Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Європа та світ занадто довго закривали очі»: шведський журналіст – про ситуацію на окупованому півдні України


Йохан Читреус надасть свій звіт ОБСЄ, ООН, ЄС та іншим відповідним зацікавленим сторонам
Йохан Читреус надасть свій звіт ОБСЄ, ООН, ЄС та іншим відповідним зацікавленим сторонам

Йохан Читреус (Johan Chytraeus) – журналіст із Швеції, який працював у складі моніторингової місії ОБСЕ і прожив у Херсоні кілька років. Навесні 2022-го він бачив початок російської окупації цієї території, евакуювався через 12 днів після вторгнення армії РФ. Про свої враження від побаченого шведський журналіст розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я». Він також підготував докладний звіт зі свідчень жителів про гуманітарну ситуацію в місті та області, яка склалася після окупації. «В області немає верховенства права – херсонці піддані російському насильству», – зробив висновок іноземний журналіст.

«Я трохи сумую за цим містом»

Херсон, травень 2022 року
Херсон, травень 2022 року

– Ви були в Херсоні, коли почалася війна. Що ви там робили? Як довго залишались в місті?

Ми готували звіти про гуманітарну ситуацію та наслідки війни і намагалася стежити за тим, що відбувається в Криму

– Я працював в офісі генерального директора, який розташований у Херсоні. Працював в Україні 5 років, останні 3 роки у місті Херсон. Наша команда працювала над звітами про ситуацію в області і також місті Миколаїв. Ми готували звіти про гуманітарну ситуацію та наслідки війни і намагалася стежити за тим, що відбувається в Криму (окупований та анексований Росією у 2014 році – ред.), до якого ми не мали фізичного доступу.

– Розкажіть про Херсон. Яким ви пам'ятаєте це місто?

– Це було моє рідне місто протягом трьох років, раніше я працював у Сєвєродонецьку, який знаходиться на Донбасі. Херсон для мене був іншим ніж Сєвєродонецьк. Маленьке місто, якщо говорити в рамках українських масштабів, але мені дуже сподобалося, люди були дуже привітні. Це морське місто, багато сімей мають в родинах моряків. Мені це місто здавалось, як маленька Одеса. Мені дуже сподобалося. У нас не було проблем у співпраці з місцевою владою та місцевими структурами, і населення було справді доброзичливим. Я трохи сумую за цим містом, чесно кажучи.

«Херсонці хотіли показати окупантам, що їм не раді»

Акція протесту у Херсоні проти російської окупації, березень 2022 року
Акція протесту у Херсоні проти російської окупації, березень 2022 року

– Російська пропаганда розповідає, що херсонці хотіли бути частиною Росії. Ви це відчували?

Я думаю, що більшість людей, які живуть у цій області, вважали видуманим питання, що вони належатимуть до Російської Федерації

– Ні, я б сказав, що до початку війни мова не йшла про бажання Херсона бути частиною Росії. Я думаю, що більшість людей, які живуть у цій області, вважали видуманим питання, що вони належатимуть до Російської Федерації. Однак реальність змінила ситуацію, і Херсон окупований, але я ніколи не відчував, що обласне керівництво підтримує РФ. Звичайно, багато херсонських сімей у тісному контакті з росіянами. У них є члени сім'ї в Росії, іноді вони можуть відчувати себе трохи прив'язаними до російської культури, і це нормально. Я б однозначно сказав, що Херсон і область представляли себе, як частину України.

– Ви бачили спротив херсонців окупації?

– Наша команда не змогла виїхати дуже швидко після початку війни, оскільки міст, який нам потрібно було переїхати на захід до Молдови, було підірвано, тому ми були близько двох тижнів у Херсоні, перш ніж ми змогли виїхати. Тому так, я бачив деякі з цих демонстрацій, і вони не були дуже добре організовані в тому сенсі, що вони не були схожі на величезну організацію, що стояла за ними.

Це були звичайні люди, які були розлючені та засмучені і хотіли показати незадоволення тим, що окупанти зайшли в місто, показати їм, що «Вам тут не раді, ми належимо Україні».

«Світ занадто довго закривав очі на дії Путіна»

– Нам відомо, що ви підготували матеріал-звіт про Херсон, який базується на свідченнях місцевих жителів, що перебувають в окупації, розкажіть, будь ласка, детальніше про це?

– Звіт підписаний моїм ім'ям, це моя особиста робота. Я вважаю, що я був правильною людиною, щоб скласти такий звіт, оскільки я маю соціальне коло в Херсоні. Я багато років працював там, коли збирав інформацію для звітів. Я вважаю, що до цього має бути величезний інтерес у світі, тому що Херсон був першим великим містом, яке потрапило до рук Російської Федерації (після широкомасштабного вторгнення у лютому 2022 року – ред.).

Ситуація в Херсоні справді цікава для нас, тому що ми бачимо, як Росія використовує методику вторгнення, окупації та контролю

Вони окуповані найдовше. Тож ситуація в Херсоні справді цікава для нас, тому що ми бачимо, як Росія використовує методику вторгнення, окупації та контролю.

