Доступність посилання

ТОП новини

Віталій Портников: Стандарт Пєскова


Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков
Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков

Спеціально для Крим.Реалії

Після рішення американського президента Дональда Трампа про визнання ізраїльського суверенітету над Голанськими висотами прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков повідомив, що Сполучені Штати зробили ще один крок у порушення міжнародного права. Власне, це не особиста думка одного Пєскова. Приблизно те ж саме говорять всі російські політики ‒ від президента Володимира Путіна до депутатів Держдуми.

Але виникає цілком законне запитання, яке хочеться адресувати й пану Пєскову, і його однодумцям. Так би мовити, запитання про стандарти навпаки. У Росії обурені тим, що американці визнали анексовані Ізраїлем Голани невід'ємною частиною Ізраїлю, а анексований Росією Крим частиною Росії не визнали. Подвійні стандарти! Але тоді хочеться поцікавитися: а сама Росія? Якщо в Росії 2014 року визнали можливим приєднати до своєї території частину території України, то чому ж відразу після цього ‒ ну або до цього ‒ не визнали ізраїльськими приєднані Голани? Це хіба не подвійні стандарти?

У Москві вважають, що Трамп навмисне не бажає бачити подібність між однією анексією й іншою. Не будемо зараз коментувати позицію американського президента. Поцікавимося позицією російського. Якщо він бачить схожість ‒ тоді чому не визнає Голани ізраїльськими? А якщо не визнає ‒ то, напевно, Крим і Голани це все ж не одне й те саме? І для Росії, і для Сполучених Штатів, і для всього іншого світу.

Росія користується чужою нестабільністю для того, щоб обґрунтувати своє право генерувати нестабільність біля власних кордонів

Між іншим, подібна історія зі стандартами була тоді, коли Росія визнала незалежність окупованих нею грузинських автономій Абхазії та Південної Осетії. Тоді одним із пояснень цього кроку було те, що західні країни визнали незалежність колишньої сербської автономії Косово, а ось суверенітет грузинських автономій визнавати чомусь не хочуть. Але тут, схоже, знову-таки починає працювати «стандарт Пєскова». Якщо Росія вважає, що ситуація з Абхазією та Південною Осетією нічим не відрізняється від ситуації з незалежністю Косово, то чому ж Російська Федерація не визнала одночасно всі три утворення ‒ і Косово, й Абхазію, і Південну Осетію? Чому досі стверджує, що Косово ‒ невід'ємна частина Сербії, а ось Абхазія з Південною Осетією ‒ зовсім не невід'ємні частини Грузії? Яка в цьому підході логіка?

А немає політичної логіки. Думаю, у всьому цьому приблизно стільки ж логіки, як у гаслі сербських шовіністів «Косово ‒ сербське, Крим ‒ російський»: його автори якось не помічають, що дві його частини з точки зору міжнародного права суперечать одна одній і їх просто неможливо поєднати. Але якщо вважати важливішим не міжнародне право, а право сили, то тоді все стає на свої місця. Упевнений, Росії абсолютно не цікаві ні Косово, ні Голани, ні стабільність на Балканах, ні врегулювання на Близькому Сході. Я б навіть сказав ‒ Росія користується чужою нестабільністю для того, щоб обґрунтувати своє право генерувати нестабільність біля власних кордонів.

Це, власне, і є «стандарт Пєскова».

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG