Доступність посилання

ТОП новини

Віталій Портников: Все залежатиме від Путіна


Спеціально для Крим.Реалії

Український та російський омбудсмени домовилися про створення робочої групи для звільнення українських та російських громадян, які перебувають у в'язницях двох країн. Це, звичайно, втішний знак, але диявол, як завжди, буде ховатися в деталях.

З української сторони, впевнений, немає ніяких проблем: у Києві точно знають, які громадяни Російської Федерації перебувають в українських в'язницях і готові передати їх російській стороні. Про це, за словами уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, говорить новий президент України Володимир Зеленський, про це говорив і його попередник Петро Порошенко.

Але у російської сторони уявлення про те, кого треба звільняти, як бачимо, значно відрізняються від українських. Відрізняються хоча б уже тому, що в Росії самі вирішують, кого вважати українськими громадянами, а кого ні. Наприклад, Олег Сенцов за версією Кремля ‒ громадянин Російської Федерації і ніякого стосунку до обміну мати не може. Звичайно, росіянами вважають і багатьох затриманих у Криму українців ‒ просто тому, що Росія надала своє громадянство жителям анексованого півострова, не цікавлячись їхніми побажаннями, й навіть тим, чи зберегли вони українські паспорти. Але навіть якщо й зберегли ‒ все одно в Росії вони росіяни. І навіть якщо цього не визнають ‒ все одно росіяни.

А ось до українських громадян, яких незаконно утримують на території окупованих районів Донецької та Луганської областей Росія взагалі ніякого відношення мати не хоче. Вони ‒ українці, це в Москві визнають. Але й утримують їх теж українські громадяни ‒ ну або «громадяни народних республік». Це ж, за версією Кремля, внутрішній конфлікт, ось і домовляйтеся в Мінську до нескінченності. Вірніше, не до нескінченності, а дуже просто: спочатку особливий статус окупованих районів, а потім ‒ полонені.

Але й це ще не кінець проблем, які, думаю, чекають на робочу групу. Тому що Москва не тільки сама вирішує, кого вважати росіянами у своїх тюрмах, а й визначає, хто є громадянами Росії в тюрмах України. Або просто вимагає звільнення українських громадян, які вірою й правдою служили Москві. Вони не росіяни, ні. Напевно, просто Кремлю так хочеться.

Рішення про звільнення журналіста ухвалював особисто Путін

Тому що все залежить, як говорять у Москві, тільки від президента Росії Володимира Путіна, а не від омбудсмена Тетяни Москалькової. І ми в цьому переконалися на прикладі процедури звільнення журналіста Івана Голунова. Голова ради директорів «Нової газети» Дмитро Муратов розповів, що рішення про звільнення журналіста та припинення проти нього справи ухвалював особисто Путін після зустрічі з Москальковою. А вже потім долучилися суди та МВС. І російська система, як бачимо, працює саме так ‒ спочатку Путін, а потім вже все інше.

Тому список, який російська сторона передасть українській для звільнення з в'язниць, впевнений, буде «списком Путіна». І список тих, кого Кремль буде готовий звільнити, теж буде «списком Путіна». І вирішувати, хто там чий громадянин, ймовірно буде Путін ‒ захоче, підпише указ, дасть громадянство, як він робив це вже не раз ‒ ось тобі й росіянин в українській в'язниці! І «віддаватиме» заручників Путін тих, кого схоче, ‒ як віддавав їх Віктору Медведчуку.

Робоча група з російської сторони, схоже, зможе хіба що озвучити список, який запропонують у Кремлі. Але вона навряд чи матиме право хоч щось у ньому змінити.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG