Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Удар по Севастополю: які кораблі вразили сьогодні ракетами в Південній бухті та які ще військові об'єкти РФ там є


Південна бухта Севастополя. Біля протилежного берега – сухі доки Севастопольського морського заводу. Архівне фото
Південна бухта Севастополя. Біля протилежного берега – сухі доки Севастопольського морського заводу. Архівне фото

СЕВАСТОПОЛЬ – Українські ракети долетіли до російських кораблів, які стоять на ремонті у Севастопольському морському заводі. Як це трапилося та які ще російські військові об'єкти розташовані в Південній бухті Севастополя – читайте у матеріалі Крим.Реалії.

Перший потужний вибух у Севастополі розбудив містян о 02:59. Загалом не менше семи вибухів пролунало в Севастополі в ніч проти 13 вересня, повідомив кореспондент Крим.Реалії. За його словами, від вибухової хвилі затремтіли шибки у вікнах, у небі були видно яскраві спалахи та дим.

Глава окупаційної адміністрації Севастополя Михайло Развожаєв о 03.38 заявив про ракетну атаку на місто. Він стверджує, що її начебто відбила система протиповітряної оборони. «У районі Кілен-балки зараз пожежа не на цивільному об'єкті, за попередньою інформацією, спалах стався через ракетну атаку», – йдеться у повідомленні. За словами Развожаєва, пожежі надано четвертий клас.

О 03:53 було чутно ще вибух, повідомив кореспондент Крим.Реалії. Як стверджують у мережі, на Севастопольському морському заводі почалася пожежа. За даними Крим.Реалії, там здійснюється комплексний ремонт кораблів Військово-Морського флоту РФ.

Місцеві телеграм-канали публікували відео та фото вибухів, стверджуючи, що в районі Південної бухти «є прильоти».

Два російські кораблі отримали пошкодження, заявили близько восьмої години ранку в Міноборони РФ і російський глава міста Развожаєв.

Згідно з повідомленням, кораблі, що стоять на ремонті в Судноремонтному заводі, були атаковані крилатими ракетами. Крім того, як стверджує російська влада, також морськими безпілотниками був атакований загін кораблів Чорноморського флоту РФ на переході морем. Підконтрольний Росії глава Севастополя звинуватив в атаці ЗСУ.

Враховуючи військові дії та окупацію Кримського півострова, редакція не може оперативно перевірити ці твердження.

Вночі ЗСУ завдали удару 10 крилатими ракетами по судноремонтному заводу ім. С. Орджонікідзе у місті Севастополі та 3 безекіпажними катерами по загону кораблів ЧФ на переході морем
Міноборони РФ

«Сьогодні вночі ЗСУ завдали удару десятьма крилатими ракетами по судноремонтному заводу ім. С. Орджонікідзе у місті Севастополі та трьома безекіпажними катерами по загону кораблів Чорноморського флоту на переході морем. Засобами протиповітряної оборони збито сім крилатих ракет, патрульним кораблем «Василий Быков» знищено всі безекіпажні катери. Внаслідок влучання крилатих ракет противника отримали пошкодження два кораблі, які перебувають на ремонті», – повідомляє Міноборони РФ.

Михайло Развожаєв заявив про 24 постраждалих після атаки і пожежі, що почалася на судноремонтному заводі в Севастополі 13 вересня.

«Всі оперативні служби працюють на місці, жодної небезпеки для цивільних об'єктів у місті – немає. В результаті атаки, за попередньою інформацією, загалом постраждали 24 особи, у 4-х – стан середнього ступеня тяжкості», – написав Развожаєв у своєму телеграм-каналі.

Пізніше російський губернатор Севастополя відредагував свій пост, замінивши слова «Кілен-балка» на «Південна бухта».

Кілен-балка розташована за 2,5 кілометри від Південної бухти.

Куди влучили

Удар по Севастополю був зафіксований супутниками NASA. Територія Севастопольського морського заводу показана на світовій мапі пожеж проєкту FIRMS. Три осередки пожеж були зафіксовані супутниками о 4 годині ночі за місцевим часом. Два з них розташовані у Південній бухті та один у Корабельній бухті Севастополя.

OSInt-дослідник М.Т. Андерсон на своїй сторінці у соціальній мережі Х опублікував супутникові знімки російських кораблів у бухтах Севастополя, які перебували там 12 вересня.

«Побачимо, що принесе денне світло, але станом на ранок 12-го кілька ключових суден у порту: «Адмирал Макаров» (клас Григоровича) Пр 21631 «Буян-М» Клас Ропуча (БДК проєкту 775)... і в сухому доці 1x Ропуча та 1x «КИЛО» (підводний човен класу Варшав'янка)», – написав OSInt-аналітик.

У повідомленні аналітика згадуються кораблі в прийнятій в НАТО класифікації: Ropucha – це великий десантний корабель проєкту 775, а KILO – це підводний човен класу «Варшав'янка».

У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили інформацію про пошкодження двох російських кораблів під час нічної атаки на Севастополь. Про це повідомляє Hromadske з посиланням на коментар представника ГУР МО України Андрія Юсова.

Згідно з повідомленням, у Севастополі було пошкоджено десантний корабель та підводний човен. Про те, які саме судна було вражено, Юсов не уточнив.

Підводний човен «Ростов-на-Дону» на виході із Севастопольської бухти під час святкування Дня ВМФ РФ, архівне фото
Підводний човен «Ростов-на-Дону» на виході із Севастопольської бухти під час святкування Дня ВМФ РФ, архівне фото

Водночас російські ЗМІ, зокрема телеграм-канал Baza з посиланням на свої джерела, повідомляють, що внаслідок атаки на Севастополь пошкоджено БДК «Минск» і дизель-електричний підводний човен «Ростов-на-Дону». Міноборони РФ і російська влада наразі офіційно не підтверджували цю інформацію.

Командувач Повітряних Сил Збройних Сил України Микола Олещук у своєму телеграм-каналі подякував льотчикам за чудову роботу, проілюструвавши повідомлення фотографією пожежі у Севастополі. Це може свідчити, що удар був завданий далекобійними ракетами типу Storm Shadow або SCALP.

Південна бухта – мілітаризований об'єкт

У Південній бухті Севастополя лише невелика ділянка на західному березі та на краю бухти відведена під стоянку цивільних суден і приватних яхт. Всі інші ділянки зайняті військовими об'єктами та підприємствами судноремонту.

Майданчик Севморзаводу в Південній бухті, архівне фото
Майданчик Севморзаводу в Південній бухті, архівне фото

На східному березі біля входу в бухту розташовується Південний майданчик Севморзаводу, там ремонтують цивільні судна та військові кораблі. Тут же судноремонтні підприємства Севморверф та «Персей», поряд у бухті – сухі доки для ремонту суден і кораблів.

Далі розташовані причали під номерами 55, 57 та 60, біля яких швартуються підводні човни. Тут проводиться завантаження крилатих ракет «Калібр-ПЛ», що неодноразово фіксували Крим.Реалії.

Завантаження ракет на підводний човен Чорноморського флоту Росії у Південній бухті Севастополя, 25 травня 2022 року
Завантаження ракет на підводний човен Чорноморського флоту Росії у Південній бухті Севастополя, 25 травня 2022 року

У складі Чорноморського флоту РФ шість підводних човнів проєкту 636.3 «Варшав'янка». Усі вони є носіями крилатих ракет «Калібр-ПЛ» і регулярно завдають ударів по українських містах.

Далі, в глибину бухти, біля причалів стоять десантні катери на кшталт «Раптор». Уздовж причалів – різні склади.

Біля краю бухти на східному березі – продовольчі склади Чорноморського флоту, а на західному – склад-холодильник. Тут одержують продукти і не лише військові частини та кораблі ЧФ, а й російське угруповання на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей.

Підводні човни типу «Варшав'янка» біля причалів у Південній бухті Севастополя, архівне фото
Підводні човни типу «Варшав'янка» біля причалів у Південній бухті Севастополя, архівне фото

На західному березі Південної бухти, якщо йти від її краю, яхтова стоянка, потім митниця Севастопольського морського порту. Після, до самого виходу з бухти, стоять військові кораблі та допоміжні судна Чорноморського флоту.

Найбільше бойових одиниць – біля Мінної стінки, де пришвартовані великі десантні кораблі.

Кораблі ЧФ біля Мінної стінки (праворуч), архівне фото
Кораблі ЧФ біля Мінної стінки (праворуч), архівне фото

Загалом на момент вторгнення російської армії в Україну корабельне угруповання ВМФ Росії у Чорному морі налічувало 12 великих десантних кораблів. З них шість ВДК зі складу Чорноморського флоту РФ, а решта у січні 2022 року прибула на навчання з Північного та Балтійського флотів і не поверталася назад. ВДК «Минск» входить до складу Балтійського флоту РФ.

Раніше, 4 серпня, в районі Новоросійська ударом морського дрона було пошкоджено ВДК «Оленегорский горняк».

Зі ЗМІ відомо, що деякі ВДК передислоковані із Севастополя до Феодосії та російського Новоросійська.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG