Реакція в Меджлісі на результати виборів

Сімферополь – В Україні підбивають підсумки дострокових виборів депутатів Верховної Ради. Хоча голосування не проводилося у низці округів Луганської та Донецької областей, а також в Криму і Севастополі, в міжнародному співтоваристві і серед спостерігачів визнають прозорість, відповідність міжнародним стандартам і легітимність цих виборів.

Як у Меджлісі кримськотатарського народу оцінюють результати виборів до українського парламенту – сайт Крим.Реалії поцікавився у членів представницького органу кримських татар.

Також опитуваним пропонувалося відповісти на запитання, чи очікують вони якихось змін у вирішенні кримськотатарського питання з новим складом українського парламенту.

Заступник голови Меджлісу Наріман Джелял:

Наріман Джелял

– Ми задоволені, що, незважаючи на складну ситуацію в країні, військові дії та економічні складнощі, вибори відбулися. Незважаючи на розподіл голосів виборців між партіями і кандидатами, позитивним фактом є те, що більшість депутатів нового парламенту складуть представники тих політичних сил, які виступали на підтримку «Майдану», за європейську, незалежну і цілісну Україну.

– Як буде, і чи вирішуватиметься кримськотатарське питання в новому парламенті покаже час. Очевидно одне, і я сподіваюся, в Києві це вже добре розуміють, без вирішення цього питання таким чином, щоб воно задовольняло, передусім самих кримських татар, шанси на повернення Криму вкрай мінімізуються.

Член Меджлісу Еміне Авамілєва:

Еміне Авамілєва

– Щодо результатів виборів можу судити тільки за даними екзитполів, оскільки офіційних остаточних даних поки що немає. В принципі, результати були очікувані, хоча «Народний Фронт» трохи здивував. Повне розчарування – Юлія Тимошенко, яка практично втратила не тільки команду, але й довіру виборців... Мені дуже імпонує «Самопоміч» Садового, подивимося, на що вони здатні... А ще ж і мажоритарку порахують... У цілому, сподіваюся на зміни.

– Потенційних кримчан-депутатів у складі нового парламенту мало, а кримських татар і того менше (не знаю, чи пройде під номером 71 Рефат Чубаров). Побоююся, що сильних рупорів у парламенті може не бути (або їх кількість дуже маленька) і саме тому проблема і Криму, і кримських татар може бути відсунута на задній план, враховуючи ситуацію в державі в цілому... Загалом, не плекаю ілюзій, якщо чесно.

Член Меджлісу Ескендер Барієв:

Ескендер Барієв

– Якщо співпадуть офіційні дані з даними екзит-полу, то можна сказати, що в незалежній Україні вперше за 23 роки має бути сформований демократичний, проєвропейський парламент, в якому на 90% будуть представники демократичних, проєвропейських сил. З таким парламентом є перспективи в України. Хотів би побажати, щоб не повторився 2005 рік, щоб, враховуючи ситуацію, в якій перебуває країна, депутати взяли відповідальність і не захопилися внутрішніми чварами, а працювали на той курс, який декларують.

– Щодо кримськотатарського питання, мабуть, дуже слабо будуть представлені депутати з Криму. І відповідно, це може вплинути на те, яким чином розвиватиметься Крим. Мустафа Джемілєв завжди твердо стояв на своїй позиції. І багато чого залежатиме від того, скільки самі кримчани в цілому і, зокрема, кримські татари зможуть допомагати працювати над тим, щоб у Мустафи Джемілєва було більше законодавчих та нормотворчих ініціатив. Думаю, що про це повинні думати самі кримчани, Мустафа Джемілєв, щоб парламент міг розуміти і підтримувати ініціативи, щоб всі процеси були спрямовані на повернення статус-кво Криму.

Керівник відділу міжнародних зв'язків Меджлісу Алі Хамзін:

Алі Хамзін

– Мене теж дуже радує, що злочинна своєю людиноненависницькою ідеологією КПУ не знайшла своїх виборців, щоб продовжувати брехати від імені українського народу. В іншому проглядається, що на політичну арену України виходять нові політичні сили... Чи зможе цей парламент врахувати політичні помилки минулої влади України у внутрішній, у зовнішній або національній політиці – час покаже...

– Що стосується надій кримських татар з обранням нового парламенту України, я для себе можу побачити лише в необхідності безпеки розвитку нашого народу в Криму. Що може зробити Україна та її новий парламент для цього конкретно? Не тільки чекати потік міграції на материк, в тому числі і кримських татар, а вступити з Росією в діалог за участі високих міжнародних організацій про забезпечення і дотримання прав громадян України в Криму, кримських татар. У цьому сенсі одним із важливих питань могло бути питання про надання Україною подвійного громадянства, яке поширювалося б на всіх кримчан. І це лише початок.

Як повідомлялося, після обробки 38,01% протоколів лідирують дві політичні сили – «Народний фронт» (21,60%) і «Блок Петра Порошенка» (21,52%). До парламенту також проходять «Самопомiч», «Опозиційний блок», Радикальна партія Олега Ляшка та «Батькiвщина». На межі прохідного бар'єру балансує ВО «Свобода» (4,66%).

За даними Національного екзит-полу, до нової Верховної Ради потрапляють 7 партій, в тому числі і партія «Свобода». «Блок Петра Порошенка», за підсумками опитування на виході з виборчих дільниць, лідирує.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв був зареєстрований кандидатом у народні депутати від президентського блоку.