Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

На рахунку ЗСУ вже дивізіони знищених російських систем ППО у Криму. Чи зможе Україна розчистити кримське небо для F-16?


Українські винищувачі F-16 у повітрі під час святкування Дня Повітряних сил України, 4 серпня 2024 року
Українські винищувачі F-16 у повітрі під час святкування Дня Повітряних сил України, 4 серпня 2024 року

За даними Сил оборони України, лише за травень-червень в анексованому Криму було знищено та пошкоджено півтора десятки російських систем ППО. Для того щоб розчистити повітряний простір, Україні необхідно продовжувати атакувати засоби протиповітряної оборони Росії, вважають в Інституті вивчення війни. Це, на думку експертів ISW, дозволить використати літаки F-16.

Коли українські винищувачі американського виробництва з'являться у кримському небі та що для цього потрібно зробити ЗСУ? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Роман Спірідонов поговорив із військовим експертом, керівником програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павлом Лакійчуком та Анатолієм Храпчинським, авіаційним експертом, заступником Генерального директора компанії з виробництва РЕБ.

Для ефективної роботи F-16 щодо знищення російських військових об'єктів у Криму необхідно максимально послабити російську ППО. За даними Центру стратегічних комунікацій ЗСУ, опублікованими у червні, за два місяці Україна завдала ударів по 15 системах ППО Росії в Криму. Зокрема, уражені дивізіони у модифікаціях С-300, С-350, С-400. Знищено десятки пускових установок цих систем, понад 15 радіолокаційних станцій, понад десять пунктів управління, йдеться у повідомленні Страткому ЗСУ. Одного з останніх ударів по протиповітряній обороні росіян Сили оборони України завдали 2 серпня.

Американський Інститут вивчення війни (ISW), посилаючись на супутникові знімки, опубліковані в телеграм-каналі «Кіберборошно», припускає, що українські військові внаслідок ракетного удару знищили в Криму одну пускову установку російського ЗРК С-400, ще одну пошкодили в районі гори Куш-Кая.

Російська протиповітряна оборона має ешелонований та комбінований характер, розповідає керівник програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук. Це і винищувальна авіація на аеродромі «Бельбек» – переважно це літаки Су-30СМ, і зенітні ракетні комплекси далекого радіусу дії – три бригади С-300 та С-400, що прикривають східне узбережжя Криму, Керченський міст і західну частину Кримського півострова.

База російської ППО в Євпаторії, 12 зенітний ракетний полк ЗС РФ, що складається з двох дивізіонів ЗРК С-400. Ілюстративне фото
База російської ППО в Євпаторії, 12 зенітний ракетний полк ЗС РФ, що складається з двох дивізіонів ЗРК С-400. Ілюстративне фото

Їх, у свою чергу, захищає ППО середнього радіусу дії – це «Буки». Потім йде військова ППО – це ЗРК «Стріла» та «Панцир С-1».

Російський ЗРПК «Панцир-С1» на навчаннях у Криму. Архівне фото
Російський ЗРПК «Панцир-С1» на навчаннях у Криму. Архівне фото
Щоб знищити ці три батареї С-300, потрібно придушити ППО, яке їх охороняє
Павло Лакійчук

«Для того щоб наша ракета прилетіла, припустимо, до штабу Чорноморського флоту Росії, і не одна, потрібно знищити три батареї супротивника на Тарханкуті, Євпаторії, на мисі Фіолент. Щоб знищити ці три батареї С-300, потрібно придушити ППО, яке їх охороняє. Тобто це «Буки» та «Панцирі», які розміщуються навколо них фактично, та й також і навколо самих об'єктів. Тобто коли нам повідомляють про ураження важливого об'єкта противника, це говорить про те, що протягом тижня, а може, лічені години до цього, було знищено велику кількість різних засобів протиповітряної оборони», – розповів Павло Лакійчук в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Павло Лакійчук
Павло Лакійчук

При цьому Росія поки має можливість замінювати знищені в Криму комплекси ППО, каже військовий експерт. Системи ППО – один із наймасовіших виробів, які створювала РФ в останні 20 років, зазначає він.

«Свідчення цьому – повторні удари наших засобів ураження по тому ж Тарханкуту, по тому ж Фіоленту. Знищується один комплекс ППО, за два-три тижні на його місці вже стоїть наступний», – каже Павло Лакійчук.

Після стількох ударів по їхніх системах, по їхніх комплексах, використання наземних цілей серйозно скоротилося
Павло Лакійчук

Про те, що в Росії був великий запас як систем ППО, так і ракет до них, говорить той факт, що російські війська застосовували С-300 для ударів по наземних об'єктах в Україні. Хоча цей ЗРК не призначений для таких ударів і точність їх низька, каже Лакійчук. Але й ці запаси не безмежні, упевнений він.

