Доступність посилання

ТОП новини

Селища російських обіцянок: як живуть Ак-Мечеть та Фонтани після виборів Путіна


Мікрорайон Фонтани, Сімферополь, серпень 2020 року
Мікрорайон Фонтани, Сімферополь, серпень 2020 року

Життя у сімферопольських мікрорайонах компактного проживання кримських татар Ак-Мечеть та Фонтани мало кардинально змінитися у 2019 році. Російська влада Сімферополя обіцяла вирішити там проблеми з дорогами та комунікаціями. Ці обіцянки збіглися з виборчою кампанією виборів президента Росії у 2018 році, тому багато хто асоціював їх з ім'ям Володимира Путіна, за якого тоді агітували сімферопольські чиновники. Чи справдились вони, через два роки, з'ясували Крим.Реалії.

Вибори президента Росії у 2018 році були непростими для підконтрольних Кремлю кримських чиновників. Голосування на анексованому півострові влада України назвала нелегітимним, оскільки де-юре він залишається українським. Цю позицію підтримували в Євросоюзі та країнах Заходу.

У Меджлісі кримськотатарського народу тоді закликали співвітчизників і кримчан усіх національностей бойкотувати голосування на знак протесту проти російського режиму в Криму та масових репресій.

Російська влада Криму, навпаки, прагнула підвищити явку і залучити до голосування максимальну кількість кримських виборців, тому вела активну агітацію, закликаючи прийти на дільниці не тільки прихильників Володимира Путіна, але і його супротивників.

У цей час у сімферопольські мікрорайони компактного проживання кримських татар почали приїжджати представники російської адміністрації міста. Вони цікавилися проблемами місцевих жителів та обіцяли вирішити їх найближчим часом. Офіційно чиновники не пов'язували це з виборами, але поїздки відбувалися у розпал виборчої кампанії. У Меджлісі тоді називали це «вивертами» для залучення кримських татар у процес голосування.

Що обіцяли сімферопольцям

Жителі мікрорайону Ак-Мечеть звернули увагу чиновників на відсутність в їхньому селищі нормального дорожнього покриття, каналізації та вуличного освітлення. З цими проблемами вони живуть багато років. Жителі Фонтанів (Бор-Чок'рак) говорили, що живуть без вуличного освітлення, цивілізованих під'їзних шляхів, зливової каналізації, а дехто і без газу.

У січні 2018 року заступник голови російської адміністрації Сімферополя Ісмет Аблаєв, який тоді опікувався в адміністрації міжнаціональною політикою, обіцяв, що багато проблем будуть вирішені упродовж року ‒ тобто до початку 2019 року.

Ісмет Аблаєв
Ісмет Аблаєв
Частина проєктів вже пройшла експертизу, управлінням капітального будівництва адміністрації вони внесені до плану будівництва на 2018 рік
Ісмет Аблаєв

«Щодо низки інфраструктурних проблемних об'єктів мікрорайону (Ак-Мечеть ‒ КР) у бюджеті міста передбачені гроші на проведення проєктно-пошукових робіт для подальшого визначення обсягів необхідного фінансування. Частина проєктів вже пройшла експертизу, управлінням капітального будівництва адміністрації вони внесені до плану будівництва на 2018 рік. Вирішуватимемо питання комплексно та поетапно», ‒ сказав заступник голови адміністрації.

Серед обіцянок чиновників були такі: встановлення в Ак-Мечеті та Фонтанах спорткомплексів ГТО, будівництво автодороги, що сполучає ці селища, а також дитячого садка в Фонтанах на 260 місць.

Відтоді влада у Сімферополі змінилася тричі. Але, як з'ясувалося, в Ак-Мечеті та Фонтанах як і раніше живуть із колишніми проблемами. Наприкінці липня нинішня голова російської адміністрації Сімферополя Олена Проценко виїжджала в Ак-Мечеть і говорила, що стан доріг у мікрорайоні «викликає стурбованість».

Крим.Реалії вирішили перевірити, що з обіцяного чиновниками виконане. Наші поїздки в Ак-Мечеть та Фонтанти показали, що при деяких позитивних змінах ситуація там залишається такою ж непростою, як і в попередні роки.

«Промінчик» у темному царстві

З переліку передвиборчих обіцянок виконаною можна назвати дитячий садок у Фонтанах. У листопаді 2018 року там з'явився дошкільний заклад комбінованого типу №16 «Промінчик», розрахований на 260 місць. Його збудували в межах російської Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку Криму й відкривали вже при голові адміністрації Сімферополя Наталі Маленко.

Церемонія відкриття дитячого садка «Промінець» у мікрорайоні Фонтани Сімферополя, листопад 2018 року
Церемонія відкриття дитячого садка «Промінець» у мікрорайоні Фонтани Сімферополя, листопад 2018 року

Зараз цей дитячий садок виглядає так.

Будівля дитячого садка «Промінець»
Будівля дитячого садка «Промінець»

В обох селищах нещодавно з'явилися дитячі та спортивні майданчики ‒ теж обіцяні місцевою російською владою. Однак в Ак-Мечеті територія навколо них не доглянута, а алергенна амброзія, яка зростає навколо, відлякує батьків та їхніх дітей.

Довгобуди та амброзія

Після анексії Криму в обох селищах активізувалося будівництво. Але багато об'єктів стали проблемними.

Як повідомляє кореспондент Крим.Реалії, в районах компактного проживання кримських татар у Сімферополі сталися деякі перетворення. Тут частково зробили дорожнє покриття, з'явилися дитячі садки, будуються багатоповерхові будинки, а в деяких випадках доробили раніше заморожені об'єкти. Разом із тим, у мікрорайоні Ак-Мечеть з'явилися довгобуди, терміни здачі в експлуатацію яких поки не визначені.

Так зараз виглядає майбутня школа в Ак-Мечеті. Згідно з проєктом, вона розрахована на 500 учнів.

Будівництво школи в Ак-Мечеті
Будівництво школи в Ак-Мечеті

Будівництво школи розпочалося в січні 2017 року, а завершити його планували наприкінці року. Але об'єкт досі не зданий.

Поруч із майбутньою школою в Ак-Мечеті два роки тому почали будувати дитячий садок-ясла на 120 місць для дітей від двох до семи років. Будівництво мали завершити у грудні 2018 року. Але в підсумку майбутній дитсадок перетворився на черговий довгобуд.

Дороги, яких немає

Як з'ясував кореспондент Крим.Реалії, в Ак-Мечеті як і раніше немає нормального дорожнього покриття, каналізації та вуличного освітлення. Деякими вулицями неможливо пересуватися легковим автомобілем.

У нічний час ходити вулицями пішки небезпечно через ризик отримати травму. Освітлення, обіцяне російською владою, також відсутнє.

Не дочекавшись допомоги влади, місцеві жителі нерідко змушені за власні кошти ремонтувати покриття на своїх вулицях.

У Фонтанах ‒ поганий стан доріг, відсутність на них зливових решіток і водостоків додає проблем місцевим: дощі регулярно затоплюють вулиці. З такою проблемою постійно зіштовхуються, наприклад, жителі вулиці Кара-Деніз.

Вулиця Кара-Деніз у мікрорайоні Фонтани Сімферополя, 26 серпня 2020 року
Вулиця Кара-Деніз у мікрорайоні Фонтани Сімферополя, 26 серпня 2020 року

На цій вулиці через гідроудари нерідко ламаються легкові автомобілі.

У селищі деякі ділянки доріг з асфальтовим покриттям теж створюють проблеми людям. Тим, хто живе в низині, після опадів регулярно затоплює двори.

Дорогу між Ак-Мечеть і Фонтанами місцева влада обіцяє збудувати з 2016 року. Роботи почалися в липні 2017 року в межах ФЦП. П'ять кілометрів траси оцінили у 270 мільйонів рублів. Її планували завершити, за різними повідомленнями, до кінця 2018 року або на початку 2019 року. Але вже у жовтні 2017 року будівництво зупинили. У 2018 році роботи продовжилися, але автодороги немає досі.

«Стан викликає стурбованість»

Ісмет Аблаєв, який у 2018 році очолював робочу групу адміністрації Сімферополя й особисто озвучував обіцянки жителям кримськотатарських селищ, вже не займає цю посаду.

Він залишив її після чергової зміни влади в місті й тепер працює заступником міністра ЖКГ Криму. Ми намагалися зв'язатися з ним, але його телефон, який є в розпорядженні редакції, виявився вимкненим.

У міністерстві рекомендували Крим.Реалії звернутися з інформзапитом.

Жителям Ак-Мечеті та Фонтанів вирішити їхні проблеми тим часом обіцяє вже нинішня влада Сімферополя. У липні цього року голова російської адміністрації міста Олена Проценко відвідала Ак-Мечеть і була неприємно здивована станом місцевих вулиць.

Олена Проценко
Олена Проценко
Покриття вулиці, дійсно, практично відсутнє, а сама вулиця більше нагадує смугу перешкод
Олена Проценко

«Проїхали на вулицю Фенерлі (у селищі Ак-Мечеть ‒ КР), стан якої викликає стурбованість людей, які проживають на ній. Покриття вулиці, дійсно, практично відсутнє, а сама вулиця більше нагадує смугу перешкод. На вулиці Зоряній відсутнє не тільки дорожнє покриття, але й освітлення, і після злив із неї сходить грязьовий потік. Вулиця Абдуль Тейфук ‒ широка і під час дощів перетворюється на повноводну річку. Проблемних вулиць багато», ‒ сказала вона.

Для вирішення проблеми в адміністрації обіцяють провести паспортизацію вулиць в Ак-Мечеті та Фонтанах і почати розробку проєктно-кошторисної документації. Олена Проценко доручила зайнятися цим своєму заступнику Вероніці Глобе із залученням представників Міністерства ЖКГ Криму. «Разом шукатимемо шляхи вирішення цих проблем», ‒ пообіцяла Проценко.

В адміністрації також обіцяють вирішити проблему освітлення вулиць в Ак-Мечеті та Фонтанах. «На тих із них, де була потрібна заміна ламп або поточний ремонт, вже ведуться роботи. Питання будівництва нових мереж вуличного освітлення вимагає комплексного підходу і більшого часу на його вирішення», ‒ повідомляє пресслужба відомства.

Це питання перебуває на особистому контролі Олени Проценко, стверджують в адміністрації Сімферополя.

Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім сторонам і установам, згаданим у цьому матеріалі

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG