Доступність посилання

ТОП новини

Україна готується відновлювати свою владу у Криму: хід за Верховною Радою


Кримський півострів та Верховна Рада України. Ілюстративний колаж
Кримський півострів та Верховна Рада України. Ілюстративний колаж

Чи є потреба формувати у Криму військові адміністрації до його звільнення від РФ? Як відбуватиметься перехід від військових до цивільних адміністрацій після відновлення контролю України над півостровом? Чи буде віддано перевагу кримчанам при призначенні на керівні посади?

В етері Радіо Крим.Реалії провідний Андрій Гевко поговорив із заступником постійного представника президента України в АР Крим Ольгою Куришко про можливість поновлення українських органів публічної влади для анексованого Криму.

Постійний представник президента в АР Крим Таміла Ташева висловила сподівання, що народні депутати України підтримають законопроект про відновлення органів публічної влади в деокупованому Криму, створення військової адміністрації республіканського рівня та наголосила на доцільності утворення 10 районних військових адміністрацій відповідно до нового адміністративного поділу Криму. Про це вона заявила в ефірі телемарафону «Єдині новини».

Тамила Ташева
Таміла Ташева

«Має бути військова адміністрація республіканського рівня. Я дуже сподіваюся, що народні депутати підтримають ці рішення... І ми підготуємо абсолютно всю інфраструктуру для того, щоб у певний момент, коли це буде потрібно, президент України зміг створити ці військові адміністрації та призначити їхніх керівників».

Проект закону, про який говорить Ташева, фіксує, що з 27 лютого 2014 року припинено повноваження органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб та держслужбовців, які не виїхали з Криму після його захоплення Росією. Зазначається, що законопроект має створити правові передумови для відновлення роботи державних органів та органів місцевого самоврядування у Криму.

«Новеллою, звичайно, цього законопроекту є пропозиція створити військову адміністрацію республіканського рівня. Це такий альтернативний формат, який ми можемо запропонувати зараз. Тут є питання щодо повноважень, адже зрозуміло, що частина повноважень може реалізовуватись цим інститутом, а частина – ні, тому що Верховна Рада Автономної Республіки Крим має власні унікальні повноваження, які не можуть бути передані жодному іншому органу… По суті, пропонували поєднати повноваження цих органів та тимчасово надати їх військовій адміністрації», – розповіла Радіо Крим.Реалії заступник постійного представника президента України в АР Крим Ольга Куришко.

Ольга Куришко в студии Радио Крым.Реалии
Ольга Куришко

Рішення про створення військової адміністрації, призначення її керівників та співробітників – прерогатива президента України. І остаточне рішення залежатиме від політичної та військової ситуації, каже Ольга Куришко. Зі свого боку у представництві пропонують створити адміністрації заздалегідь.

«Для того, щоб уже було розуміння, хто очолюватиме, вже було б запущено процеси підготовки конкретних документів. Зі свого боку, ми думали також, що ця військова адміністрація якраз могла б напрацьовувати вже регіональні, стратегічні позиції щодо роботи на деокупованій території», – каже Ольга Куришко.

Наступний етап – перехід від військової адміністрації до військово-цивільної. Має більше повноважень щодо надання адміністративних послуг людям, каже Ольга Куришко. У цей перехідний період, зокрема, потрібно буде вирішувати питання з документами кримчан.

«Наразі лише 9% усіх народжених на окупованій території Криму мають українське свідоцтво про народження і десь трохи більше 1% – реєстрацію смерті», – розповіла Куришко.

На початку 2023 року у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомили про створення кадрового резерву для поновлення роботи органів державної влади після деокупації Криму. Там розповіли, що першочергова можливість для зарахування до цього резерву має внутрішньо переміщені особи та колишні військові.

«Як на мене, це має бути людина, яка знайома з реінтеграційними процесами, знати про ситуацію, що складалася в Криму, мати певну інституційну пам'ять, людиноцентричний підхід та деякий досвід в управлінні командою», – розповіла про своє бачення формування резерву Ольга Куришко.

За оцінками постійного представника президента України в Криму Тамілі Ташевої, яку вона озвучувала у своїй авторській колонці на «Українській правді» минулого року, для того, щоб повноцінно відновити кадровий резерв, необхідно підготувати 50 тис. фахівців. За інформацією Ольги Куришко, в Україні запрацювали програми з їхньої підготовки.

«Є постійно діючі, це як форма освіти, здобуття освіти у державних навчальних закладах, це питання самоосвіти, наприклад, є курс про Крим, який уже пройшло 15 тисяч осіб, там є окремі фокусні лекції та пояснення щодо особливостей Криму. Діяла та діє магістерська програма у Шевченку (КНУ ім. Шевченка – КР)», – розповіла Куришко.

Третій етап реінтеграції – проведення виборів як у республіканський парламент, і у місцеві ради. Це буде, можливо, тільки тоді, каже Ольга Куришко, коли буде створено умови визнання легітимними результатів голосування – стабільна обстановка, вирішення проблем з українськими документами, розуміння, хто має бути притягнутий до відповідальності за співпрацю з російською владою, а хто не винен, та відсутність загрози втручання Росії у цей процес.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Андрій Гевко

    Випусковий редактор та ведучий етерів Радіо Крим.Реалії. Закінчив Київський університет ім. Бориса Грінченка за спеціальністю «Журналістика». Почав кар'єру у виданні «Україна молода», згодом працював на телеканалі ICTV. На Радіо Свобода прийшов у 2017 році.  Починав журналістом і диктором новин. Захоплюється кінорежисурою та гітарою.

  • 16x9 Image

    Роман Спірідонов

    Кримський журналіст

XS
SM
MD
LG