Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Багатоцільові, високоточні: що відомо про передані Україні французькі ракети SCALP і в чому їх небезпека для армії РФ у Криму


Демонстрація крилатої ракети Storm Shadow/Scalp на міжнародному авіасалоні в Ле-Бурже, на північ від Парижа, Франція, 19 червня 2023 року
Демонстрація крилатої ракети Storm Shadow/Scalp на міжнародному авіасалоні в Ле-Бурже, на північ від Парижа, Франція, 19 червня 2023 року

Президент України вперше продемонстрував одну з крилатих ракет SCALP, передачу яких Франція розпочала близько місяця тому. Російські військові експерти сходяться на думці, що ця зброя становить небезпеку у зв'язку з хорошими характеристиками, зокрема, радіолокаційною малопомітністю. Розрахунки показують, що високоточними ударами можна знищити практично всі російські військові об'єкти в Криму навіть за мінімальної заявленої дальності ракет.

6 серпня, коли в Україні відзначали День Повітряних сил, президент країни Володимир Зеленський уперше показав французьку крилату ракету SCALP з індексом EG – модифікований аналог британських ракет Storm Shadow. Президент написав на одній із французьких ракет «Слава Україні!». Відео розміщено в офіційному телеграм-каналі президента Зеленського.

На кадрах прикріпленого відео видно бомбардувальник Су-24 Повітряних сил України з підвішеною під крилом французькою крилатою ракетою SCALP-EG.

Ці кадри стали першим однозначним підтвердженням, що Франція справді поставила Україні свої далекобійні ракети. Про такий намір говорив французький президент Емманюель Макрон 11 липня 2023 року під час саміту НАТО у Вільнюсі.

«Ми вирішили поставити Україні нові ракети далекого радіусу дії», – сказав Макрон після прибуття на місце проведення саміту у Вільнюсі», – писала Le Mond.

«Я думаю, що для нас сьогодні важливо надіслати сигнал про підтримку України, про єдність НАТО», – додав він.

Президент України Володимир Зеленський (ліворуч) і президент Франції Емманюель Макрон. Париж, 14 травня 2023 року
Президент України Володимир Зеленський (ліворуч) і президент Франції Емманюель Макрон. Париж, 14 травня 2023 року

Французькі ЗМІ повідомляли тоді, що таким чином Париж слідом за Лондоном ухвалив рішення про постачання керованих ракет класу «повітря-земля», здатних вражати фіксовані цілі на великій відстані. До цього моменту Франція виключала таку можливість через ризик використання ракет на території Росії.

Про те, що Франція вже розпочала передачу Україні ракет далекого радіусу дії SCALP, 11 липня повідомило Agence France-Presse, посилаючись на джерело в Міністерстві збройних сил республіки.

«Перші ракети були поставлені в той момент, коли президент Франції Емманюель Макрон про це оголосив», – навело агентство слова джерела.

Співрозмовник Reuters у французьких дипломатичних колах стверджує, що загалом планується передати близько 50 ракет. Вони будуть поставлені зі складських запасів, уточнило військове джерело.

Раніше Велика Британія передала Україні далекобійні ракети Storm Shadow. Міністр оборони Британії Бен Воллес зазначив, що ракети Storm Shadow «здійснили значний вплив на полі бою» в Україні.

Що за ракети SCALP та в чому їх особливості

Storm Shadow/SCALP-EG – англо-французька малопомітна крилата ракета великої дальності повітряного базування, що розробляється з 1994 року компаніями Matra і British Aerospace, а зараз вироблена MBDA.

Storm Shadow – це британська назва ракети. Французький варіант ракети позначається абревіатурою SCALP-EG, французькою Systeme de croisiere conventionnel autonome a longue portee Emploi General, що буквально означає «багатоцільова високоточна крилата ракета великої дальності з автономним наведенням». Ракета створена на основі розробленої у Франції крилатої протиракети Apache.

Літак Tornado GR4 з 617-ї ескадрильї ВПС Великої Британії, що базується неподалік міста Лоссімут в Шотландії, оснащений крилатими ракетами Storm Shadow під фюзеляжем
Літак Tornado GR4 з 617-ї ескадрильї ВПС Великої Британії, що базується неподалік міста Лоссімут в Шотландії, оснащений крилатими ракетами Storm Shadow під фюзеляжем

SCALP-EG і Storm Shadow ідентичні, за винятком того, як вони інтегруються в літак.

Це авіаційна ракета класу «повітря – земля», яка працює за принципом «вистрілив і забув» – запрограмована перед запуском. Після запуску ракету не можна контролювати або дати команду на самознищення, а інформація про ціль не може бути змінена. Планувальники місії програмують ракету з урахуванням даних про ППО та ціль. Ракета напівавтономно, на низькій траєкторії польоту, керуючись GPS та картографією місцевості, слідує в район цілі. Поблизу цілі ракета набирає висоту, а потім переходить у пікірування.

Ракета важить 1,3 тонни, з яких 450 кілограмів – бойова частина. Летить ракета на досить низькій висоті: 30-40 метрів над землею, що робить її досить складною ціллю для засобів протиповітряної та протиракетної оборони.

Ракета Storm Shadow/SCALP. Фото виробника ракет – Європейської оборонної групи MBDA
Ракета Storm Shadow/SCALP. Фото виробника ракет – Європейської оборонної групи MBDA

За два кілометри від цілі за даними інерційної системи включається інфрачервона головка самонаведення, що забезпечує наведення ракети на завершальній ділянці польоту. У пам'ять бортового процесора ракети закладаються дані, що дозволяють ракеті проводити ідентифікацію цілей за їхнім тепловим портретом. При атаці високозахищених цілей бортовий процесор забезпечує вибір оптимального кута пікірування на ціль для її надійного ураження.

Дальність польоту ракети становить приблизно 560 км у максимальній версії. Втім, в експортних варіантах дальність застосування обмежена до 290 км. У цій модифікації вона називається Black Shaheen. Але наразі невідомо, якою саме буде модифікація ракет SCALP, наданих Францією.

Раніше заявлялося, що надані Україні Storm Shadow мають дальність до 250 км.

Які цілі можуть бути уражені в Криму за допомогою ракет SCALP

Про бойове застосування відомо, що французькі літаки вперше випустили 12 ракет SCALP по цілях ІДІЛ у Сирії в рамках операції Chammal 15 грудня 2015 року та 2 січня 2016 року.

Італійські ВПС заявляли про 97-відсоткову ефективність ракет Storm Shadow після лівійської операції. Подібних даних про ракети SCALP у відкритому доступі немає.

Російські експерти з моменту повідомлення про передачу Україні ракет SCALP стурбовані цим фактом.

Так, військовий експерт, старший науковий співробітник ЦАСТ Юрій Лямін вважає, що заявлена дальність 250 км – експортний варіант ракети SCALP. Однак «зараз Франція передає ці крилаті ракети зі своїх збройних сил». «Таким чином, там реальна дальність може становити до 560 км», – зазначив він.

Ці ракети малопомітні, і вони є «досить складною ціллю», каже науковий співробітник ІМЕМО РАН Ілля Крамник.

Кораблі Чорноморського флоту Росії в Севастополі, серпень 2019 року
Кораблі Чорноморського флоту Росії в Севастополі, серпень 2019 року

Однак навіть за заявленої дальності 290 км під ударом можуть опинитися російські військові об'єкти майже на всій території Криму та в частині акваторії Чорного моря біля півострова. І це з огляду на те, що пуск ракети з літака здійснюється за десятки кілометрів від лінії фронту, щоб літак не був уражений засобами ППО противника.

Наприклад, від Херсона до Севастополя близько 250 кілометрів, майже така сама відстань до смт Совєтський і трохи менше до Сімферополя. Від Берислава, що на правому березі Дніпра до Феодосії також близько 250 км.

Далі від лінії фронту розташований міст через Керченську протоку – до найближчих точок російсько-українського фронту близько 280-290 км, що на межі дальності для ракет SCALP в експортному варіанті.

Керченський міст
Керченський міст

Якщо ж Україні передані ракети з дальністю польоту 560 кілометрів, то будь-який об'єкт у Криму може бути «накритий» високоточним ударом, а Чорноморський флот РФ буде змушений перебазувати ракетоносії в Новоросійськ.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG