Доступність посилання

ТОП новини

Олег Сенцов: Перший фільм на волі


Зйомки фільму Олега Сенцова «Носоріг»
Зйомки фільму Олега Сенцова «Носоріг»

Передпрем'єрний показ фільму українського кінорежисера, колишнього політв'язня Кремля, кримчанина Олега Сенцова «Носоріг» відбувся 7 лютого у Києві, в кінотеатрі «Жовтень».

За словами режисера, кінострічка була створена з метою не стільки показати буденне та кримінальне життя бурхливих дев'яностих, скільки відтворити трагічну історію головного героя – колишнього бандита на прізвисько Носоріг. Розповідь ведеться від імені головного героя – він ділиться історією свого трагічного життя та всіма його наслідками, сидячи в автомобілі.

Олег Сенцов: фильм «Носорог», Netflix и девяностые в Крыму (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

«Я не планував знімати кіно про 90-і роки, я ніколи не відштовхуюся від теми, вона для мене не важлива. Для мене важлива людина. Мій знайомий, який є прототипом Носорога, мав зі мною розмову в машині. До цього я знав його з одного боку, але він відкрився мені зовсім з іншого. Це вразило мене. Після тієї розмови, коли я йшов додому, сказав собі: «Хочу зняти про це кіно», – сказав Олег Сенцов під час брифінгу після передпрем'єрного показу фільму.

Події розгортаються ще у 70-х роках, у дитинстві героя. Потім глядачів переміщують у 90-ті, показуючи, як побут на стику розпаду СРСР і формування нової самостійної України впливають на дорослішання юнака та що з цього виходить.

За словами самого кінорежисера – сюжет навмисне був створений так, щоб деромантизувати ті роки.

«Знімати просто кримінальну драму, де всі бігають та стріляють, мені було нецікаво. Мені цікава була драма людини та вплив тих подій на суспільство. Тому що цей вплив залишився відносно і нас. Якщо коротко: досі більшість нашого суспільства живе «за поняттями», а не за законом. І це наша проблема – як держави загалом. Щодо деромантизації – я мав на меті показати все реалістично. Я не вірю у фільми про добрих бандитів. Тому, коли показуєш усе чесно, виникає ефект деромантизації. Починається воно все весело та класно, але потім з наслідків виходить розуміння, що нічого хорошого тут немає. Це таке соціальне посилання для молодшого покоління, щоб вони робили висновки з побаченого у фільмі», – зазначив Сенцов.

Для кращого втілення реальності бурхливих дев'яностих Сенцов шукав «ні на кого не схожого, непрофесійного актора, котрий тримав зброю в руках і мав негативний досвід життя у схожих реаліях». Саме тому режисер обрав на головну роль Сергія Філімонова, якого надалі визнали найкращим актором на міжнародному фестивалі артхаусного кіно у Батумі (Грузія).

У фільмі присутні радянські аудіовізуальні символи. Торкнулися у фільмі й проблематики екзистенціалізму, ролі людини в цьому світі, еміграції, історії бурхливих 90-х, вбивства та каяття – всіх атрибутів, необхідних міцній кримінальній драмі.

Олег Сенцов
Олег Сенцов

«Насправді, у нас ніколи не були екранізовані дев'яності як історична епоха. Тобто у нас були фільми, які знято про ці часи, але вони не знайшли свого глядача. Фактично – фільм «Носоріг» є першою спробою розповісти про цю епоху. І ми, коли знімали, то відчули, що 90-ті, котрі були, здавалося б, позавчора, стали цілим світом, що вже йде під воду, як Атлантида. Тому що знайти той самий матеріальний світ, з чого складалися 90-ті, для нас було викликом. При цьому в українському кіно не було жодної кримінальної драми за весь час незалежності, яка б намагалася рухатися не чітко в самому жанрі, але плюс-мінус у цьому напрямку. Вважаю, що цей фільм заходить на ту територію, де ще ніхто раніше не був. Це екранізація України у 90-ті, відрефлексована тема історії та криміналітету в 90-х», – додав продюсер фільму Денис Іванов.

Зйомки «Носорога» відбувалися у різних куточках України. Проте візуалізація кримінальних подій 90-х у фільмі була саме через призму бачення Олега Сенцова зі спогадів про Крим.

«Мене ніколи не було у складі бандитського руху, але я мав якихось товаришів, які займалися цими справами, скажімо так. І в 90-х роках вони не вважалися маргіналами, не були якимись злочинцями. Тоді було нормою бути бандитом. Це була як нова професія, вони були всюди, все контролювали і були новою владою. Це було страшно, особливо у нас у Криму – всі ці перестрілки та вибухи щоночі, війни, вони постійно вбивали одне одного, було страшно ходити вулицями. Особливо, коли живеш з усім цим поряд. Коли я навчався в інституті на другому курсі, в період лекцій, на сусідній вулиці, майже так само, як у «Носорозі», озброєний кілер на світлофорі вбив водія та боса одного з кланів. Справді, на мені такий відбиток зі спогадів є. Тож і знімав усе це так, як я чув», – розповів режисер.

Прем'єра фільму Олега Сенцова «Носоріг» відбулася на Венеціанському кінофестивалі 10 вересня 2021 року. Фільм став володарем «Бронзового коня за найкращий фільм» Міжнародного кінофестивалю у Стокгольмі.

Проєкт фільму Сенцова «Носоріг» отримав фінансову підтримку від фонду EURIMAGES на суму 270 тисяч євро. А 7 лютого 2022 року Олег Сенцов повідомив, що сервіс Netflix придбав права на його фільм.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Справа Сенцова та Кольченка

Кримського режисера Олега Сенцова і анархіста Олександра Кольченка затримали представники російських спецслужб у Криму в травні 2014 року за звинуваченням в організації терактів на півострові. У серпні 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у терористичній діяльності на території Криму. Кольченко отримав 10 років колонії. Обидва свою провину не визнали.

Олег Сенцов відбуває покарання в місті Лабитнангі, на півночі Росії. Олександр Кольченко перебуває в колонії міста Копейськ, на Уралі.

Після 145 днів голодування з вимогою звільнити всіх українських політв'язнів, які перебувають у російських в'язницях, Сенцов «письмово погодився на прийом їжі». Він назвав це «вимушеним заходом через загрозу насильницького годування». Amnesty International заявила, що примусове годування є катуванням. 25 жовтня 2018 року Сенцову присудили премію Європарламенту «За свободу думки» імені Сахарова.

Правозахисний центр «Меморіал» вніс Сенцова і Кольченка в список політв'язнів. Петицію на сайті Білого дому із закликом врятувати засудженого в Росії Олега Сенцова підписали понад 100 тисяч осіб.

XS
SM
MD
LG