Як обійти блокування інтернет-сайтів у Криму

Сімферополь – Роскомнадзор​ почав блокувати роботу українських інтернет-видань на території Криму. У федеральному відомстві вважають, що сайти, які потрапили під заборону, займаються закликами до масових заворушень і здійснення екстремістської діяльності. Втім, обурені блокуванням інтернет-видань користувачі вже знайшли спосіб обійти ці обмеження.

З початку серпня в Криму місцеві провайдери стали закривати доступ до таких популярних в Україні інтернет видань, як «Цензор», «Новий Регіон» і «Главком». При спробі зайти на сайт відкривається сторінка з наступним текстом: «Шановні користувачі! Ми просимо вибачення, але доступ до запитуваного ресурсу обмежений!» Нижче йде перелік причин, через які відбулося обмеження. Одна з них свідчить, що «мережева адреса внесена до реєстру доменних імен, що дозволяють ідентифікувати сайти в мережі «Інтернет», які містять заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності, участі в масових (публічних) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку». При цьому ніяких інших подробиць не повідомляється.

Насправді ж справжньою причиною блокування зазначених ресурсів стало розміщення ними інформації про «Марші за федералізацію Сибіру», який планували провести 17 серпня. За повідомленнями «Нового регіону», редакція сайту отримала повідомлення від Роскомнадзору з вимогою зняти з ресурсу статтю журналіста Максима Собеського «Сибіряки готують марш за федералізацію», опубліковану 28 липня. В іншому випадку сайт загрожували заблокувати для користувачів у Росії. Як повідомило відомство у своєму листі, це рішення ухвалене Генеральною прокуратурою Російської Федерації.

«Публікацію «Нового Регіону» розцінюють як таку, що «що містить заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності, участі в масових (публічних) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку», – зазначено в замітці на сайті. Проте видання відмовилося виконувати вимогу Роскомнадзору, в результаті чого виявилося заблокованим у Росії, а також у Криму.

Цензура і пропаганда – це не до нас. Ми – вільні люди, які працюють для вільних людей, і жоден тимчасовий правитель або диктатор цього не змінить
Олександр Щетинін

«На війні як на війні», – прокоментував ситуацію засновник агентства «Новий Регіон» Олександр Щетинін. За його словами, редакція не має наміру змінювати свою позицію. «Всі спроби тиску, блокування окремих матеріалів або цілого сайту лише підтверджують правильність обраного курсу. Тому «Новий Регіон» писав і писатиме про те, що насправді відбувається в Криму, всій Україні, Росії та інших країнах. Цензура і пропаганда – це не до нас. Ми – вільні люди, які працюють для вільних людей, і жоден тимчасовий правитель або диктатор цього не змінить», – цитує Щетиніна «Новий Регіон».

У більш незручному становищі опинилося видання «Главком», яке користувалося послугами німецького хостера. Зарубіжна компанія хотіла заблокувати український сайт на вимогу Роскомнадзору так само за публікацію матеріалу про марш за федералізацію Сибіру, однак після з'ясування причин відмовилася від цього. Поки це питання розглядалося, «Главком» переїхав на українські сервери, уникнувши загрози відключення і втрати бази даних сайту за п'ять років. Але ресурс тепер не доступний в Росії та Криму.

Блокування інформаційних веб-ресурсів, як інструмент тиску на незалежні ЗМІ, широко використовується не тільки російською владою. Наприклад, сайти Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (РСЕ/РС) заблоковані в таких країнах як Іран, Туркменістан і Узбекистан. У цих країнах користувачі можуть переглядати сайти РСЕ/РС, використовуючи веб-проксі Psiphon.

Psiphon – це інструмент, який був розроблений для того, щоб забезпечити користувачів відкритим доступом до ресурсів, заблокованих в їхній країні, забезпечуючи при цьому анонімність користувачів в Інтернеті.

Провайдери ігнорують прохання користувачів

Одна з мешканок Сімферополя в коментарі для Крим.Реалії розповіла, що, як тільки зіткнулася з блокуванням українських ресурсів, написала листа зі скаргою провайдеру. «Але поки що ніякої відповіді не отримала», – обурилася Вікторія.

Правозахисники впевнені, що своїми діями Роскомнадзор обмежує права користувачів інтернету. «У Криму продовжують згортатися громадянські та політичні права. Свобода слова, висловлення думок, зібрань є для кримчан тепер недозволеною розкішшю», – йдеться на сторінці мобільної групи правозахисників в Автономній Республіці Крим.

Втім, багато інтернет-користувачів уже знайшли спосіб обійти блокування сайтів. Для цього достатньо встановити одне зі спеціальних доповнень (плагінів) до програми-браузера, за допомогою якої ви блукаєте у мережі. Наприклад, для користувачів Google Chrome існує безкоштовне розширення під назвою ZenMate, за допомогою якого можна заходити на той чи інший сайт спеціальним захищеним зашифрованим каналом, що забезпечує анонімність і безпеку. При цьому адреса розташування користувача може бути «замаскована» під жителя США, Великобританії, Німеччини, Швейцарії або Гонконгу.

Не гірше впорається із завданням обходу блокування інший безкоштовний плагін для браузерів Chrome і Mozilla Firefox – friGate. З його допомогою можна відкрити будь-який заблокований сайт без втрати швидкості.

Нижче Крим.Реалії пропонують читачам покрокову інструкцію зі встановлення розширення ZenMate:

1. Шукаємо в пошуку Google ZenMate.

  1. 2. Натискаємо на перше посилання Chrome Web Store – ZenMate. У новому вікні відкриється опис програми з можливістю безкоштовного скачування.

3. Натискаємо в правому верхньому кутку на рамку з написом «безкоштовно», після чого випаде віконце з підтвердженням нового розширення. Вибираємо варіант «додати», після цього почнеться скачування програми на ваш комп'ютер.

4. Через кілька секунд, відкриється вікно з повідомленням про те, що розширення встановлене на вашому комп'ютері.

5. У віконці зліва необхідно буде ввести свою електронну адресу. Також розробники нададуть пароль, який ви можете змінити, після цього у вас з'явиться можливість скористатися послугами цієї програми. За бажання її можна відключити. Для цього необхідно вибрати функцію off у віконці праворуч внизу.