Анексована пам'ять: в Києві обговорили, як зберегти кримськотатарські святині

Молитва на засіданні круглого столу «Пам'ятки культури та історії кримських татар»

Київ – У Києві 17 грудня відбувся круглий стіл на тему «Пам'ятки історії та культури кримських татар». Під час обговорення були порушені питання відновлення та збереження пам'яток культури корінного народу Криму, які, на думку учасників дискусії, перебувають під загрозою знищення в умовах анексії півострова. Круглий стіл був приурочений до 700-річчя найстарішої в Україні мусульманської культової споруди – мечеті хана Узбека, розташованої в місті Старий Крим.

У круглому столі взяли участь історики, активісти кримськотатарського національного руху, а також представники профільних органів влади.

Аслан Омер Киримли

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Аслан Омер Киримли, виступ якого відкривав обговорення, висловив думку про те, що сучасні події в Криму є продовженням анексії Криму, здійсненої Російською імперією наприкінці XVIII століття.

«Цей період ознаменувався для нас руйнуванням наших культурних і духовних цінностей. Сьогодні ми зібралися для того, щоб продовжити процес відновлення і відродження наших культурних цінностей», – сказав заступник голови Меджлісу.

Також він висловив надію на те, що мечеть хана Узбека, якій цього року виповнилося 700 років, буде відновлена і відреставрована найближчим часом.

Історик Гульнара Абдуллаєва нагадала присутнім про історію цієї культової споруди. За її словами, мечеть хана Узбека, що відкрилася в 1314 році, мала нелегку долю.

Історик Гульнара Абдуллаєва

«Після депортації кримських татар 1944 року мечеть опинилася в моторошному запустінні й лише дивом збереглася від руйнування. У 1979 році тут почав реставраційні роботи археолог Марко Крамаровський. Саме він звільнив старий будинок, який використовувався, як склад», – сказала дослідниця.

На думку Абдуллаєвої, сьогодні мечеть хана Узбека, як й інші культові споруди кримських татар, не захищена від посягань з боку російської влади.

«Ми вже можемо спостерігати неприємну картину того, що невідомі підрядники пару років тому розрили некрополь поруч зі Старим Кримом. Це місце, шановане місцевими жителями. Колись там була стара тюрбе Кемаль-ата – чоловіка, який проповідував іслам у XIII столітті. Сьогодні цей курган практично знищений», – зазначила історик.

На думку координатора організації «Земляцтво кримських татар» Ельвіна Кадирова, в сформованих умовах важливо приділяти увагу відновленню культових споруд кримських татар, які перебувають на території материкової України.

«Ми маємо розуміти, що за найжахливіших подій у Криму те єдине, що може залишитися у нашого народу, – це культурні об'єкти на материковій частині України. Адже тут також жили наші предки», – сказав Кадиров.

Учасники круглого столу

Однак, за його словами, на континентальній частині країни збереглася тільки одна мечеть, до будівництва якої мали відношення кримські татари. Вона розташована в Дніпропетровську, і процес її відновлення вже запущений.

«Існують історичні документи, що підтверджують її кримськотатарські корені. За ініціативою лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва були зроблені перші кроки з відновлення мечеті», – сказав представник кримськотатарського земляцтва в Києві.

Присутній на круглому столі перший секретар посольства Туреччини в Києві Фатіх Остюрк запевнив присутніх, що проблеми анексії Криму і кримських татар є важливими елементами зовнішньої політики його країни.

Виступає археолог Аліє Ібрагімова

«Туреччина продовжує підтримувати відновлення і збереження культурно-історичної спадщини кримських татар і в Криму, і за його межами. Історія – це дуже важливо. І сьогодні це ще важливіше, ніж будь-коли», – сказав дипломат.

На завершення круглого столу його учасники вирішили зібрати всі доповіді, які прозвучали, та опублікувати їх у вигляді журналу.