Доступність посилання

ТОП новини

Угорський гість Кремля і Україна: що показали візити Орбана?


Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (л) і очільник Росії Володимир Путін. Москва, 5 липня 2024 року
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (л) і очільник Росії Володимир Путін. Москва, 5 липня 2024 року

Після переговорів з очільником Росії Володимиром Путіним прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наголосив, що розбіжності у позиціях Москви і Києва щодо закінчення війни виявилися дуже серйозними.

Й дійсно – те, що Володимир Путін вимагає від України, навряд чи здасться серйозним навіть тим, хто обстоює ідею припинення вогню та початку серйозних переговорів уже після цього припинення – як Віктор Орбан. Адже Путін як умову для припинення вогню називає необхідність виведення українських військ з усієї території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей – що він вкотре повторив на спільному брифінгу з угорським премʼєром.

А це, звичайно ж, не підтримка планів припинення вогню, хай навіть у китайському чи угорському варіантах. Це та сама програма капітуляції України, яку Путін вперто обстоює майже у незмінному вигляді з весни 2022 року. Й, звісно, розраховує, що якщо йому вдасться примусити Україну визнати свої регіони російськими й вивести звідти свої війська, це настільки деморалізує українське суспільство, що питання остаточного знищення державності сусідньої країни чи її потрапляння у сферу впливу Росії буде лише питанням часу, та й то не дуже довгого.

Чи розуміє все це Віктор Орбан? Звісно, прекрасно розуміє. Угорський премʼєр – досвідчений і жорсткий політик, який вміє оцінити наслідки своїх дій. Ще до поїздок до Києва і Москви він не міг не усвідомлювати, як насправді налаштовані Володимир Зеленський і Володимир Путін, не міг не розуміти, що йому скажуть.

Президент України Володимир Зеленський (п) і прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Київ, 2 липня 2024 року
Президент України Володимир Зеленський (п) і прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Київ, 2 липня 2024 року

«Питання про те, чи зможе Україна протистояти Росії, чи зможе вона повернути втрачені території чи ні, а також гарантувати безпеку та благополуччя своїх громадян навіть у другому випадку, – все це залежить не від можливостей самої України, а від того, яку допомогу вона отримає. І від того, чи отримає вона її у достатній кількості. Це питання ще не вирішене, але воно якраз і є найважливішим питанням війни. І Орбан, використовуючи свої інструменти, намагається вплинути на його рішення. Не особлива обережність спонукала його винести судження про неминучу поразку України, якраз навпаки: він підбирав «пророцтво» з метою виправдання своєї власної політики», – так оцінив позицію Орбана автор угорського видання Magyar Narancs.

Те, що спочатку могло здаватися авантюрою, стало серйозним процесом

Але для того, щоб зрозуміти, для чого Орбан полетів до Києва та особливо до Москви, варто з увагою поставитись до його зусиль у новому Європейському парламенті, де партія Орбана ФІДЕС виявилася серед ініціаторів створення нової ультраправої парламентської групи.

Те, що спочатку могло здаватися авантюрою, стало серйозним процесом, який до того ж дасться взнаки на позиціях натхненниці іншої ультраправої групи в Європарламенті, італійської премʼєрки і лідерки партії «Брати Італії» Джорджі Мелоні.

Мелоні сподівалася сформувати силу, яка зможе впливати на Європарламент і європейський порядок денний. А Орбан, партію якого виключили з лав європейських консерваторів, волів до цієї сили приєднатися і провадив перемовини з Мелоні. Що ж розʼєднало двох ультраправих премʼєрів?

Мелоні вимагала від Орбана продемонструвати підтримку Києва

Мелоні, прихильниця України у протистоянні російській агресії, вимагала від Орбана визначитись і продемонструвати власну підтримку Києва. Але це точно не те, що могло зацікавити угорського премʼєра. Джорджа Мелоні прорахувалася, коли думала, що Орбану не буде куди йти – тим більш після того, як навіть Марін Ле Пен почала більш гостро висловлюватися щодо російської агресії.

А Орбану є куди йти – в бік Москви, тобто більш обережного ставлення до Путіна й готовності продовжувати з ним діалог.

Для чого Орбан відвідував Москву?

«Політичний консенсус у Європі явно змістився у бік Орбана – через тиск із боку виборців. Гасла Орбана не мали б такого успіху, якби так багато людей не відчувало б тривоги та невпевненості з приводу поточної політики, чим можна скористатися. Не варто дивуватися: те, що Віктор Орбан говорить і вимагає сьогодні і що з обуренням відкидають, найчастіше є саме тим, що європейці зроблять завтра чи післязавтра», вважає оглядач швейцарської Tages-Anzeiger.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан під час візиту до Росії. Москва, 5 липня 2024 року
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан під час візиту до Росії. Москва, 5 липня 2024 року

Чи скористаються європейці завтра рецептом Орбана – велике питання. Але він прагне зібрати під свої прапори тих, хто завтра готовий скористатися цим рецептом й тих, хто користувався ним вчора й був помічений у контактах з Путіним. Це і є та «інша Європа», про яку мріє Орбан і про яку він міг розповідати під час відпочинку у Мар-а-Лаго цієї весни.

І саме від імені цієї, ще неіснуючої, але достатньо реальної у майбутньому Європи – а зовсім не від імені Європейського союзу – Віктор Орбан відвідував Москву.

Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода і Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG