Чи погодяться кримські татари на знесення «галявин протесту»?

Курбан Кой – селище компактного проживання кримських татар

Сімферополь – «Глава Криму» Сергій Аксьонов пригрозив знесенням будівель на самозахопленнях, розташованих на території півострова. За словами прем'єра, питання їх легалізації навіть не обговорюється. Учасники «галявин протесту» (так вони самі називають самовільно зайняті території) до заяв «прем'єра» поставилися з тривогою. Залишати зайняті землі вони не мають наміру. В Меджлісі кримськотатарського народу вважають, що до вирішення проблеми владі слід утриматися від гучних висловлювань.

Під час засідання Громадської палати Криму «голова» Ради міністрів Сергій Аксьонов сказав, що одностороннього рішення щодо виділення земельних ділянок на користь учасників самозахоплень не буде.

«Всі споруди, які стоять на самозахопленнях, будуть знесені. Навіть не обговорюється питання їх легалізації. Не стоїть питання і про те, що їм у тому ж порядку будуть на тих же ділянках виділяти землю», – цитує Аксьонова прес-служба «Радміну». За його словами, зараз перед «урядом» Криму стоїть завдання з'ясувати кількість кримчан, які дійсно потребують земельних ділянок.

Аксьонов повідомив, що доручив своєму заступнику Дмитру Полонському підготувати генеральні плани, а також визначити земельні масиви для виділення ділянок громадянам, які цього портребують. За його словами, це необхідно для подальшого розподілу землі, який буде відбуватися за допомогою комп'ютера, щоб уникнути корупційних дій або втручання в процес посадових осіб.

Керівник «Держкомнацу» Заур Смирнов вважає, що учасники галявин протесту, у разі отримання землі, будуть самі зацікавлені у знесенні самобудів. «Йдеться про саманні будиночки, які ніхто не використовуватиме під житло», – пояснив Смирнов у коментарі для Крим.Реалії, коментуючи заяву Аксьонова.

Водночас, головною проблемою на сьогодні, за його словами, є відсутність списків претендентів на отримання землі. «Потрібно керівникам всіх «галявин протесту» максимально прискорити свою роботу. Коли нам кажуть, що списки не готові через відсутність телефонів, паспортів, я цього не розумію. Сьогодні списки надають не так активно, як би нам хотілося. Ми самі не очікували, що цей процес так затягнеться», – підкреслив Смирнов.

Your browser doesn’t support HTML5

Голова «держкомнацу» Заур Смирнов про знесення самозахоплень

«Ми будемо воювати»

Селище компактного проживання кримських татар «Курбан Кой» розташоване недалеко від села Чистеньке Сімферопольського району. Він з'явився тут близько восьми років тому. Тоді претенденти на землю звели маленькі тимчасові будиночки – загалом їх близько сотні, хтось навіть збудував двоповерхові будинки. Правда, знайти тих, хто постійно живе у селищі, вкрай складно. Відсутність електрики, води, газу і доріг – одна з причин безлюддя, що панує там.

Учасник «галявини протесту» Заїр – на вигляд йому близько 45-ти. Разом зі своїм родичем Ернестом протягом року він будує будинок в «Курбан Кой».

«На захопленні вже років вісім, знімаємо квартиру, сюди приходимо будувати будинок. Як гроші з'являються, купуємо будматеріали. Звичайно, не вистачає. Діти вчаться, їх треба одягати, хворіють – купуєш ліки. Все дорого. Що знаходжу, вкладаю в будинок», – каже, перемішуючи бетон, Заїр у розмові з кореспондентом видання Крим.Реалії.

Звістку про знесення самобудов, яка прозвучала з вуст Аксьонова, жителі «Курбан Коя» сприйняли з тривогою.

Не по-людськи зносити самобуди. Сюди стільки вкладено. Треба по можливості видати ділянки. Нехай переглядають рішення: у кого є ділянки, у кого немає
Ернест

«Не по-людськи зносити самобуди. Сюди стільки вкладено. Треба по можливості видати ділянки. Нехай переглядають рішення: у кого є ділянки, у кого немає», – вважає Ернест.

До нашої розмови приєднується літній чоловік Бахтіяр-ага. Він, почувши про можливе знесення самобудов, відповідає більш емоційно: «Ми воювати будемо, нам втрачати нічого, тут ніхто не дасть зносити. Краще ми помремо».

Your browser doesn’t support HTML5

Як учасники «галявини протесту» поставилися до заяв Аксьонова

Даніял Аметов: «Ймовірність конфлікту дуже висока»

У Меджлісі кримськотатарського народу, коментуючи слова «голови» республіки, підкреслили, що спочатку до організації земельних «галявин протесту» відношення не мали, тому ніяких рішень не ухвалювали. Водночас, у представницькому органі стежать за тим, щоб право на землю, в цьому випадку кримських татар, було реалізоване. При цьому висловлювання «прем'єра» в Меджлісі не підтримують.

«Я, чесно кажучи, не вітаю будь-які заяви, сказані ще до того, як почали впритул вирішувати земельне питання. Коли є певний результат, серйозні напрацювання, тоді можна реагувати. Інакше сьогодні це може загострити ситуацію, тому що люди нервують, вони дуже емоційно сприймають будь-які висловлювання будь-яких осіб з цього приводу», – підкреслив у коментарі для Крим.Реалії замголови Меджлісу Наріман Джелял.

На його думку, Аксьонов, говорячи про знесення, мав на увазі маленькі будови. «Думаю, за них ніхто не триматиметься, це певна форма позначення», – вважає заступник голови Меджлісу.

Він упевнений, що рішення земельного питання необхідно розділити на дві складові. «По-перше, там, де є можливість, має бути виділена земля. Необхідно пояснити, чому запропоновані такі варіанти. Друга частина питання – це вже персональний список тих, хто претендує на отримання земельних ділянок. Я знаю, що там не все так просто: є мертві душі, люди з різними прізвищами», – пояснив Джелял, додавши, що для вирішення проблеми необхідно залучити всі зацікавлені сторони.

За статистикою, в кожному народі є 10% пасіонаріїв. Навіть 10-15 тисяч осіб достатньо, щоб дестабілізувати ситуацію в Криму
Даніял Аметов

У минулому активний учасник «галявин протесту», імам релігійної громади «Селям» Даніял Аметов вважає, що спроба знесення самобудів може привести до «найнеймовірнішого розвитку подій». «За статистикою, в кожному народі є 10% пасіонаріїв. Навіть 10-15 тисяч осіб достатньо, щоб дестабілізувати ситуацію в Криму. Нехай у кримськотатарського народу буде один з тисячі активних, який піде на відчайдушний крок. Ніхто гарантій не дає. Дай Бог, щоб люди стрималися, але ймовірність (конфлікту – прим. ред.) дуже висока», – сказав Аметов у коментарі для Крим.Реалії.

Він вважає, що для забезпеченого співвітчизника розлучитися з готовим будинком на «галявині протесту» не є проблемою. «Людині, яка накопичила останні гроші, щоб витягнути свою дитину з глушини, можливо, продала все, щоб збудувати простий тимчасовий будиночок, для неї знесення самобуду буде дуже серйозним ударом. У такому випадку людині нічого втрачати. В цьому і полягає небезпека», – пояснив Аметов.

За інформацією земельної комісії при «Раді міністрів», у Криму нараховується 59 самовільно зайнятих земельних масивів загальною площею 1451 га. Найбільша кількість самозахоплень розташовані в межах Сімферополя і в Сімферопольському районі – 33 масиви загальною площею 1363 га, повідомляє Крыминформ.

Як повідомив на прес-конференції в Сімферополі «міністр» майнових і земельних відносин Криму Олександр Гордецький, інвентаризація захоплених земель показала, що третина з них вже має законних господарів. Так, 90 га самозахоплень розташовані на земельних паях колишніх працівників колгоспів і радгоспів, 32 га – на орендованих землях, і ще близько 410 га належать держпідприємствам.