«Після стількох ударів по їхніх системах, по їхніх комплексах, використання наземних цілей серйозно скоротилося. Це говорить про те, що якось кидатися системами такого типу стає росіянам не з руки. Step by step, одиниця за одиночкою, ця кількість скорочується. Спочатку стягують зенітно-ракетні комплекси з «далеких далей» – з арктичної зони, з Далекого Сходу, Камчатки та Сахаліну – далі відкривається кордон із Китаєм, ну а далі з усіх [російських регіонів] метуть усе, що можна, з усіх куточків неосяжної Російської імперії», – розповів Павло Лакійчук.

Знищення російського комплексу С-400 «Тріумф» українським ракетним комплексом «Нептун» у районі Євпаторії, Крим, 2024 рік
Знищення російського комплексу С-400 «Тріумф» українським ракетним комплексом «Нептун» у районі Євпаторії, Крим, 2024 рік
4 дивізіони могли закривати не лише Крим, а й більшу частину суші, виконувати різні завдання
Анатолій Храпчинський

Українськими Силами оборони у Криму було знищено 5 дивізіонів російської ППО: це командні пункти, РЛС кількох рівнів, пускові установки, розповів в ефірі Радіо Крим.Реалії авіаційний експерт, заступник Генерального директора компанії з виробництва РЕБ Анатолій Храпчинський.

«Якщо ми говоримо про таку кількість, то тільки 4 дивізіони могли закривати не лише Крим, а й більшу частину суші, виконувати різні завдання. Це досить велика кількість одиниць – рахуючи близько 7-8 одиниць машин за одними засобами, ми говоримо про те, що якщо загалом, то близько 50 машин», – розповів Анатолій Храпчинський.

Анатолій Храпчинський
Анатолій Храпчинський

Водночас, знищення кількох російських літаків далекого радіолокаційного стеження та управління (один А-50 був збитий у лютому над Азовським морем) призвело до того, що Росія втратила здатність «бачити» територію України, зазначає авіаційний експерт. Щоб компенсувати цю можливість, РФ стала активно використовувати для розвідки БПЛА «Орлан» і ZALA.

F-16 стануть у нагоді, тому що можна буде відпрацювати як по радіолокаційних засобах, так і по військових аеродромах, і по тих же складах
Анатолій Храпчинський

«Крім А-50, було знищено і деякі системи далекого радіолокаційного бачення, ті ж «НЕБО-М» у Криму, які дозволяли бачити на досить непогану відстань і виявляти будь-яке пересування українських військ або запуск чи розгортання тих самих HIMARS для запуску ракет, тих же ATACMS», – зазначив Анатолій Храпчинський.

Росія перетворила Крим на велику військову базу. І там багато цілей, зокрема для нових літаків F-16, вважає Анатолій Храпчинський.

«Безумовно, літаки F-16 стануть у нагоді, тому що можна буде відпрацювати як по радіолокаційних засобах і, наприклад, з військових аеродромів, на яких базується певна кількість літаків, так і по тих же складах, які є», – каже Храпчинський.

Один із переданих Україні винищувачів F-16, 4 серпня 2024 року
Один із переданих Україні винищувачів F-16, 4 серпня 2024 року

Офіційно винищувачі показали 4 серпня, у День Повітряних Сил ЗСУ. Появу F-16 президент України Володимир Зеленський назвав новим етапом у розвитку Повітряних сил ЗСУ. Але скільки таких літаків уже прибуло в Україну, Володимир Зеленський не сказав. Не став він розповідати і про те, які завдання виконуватимуть F-16.

«Я не можу поки докладно сказати, які саме завдання виконуватимуть чи вже виконували наші перші літаки F-16, не маю права це коментувати. Але, в будь-якому разі, партнери знають, скільки поки що є в Україні, кількість уже навчених пілотів. Цього ще недостатньо», – заявив Зеленський у коментарі журналістам.

Літаки F-16 матимуть велике значення для демілітаризації Криму
Анатолій Храпчинський

З іншого боку, каже Храпчинський, F-16 можна використовувати як літаки прикриття. Адже ці винищувачі – це платформа, яка може використовувати найрізноманітніше озброєння.

«Літаки F-16 можуть прикривати інші літаки, які, наприклад, здійснюватимуть пуск ракет Storm Shadow або SCALP. Також треба не забувати, що є велика потреба у захисті зернового коридору та видавлювання російських гелікоптерів, які розшукують надводні дрони. Тому, в принципі, безумовно, я думаю, що літаки F-16 матимуть велике значення для демілітаризації Криму», – пояснив Анатолій Храпчинський.

На даному етапі F-16 має посилити українську ППО. Для того щоб їх використовувати, вважають в Інституті вивчення війни (ISW), Україна має значно розчистити повітряний простір. Для цього, впевнені експерти ISW, необхідно продовжувати атакувати засоби протиповітряної оборони Росії за допомогою західної зброї далекого радіусу дії.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

XS
SM
MD
LG