Аслан Омер Киримли: «Ставленики Кремля в Меджлісі будуть приречені на приниження і неповагу»

Your browser doesn’t support HTML5

Заступник голови Меджлісу: Перевірки в Бахчисараї – це беззаконня та шантаж

Київ – Політик і бізнесмен Аслан Омер Киримли, напевно, є найменш публічним із п'яти заступників голови Меджлісу. Він дуже рідко дає коментарі та інтерв'ю. При цьому Аслан грає одну з ключових ролей у представницькому органі кримських татар. У Меджлісі Киримли опікується економічним блоком, паралельно очолюючи кримськотатарське земляцтво в Києві та «Кримську Міжнародну Бізнес Асоціацію». Також він є помічником-консультантом народного депутата Мустафи Джемілєва і вважається його правою рукою. В інтерв'ю для Крим.Реалії заступник голови Меджлісу розповів про репресії щодо лідерів кримськотатарського руху, роботу київського земляцтва, а також про долю своїх бізнес-активів.

– Аслане, наскільки розрослося київське земляцтво кримських татар, яке ви очолюєте, після анексії Криму?

– Київське земляцтво розпочало свою роботу в 1999-му році. У зв'язку з подіями, які відбулися в Україні, кількість наших співвітчизників зросла. В основному це були студенти, які тут навчалися і співробітники тих чи інших великих компаній, представлених у Києві. Їх кількість варіювалася від півтора до трьох тисяч.

– А скільки кримських татар наразі проживає в Києві?

– За останніми відомостями, які були зібрані земляцтвом, у нас додалося ще близько трьох тисяч співвітчизників. Загалом, разом з вимушеними переселенцями, нас зараз близько шести тисяч, і це число постійно зростає.

– Яку роль виконує земляцтво в процесі адаптації переселенців?

Аслан Омер Киримли

– Як тільки в Криму почалися відомі події, і кількість людей, що прибувають з Криму, стала різко зростати, ми зрозуміли, що цей процес треба координувати. Ми організували координаційний центр для роботи з переміщеними особами, які потребують допомоги. Я сам відвідав декілька регіонів, літав до Львова, де також був створений координаційний центр, підпорядкований Києву. Наші представники були на Волині, в Херсоні, Івано-Франківську, Луцьку та Дніпропетровську. Ми змогли швидко організувати роботу волонтерів для того, щоб вони могли оперативно допомагати співвітчизникам.

Ми надали офіс земляцтва для координаційного центру. Так виникла спільнота «Крим-SOS», яка через соціальні мережі швидко стала місцем збору та обміну інформацією. Волонтери, небайдужі співвітчизники, жителі Києва стали допомагати людям з переселенням, поселенням, соціальною допомогою. Надаються юридичні консультації, вирішуються інші питання, пов'язані з тим, що люди опинилися в нових умовах.

«Боротьба Кремля з Меджлісом приречена на провал»

– Найгучнішою подією, пов'язаною з Меджлісом, останнім часом стала заборона на в'їзд до Криму Мустафі Джемілєву та Рефату Чубарову. На ваш погляд, з якою метою це було зроблено?

Політика наших опонентів передбачувана, вона розрахована на те, щоб обезголовити національний рух кримських татар

– Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров – це найвпливовіші представники кримського півострова, лідери кримськотатарського народу і громадської думки. Політика наших опонентів передбачувана, вона розрахована на те, щоб обезголовити національний рух кримських татар. Це найдемократичніша інституція на півострові, і тому вона становить для них загрозу. Для них важливо виключити можливість того, що в Криму звучатиме голос свободи і захисту прав людини.

– У відсутності Рефата Чубарова на півострові, хто очолюватиме Меджліс?

– Рефат Чубаров продовжує очолювати Меджліс. Меджліс – вищий повноважний представницько-виконавчий орган самоврядування кримських татар. Зараз він продовжує роботу і виконує свої обов'язки. Але якщо ситуація буде кардинально змінюватися, то консультативним чином будуть обрані люди, відповідальні за ті чи інші напрямки.

– Наскільки ймовірно, що заступників голови Меджлісу також виженуть за межі півострова?

– Це нескінченний процес. Меджліс має багатовікову історію. Це орган самоврядування, який є в багатьох державах. Боротьба з ним приречена на провал, тому що кожного разу виникатимуть нові лідери, і Меджліс буде продовжувати працювати незалежно від обставин.

Кримських татар зараз намагаються розділити на згодних і незгодних. Відносно незгодних вони застосовують і застосовуватимуть репресії, погрози і шантаж. А «метод пряника» заготовлений для тих, хто лояльний, готовий підкорятися і виконувати будь-які вказівки.

– Наскільки ймовірно те, що Кремлю все ж таки вдасться розколоти Меджліс, і на чолі представницького органу кримських татар з’являться лояльні до них діячі?

Будь-яка, нав'язана проти волі народу креатура не матиме авторитету і буде приречена на приниження і неповагу

– У кожному разі в Меджлісі буде раціональна частина, яку підтримуватиме народ. Кримськотатарський народ неможливо перемогти. Абсолютно неважливо, хто буде обласканий Кремлем. У кожному разі, будь-яка, нав'язана проти волі народу креатура не матиме авторитету і буде приречена на приниження і неповагу.

– У Меджлісі ви є керівником управління зовнішньоекономічних зв'язків, інвестицій та розвитку національної економіки. Чи триває ця робота управління після анексії?

Аслан Омер Киримли

– Ми почали цю роботу в листопаді минулого року. Ми з ентузіазмом поставилися до цього процесу, і, використовуючи попередній досвід, змогли організувати управління. Був відкритий офіс, залучені експерти, розпочата робота над стратегією економічного розвитку Криму. Проводилися зустрічі на міжнародному рівні, де обговорювалися перспективи залучення інвестицій до Криму. У кількох країнах були відкриті представництва для того, щоб сприяти економічному розвитку Криму.

Але чотири місяці тому ситуація в Криму різко змінилася, і роботу управління довелося переформатувати на експертно-аналітичну діяльність. Останнім часом ми зосередилися також на захисті прав українських підприємств на території півострова.

«Все, що у мене є – це дари Всевишнього»

– Днями в Бахчисараї співробітники силових структур Криму влаштували перевірки підприємств кримських татар. Як ви оцінюєте ці події?

– Я оцінюю це як своєрідну загрозу на майбутнє, як порушення прав і тиск на кримських татар.

– А яка доля ваших активів у Криму? Чи відбуваються спроби чинити тиск на ваш бізнес?

– Справа в тому, що коли я був обраний у Меджліс кримськотатарського народу, я припинив мати активи і займатися підприємницькою діяльністю. Ще три роки тому я передав операційне управління новому керівнику компанії.

– Вас вважають найбагатшою людиною в Меджлісі. Чи справді це так?

Все, що у нас є, належить господу Богу

– Все, що у нас є, належить господу Богу. Дає він нам більше або менше, ми вдячні і задоволені будь-яким даром Всевишнього. Ми активно займаємося благодійністю і працюємо в суспільній сфері, намагаємося бути всебічно корисними. У цьому наше багатство.

– Як після анексії змінилася робота «Кримської Міжнародної Бізнес Асоціації», яку ви очолюєте?

– Асоціація продовжує роботу, але веде зараз тільки експертно-аналітичну роботу і виконує консалтингові функції.

– Деякі прокремлівські інформаційні видання і сайти організацій, опозиційних Меджлісу, починаючи з минулого року систематично публікують матеріали,в яких різко критикують вас. Чому саме ви були обрані мішенню для інформаційної атаки?

– Зараз Україна зіткнулася з агресивною пропагандою і брехнею при висвітленні подій, які відбуваються в нашій країні. Проти країни йде справжня інформаційна війна. Проти лідерів думок йде «війна на знищення», їх поливають брудом засоби масової інформації, підгодовані недоброзичливцями.

Собаки гавкають – караван іде! Ми продовжуємо займатися своєю справою. Діяльність людей, які займаються пропагандою і брехнею, деструктивна. Але це їхній вибір. Ми ж займаємося активною творчою діяльністю і не збираємося змінювати свої плани.

– Але чому саме вас так активно критикують?

– Наша активна позиція викликає роздратування, тому що всі наші ініціативи результативні, масштабні й успішні. Напевно, тому.

«Міністерство з питань Криму потрібно створювати»

– Ви виділяли кошти на реконструкцію мечеті «Орта Джамі» у Бахчисараї. Кому зараз вона належить?

– Відновлення мечеті було знаковою подією. Вона була збудована ще кілька століть тому, це наша реліквія, і для нас було важливо відновити цю історичну спадщину. У цьому брала участь уся наша родина: мій батько, брат, діти. Тому це не тільки моя заслуга. Для нас це сімейна традиція, яка перейшла від наших предків, які будували мечеті, медресе і школи. Ми продовжували їхню добру справу, тому що це наша історія, це частина нас. Після реконструкції мечеті ми передали її в користування Муфтіяту Криму, на балансі якого вона зараз перебуває.

– Чи не побоюєтеся ви, що з мечеттю може щось статися, враховуючи нещодавній обшук у медресе і підпали культових споруд мусульман?

– Події, які відбуваються в Криму, стосуються всіх і кожного жителя півострова. Ми продовжуватимемо свою активну діяльність, меценатство, добродійність, не зважаючи ні на що.

– На відкритті мечеті «Орта Джамі» був присутній Павло Шеремет, який зараз є міністром економіки України. Наскільки ви з ним дружні і чи підтримуєте зараз контакт?

– Ми, звичайно ж, спілкуємося. У нас робочі відносини.

– Днями народний депутат України Микола Катеринчук вніс до Верховної Ради законопроект про створення міністерства з питань Криму. Чи схвалюєте ви появу цього відомства?

Ми нікого і нічого не боїмося

– Я вже говорив про те, що міністерство з питань Криму потрібно створювати. Той спектр завдань, які сьогодні стоять перед державою, вимагають, щоб ними займалися професійно і на високому рівні. До анексії в Криму було багато державних структур, а зараз немає жодної. Цю ситуацію треба змінювати.

– У кулуарах Верховної Ради подейкують, що ви є претендентом на посаду міністра з питань Криму, і Мустафа Джемілєв просуває ваше призначення. Чи правда це?

– Я не можу коментувати це питання, бо не хочу коментувати чутки.

– Як часто ви буваєте в Криму? Чи не побоюєтеся ви того, що вам також відмовлять у в'їзді на півострів?

– Останні рази я перетинав кордон з лідером кримських татар Мустафою Джемілєвим. Я думаю, що перетин кордону буде безперешкодним. Ми нікого і нічого не боїмося.