Суд в одні ворота: нові подробиці справи «кримських терористів»

Олег Сенцов

Київ – У понеділок, 20 жовтня московський міський суд залишив в силі рішення про продовження терміну арешту кримському антифашисту Олександру Кольченку. Найближчим часом цей же суд розглядатиме питання про продовження запобіжного заходу для іншого фігуранта справи «кримських терористів» – Олега Сенцова. Незважаючи на те, що російські суди виносять рішення винятково на користь слідства, захист кримчан не збирається здаватися. Адвокат Кольченка Світлана Сидоркіна подала позов з вимогою визнати свого підзахисного громадянином України, а адвокат Сенцова Дмитро Дінзе днями оскаржив рішення про відмову в порушенні кримінальної справи за фактом тортур щодо режисера.

Наприкінці вересня Лефортовський районний суд Москви продовжив до середини січня 2015 року терміни утримання під вартою Олегу Сенцову і Олександру Кольченку. Адвокати кримчан подали апеляційні скарги на це рішення, проте поки позитивних результатів це не принесло. 20 жовтня Мосміськсуд залишив в силі рішення про продовження терміну арешту для Кольченка.

Адвокат кримського активіста Світлана Сидоркіна вважає, що суддя відхилив її скарги необґрунтовано. За її словами, згідно з російським законодавством, суд зобов'язаний назвати вагомі підстави, які підтверджують, що обвинувачений має перебувати під вартою. Сидоркіна вважає, що суддя не навів таких підстав і продовжив Олександру термін арешту, ґрунтуючись тільки на тому, що Кольченко підозрюється в скоєнні тяжкого злочину.

«Його вина в скоєнні злочину не доведена. Крім того, Європейський суд неодноразово повідомляв, що суд має детально мотивувати обрання запобіжного заходу. Але наші суди це ігнорують і продовжують термін утримання під вартою з формальних підстав», – обурилася Сидоркіна.

Захисник режисера Олега Сенцова також подала апеляційну скаргу на рішення про продовження терміну арешту. Розгляд цієї скарги мав відбутися 20 жовтня, проте на прохання адвокатів судове засідання було перенесене.

«Сьогодні я у відрядженні, а другий адвокат теж зайнятий. Ми відправили телефонограму з проханням перенести засідання. Поки Мосміськсуд не повідомив нам, на яке число призначений розгляд», – повідомив адвокат Дмитро Дінзе.

Нав'язують російське громадянство і садомазохізм

Як повідомлялося, слідчі органи не визнають українське громадянство Сенцова і Кольченка і наполягають на тому, що обвинувачені є росіянами. На цій підставі слідчі відмовляються допускати до кримчан українських дипломатів.

Адвокат Олександра Кольченка 13 жовтня надіслала до Київського районного суду Сімферополя позовну заяву про визнання його права на збереження українського громадянства. В позові Сидоркіна наполягає на тому, що слідство порушує закон, визнаючи її підзахисного громадянином Росії проти його волі.

Олександр Кольченко

«Ми посилаємося на закон «Про громадянство Російської Федерації». Там сказано, що в разі приєднання іншої території рішення про збереження громадянства за громадянами іншої країни ухвалюється на підставі угоди, затвердженої між двома державами. Але Республіка Крим державою не є», – пояснила Сидоркіна.

Вона припустила, що кримський суд, швидше за все, відмовить їй у задоволенні позовних вимог, і справа розглядатиметься в Європейському суді з прав людини.

«Якщо Олександр буде визнаний іноземним громадянином, то при ухваленні відповідного рішення він може відбувати покарання на території України», – сказала Сидоркіна.

Захисники Олега Сенцова поки не робили спроб довести в суді, що він є громадянином України. На цей момент, адвокати режисера намагаються домогтися притягнення до відповідальності російських силовиків, які застосовували відносно нього тортури.

Сенцов повідомив про те, що до нього застосовували насильство в ніч з 10 на 11 травня в будівлі, в якій після анексії Криму розташувалося відділення ФСБ. Режисер говорить, що йому на голову надягали поліетиленовий пакет, душили до непритомного стану, били по спині й голові ногами, роздягали і погрожували зґвалтуванням. Захист режисера вважає, що таким чином його хотіли змусити дати свідчення про наміри організувати і здійснити низку підпалів і вибухів, а також про зберігання зброї і вибухових речовин

Ще в червні адвокат Дмитро Дінзе надіслав до слідчих органів заяву про застосування тортур до його підзахисного. Але тільки на початку жовтня йому прийшла постанова про відмову в порушенні кримінальної справи, підписана слідчим ВСУ Слідчого комітету Чорноморського флоту Росії Опаріним. У тексті постанови заперечувалася необхідність розслідувати зазначені заявником обставини.

Своє рішення він обґрунтовував тим, що під час обшуку за місцем проживання Олега Сенцова були виявлені «предмети садомазохістської спрямованості». Саме виявленням цих предметів майор Опарін пояснив наявність зафіксованих на тілі Сенцова травм. За версією слідства, травми були завдані Сенцову його сексуальною партнеркою або партнером незадовго до затримання.

У коментарі для Крим.Реалії адвокат Дмитро Дінзе наголосив, що має намір оскаржити відмову в порушенні кримінальної справи.

«Слідчий виявив необ'єктивність при розгляді заяв Сенцова. Він не провів судово-медичної експертизи щодо тілесних пошкоджень, не опитав співробітників СІЗО, не опитав співмешканку та інших близьких осіб. Він зробив висновок, заснований тільки на словах співробітників ФСБ, які зацікавлені в результаті справи. Адже якщо підтвердиться їхня причетність до тортур, вони понесуть кримінальну відповідальність», – сказав адвокат.

Сенцов пише сценарій, а Кольченко читає книги

Заяви про «садомазохістські схильності» Сенцова, якими слідчі виправдали сліди побоїв, обурили рідних і близьких кінорежисера. Сестра арештанта Наталія Кочнєва сказала, що слідство скомпрометувало себе, коли відмовило в порушенні справи за фактом тортур щодо її брата.

«Вони явно намагалися таким чином закрити нам рот, щоб ми більше не заїкалися про тортури. Але у них нічого не вийшло, вони самі себе ж знову виставили ідіотами», – сказала Наталя.

За її словами, зроблені слідом заяви зайвий раз показують, що всі звинувачення стосовно Сенцова абсурдні і суперечать здоровому глузду.

Також Кочнєва в коментарі для Крим.Реалії розповіла про подробиці життя Сенцова під вартою. За її словами, з братом вона не бачиться з ініціативи самого Олега.

Олег Сенцов

«Він відмовився від побачень. Каже, що йому так легше. Він ніби закрився. Але ми з ним спілкуємося через адвокатів і переписку», – повідомила Наталія.

Сестра ув’язненого каже, що Сенцов не скаржиться на здоров'я і утримання. За її словами, він багато читає, вивчає англійську мову і пише сценарій для нового фільму.

«Каже, що це буде дитячий фільм: добрий і світлий. Ще сказав, що в ньому не буде нічого автобіографічного. Більше деталей не розкриває», – сказала Кочнєва.

Близькі Олександра Кольченка повідомляють, що він також не скаржиться на здоров'я. За словами учасниці ініціативи «Анархістський чорний хрест» Ольги Мирясової, найбільше кримчанину не вистачає спілкування з родичами.

«Він був би дуже радий побачитися з рідними, але у нас таку можливість зазвичай отримують тільки ті, хто активно співпрацює зі слідством. Адвокат Кольченка планує домагатися побачення Саші з мамою через суд», – розповіла громадська діячка.

За словами Ольги, в своїх листах Кольченко пише, що читає книги і уважно стежить за новинами.

«Пише, що дні схожі один на одного, як у «Дні бабака». Ми його підписали на кілька газет і журналів, у співкамерників є телевізор, так що Саша в курсі новин. У СІЗО «Лефортово» непогана бібліотека, і книг через Інтернет-магазин він отримав близько десяти. Але його цікавлять події на лівій і анархістській сцені, про які не пишуть у ЗМІ, тому він питає про це в листах. Пише, що багато спить, щоб швидше пройшов час, бо крім читання зайнятися нічим», – повідомила активістка.

За ґратами Сенцов і Кольченко провели вже п'ять місяців. Співробітники ФСБ затримали їх в середині травня в Сімферополі. Також представниками російських спецслужб були арештовані ще двоє жителів Сімферополя: Геннадій Афанасьєв та Олександр Чирній. Через кілька тижнів після арешту в ФСБ Росії повідомили, що затримані є членами диверсійно-терористичної групи «Правий сектор», які підозрюються в підготовці терактів у низці міст Криму.

Однак, на думку українських правозахисників, справа проти Сенцова і Кольченка є сфабрикованою, а реальна причина їхнього арешту полягає в тому, що затримані брали активну участь у протестах проти анексії Криму.

«Ця справа є політичним переслідуванням кримчан, які не погодилися з окупацією Криму. В умовах відсутності незалежної судової системи, а також невизнаної окупаційної влади, всі факти, зібрані в Криму проти хлопців, не витримують критики. Обшуки проводились ФСБ в присутності своїх понятих, показання вибивалися під тортурами і погрозами», – зазначила в коментарі для Крим.Реалії голова кримського правозахисного центру «Дія» Олександра Дворецька.

Вона наголосила, що всі звинувачення на адресу Кольченка і Сенцова є абсурдними, а будь-які спроби захисту кримчан говорити мовою фактів не приймаються судом.

«При цьому абсурдні звинувачення в тому, що антифашист Олександр Кольченко є фашистом, сприймається, як факт. Все відбувається як у книгах Кафки, який писав, що в політичній судовій справі сама наявність обвинуваченого є злочином. Це публічне покарання, насамперед, покликане показати іншим кримчанам, незгодним з окупацією, що жертвою режиму може стати кожен», – сказала правозахисниця.

Дворецька припустила, що результат справи «кримських терористів» залежатиме від політичної ситуації в Росії, а також від того, наскільки активно міжнародне співтовариство чинитиме тиск на Кремль.