буде без коливань вимикатися й надалі.

«Починаючи від сьогодні ми поставили питання досить радикально, тому будь-які попередньо доведені ліміти до всіх суб'єктів будуть відслідковуватися дуже жорстко, – пообіцяв на засіданні Кабінету міністрів у середу міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин. – Сьогодні зранку був відключений Кримський півострів, після чого підключення було повернуте, і ми сподіваємося, що споживачі в Криму дотримуватимуться тих лімітів, які були узгоджені в договірному режимі між компаніями «Укрінтеренерго» і «Крименерго». У цьому договорі є чіткі вимоги щодо обсягу електроенергії, щодо потужності, яка доводиться, тому будь-яке перевикористання обмежуватиметься». Крім того, за словами міністра, у разі застосування віялових відключень на українській території Крим також не залишиться осторонь.

Жорстка вимога про дотримання лімітів змусила кримських чиновників визнати, що, все-таки, віялових відключень на півострові уникнути не вдасться

Жорстка вимога про дотримання лімітів змусила кримських чиновників визнати, що, все-таки, віялових відключень на півострові уникнути не вдасться. Навіть після відновлення поставок електрики з материка. Як повідомив Єгоров, згідно з наявною домовленістю вечірній максимум перетікання з України обмежений 400 МВт. За рахунок власної генерації регіон може забезпечити ще 400 МВт, тоді як вечірнє споживання становить 1000-1050 МВт. «Тому 200 МВт ми будемо змушені гасити шляхом віялових відключень», – пояснив кримський «міністр».

І вже увечері 24 грудня теза про те, що «відновлення поставок електроенергії не гарантує відмови від практики віялових відключень» була наочно підтверджена: після 19:00 міста і регіони півострова знову занурилися у пітьму.

З однієї склянки

У Криму часто пояснюють ситуацію в енергетиці навмисними провокаціями з боку України. «Сьогоднішнє відключення світла – ворожа диверсія. Україна хоче показати, що у них в рукаві є ресурс, що дозволяє обнулити наші мережі», – сказав зокрема кримський «прем'єр» Сергій Аксьонов після вечірнього знеструмлення Криму в середу (цитується за прес-службою Радміну). Проте таке пояснення надто спрощує ситуацію. Адже страждає не один Крим, що було б логічним у разі злого наміру. Як відомо, віялові відключення з початку грудня не припиняються на всій території України.

Головна причина цього, як ми вже пояснювали, – дефіцит електроенергії. Викликаний він, у свою чергу, браком палива для теплоелектростанцій – велика частина українських вугільних шахт залишилася на окупованій території Донбасу. В результаті, добовий дефіцит потужності в Україні сягає 3–3,5 тис. МВт і компенсується винятково за рахунок відключень споживачів в усій країні. Звичайно, Крим тут не може залишитися щасливим винятком.

Проблему частково могла б вирішити закупівля палива для електростанцій за кордоном. Однак, за словами Демчишина, Росія заблокувала на кордоні близько тисячі вагонів з вугіллям, і питання з пропуском товару все ще не вирішене. Крім того, тривають переговори про постачання електрики з Росії, Білорусі та Молдови, щоб частково компенсувати брак власної генерації. Тим не менш, в уряді не виключають песимістичного сценарію і кажуть, що відключення можуть тривати до весни.

Заручником ситуації, що склалася, є і Крим, який, увійшовши в російське політичне поле, тим не менш, у багатьох сферах залишився в економічному просторі України

Заручником ситуації, що склалася, є і Крим, який, увійшовши в російське політичне поле, тим не менш, у багатьох сферах залишився в економічному просторі України. Найбільш гостро це відчувається саме в енергетиці, бо Україна не перестала бути головним і все ще єдиним каналом постачання півострова електроенергією. По суті, кримська енергосистема – лише складова частина загальноукраїнської. Тут можна провести аналогію зі шкільним досвідом зі сполученими посудинами, рівень рідини в яких завжди буде однаковий. Так само і тут: рівень енергоспоживання в Криму за всього бажання не зможе бути вищим, ніж на материковій Україні, з енергосистемою якої він нерозривно пов'язаний. А значить – жителі півострова теж будуть пожинати наслідки російської політики на Донбасі, ну а поки вони не подолані, розраховувати на закінчення віялових відключень у Криму не доводиться.