Вивчаючи Херсон, ми, на жаль, можемо дізнатися більше про те, що б вони робили, якби захопили більшу частину України, або навіть у гіршому, найгіршому випадку захотіли б захопити іншу країну в Європі.

Ми можемо дізнатися через Херсон, як вони діють і як вони намагаються контролювати мирне населення, які методи насильства вони використовують на півдні України.

У своєму звіті для ОБСЄ Йохан Читреус наводить свідчення жителів Херсонщини про те, як вони живуть в окупації. Зокрема, люди розповідають про «збільшення обшуків з боку російських військових, конфіскацію ними майна, збільшення російських блокпостів з 10 до 30 в бік території, яка підконтрольна владі Україні. Люди, що перебувають в окупації і з якими вдалося поспілкуватися, все частіше говорять про «страх, втому і відчай».

«Окупанти застосовують силу та примус. Вони також використовують маніпуляції та пропаганду», – наводяться у звіті Читреуса слова 41-річної жительки Херсона.

«Ми думали, що ця війна закінчиться за кілька місяців, але, як ви знаєте, ми все ще тут під окупацією, і щодня бачимо цих окупантів, які патрулюють наше місто. Вони ніби відчувають, що вони вдома, і ми втомилися це бачити», – розповів Читреусу 22-річний житель Херсона.

Херсонці, чиї свідчення наводить журналіст, стверджують, що «ФСБ і Росгвардія контролюють місто і мирних жителів, але не забезпечують ніякої безпеки».

Деякі співрозмовники Йохана Читреуса згадують про випадки зґвалтування дівчат та жінок, але не можуть надати стопроцентні підтвердження та більш детальну інформацію.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини півдня України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

Йохан сьогодні не працює в ОБСЄ чи в будь-якій іншій організації. Свій звіт готував як незалежний журналіст та аналітик. Однак зібрані свідчення надасть ОБСЄ, ООН, ЄС та іншим відповідним зацікавленим сторонам.

– Що потрібно зробити, щоб ніхто не забув про війну в Україні?

Європа та світ за межами України занадто довго закривала очі на цей конфлікт, санкції могли б бути сильнішими, починаючи з 2014 року

– Я вважаю, що питання дуже обґрунтоване, дуже розумне, оскільки через 4 місяці війни я б не сказав, що світ уже зробив все. Тому питання дуже виправдані.

Я б сказав, що враховуючи ситуацію, враховуючи те, що відбувається в Європі, що у вас є військове вторгнення, інша держава вдирається в іншу незалежну демократичну державу в Європі, це надзвичайно серйозно та дуже серйозно. Я б особисто сказав, що, можливо, Європа та світ за межами України занадто довго закривали очі на цей конфлікт, санкції могли б бути сильнішими, починаючи з 2014 року, це міг бути сильніший дипломатичний підхід до Російської Федерації, але цього не було, навіть після війни проти Грузії в серпні 2008 року.

Це можливо, дало президенту Росії Путіну відчуття, що він може взяти більше. Зараз не час відступати і продовжувати по-старому дружити з Росією. Нам потрібна безперервна підтримка України, поки ця війна не закінчиться і поки Україна не виграє цю війну. Як би ми не виглядали, я не знаю, але це єдиний варіант, який має Україна на даний час.

– Ви зі Швеції. Як ви вважаєте, люди у Швеції все ще цікавляться новинами з України?

Є співчуття до України, і я б сказав, що є велика підтримка з боку Швеції на політичному рівні

– Я отримую багато запитань від друзів, сусідів та членів родини, оскільки я працював Україні вже 5 років. Нещодавно я повернувся, виїхав не за своєю волею, а через війну. Я отримую багато запитань.

Я бачу, що є велика підтримка, і не тільки через однакові кольори на прапорі. Головним чином тому, що незалежна суверенна країна намагається зробити це місце кращим, ніж воно є, йти в напрямку більшої демократії, більшої прозорості та, зрештою, більшого членства в Європейському Союзі. Є співчуття до України, і я б сказав, що є велика підтримка з боку Швеції на політичному рівні.

  • Більша частина Херсонської області, включно з обласним центром, була окупована російськими військовими упродовж першого тижня повномасштабного вторгнення Росії.
  • Деякі підрозділи Збройних сил України, що обороняли регіон, були розбиті, деякі змушені були відступати перед чисельними колонами противника, який йшов з території анексованого Криму.
  • Атаки російської армії на правому березі Дніпра були зупинені на межі Херсонської і Миколаївської областей, а також на підходах до Кривого Рогу Дніпропетровської області.
  • Росія, попри численні свідчення, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
  • Влітку почастішали повідомлення про деокупацію півдня України вже найближчим часом. Крім того, в останні дні влада закликає жителів окупованої Херсонщини намагатися виїхати з регіону або ж підготувати укриття на випадок бойових дій.
  • Українські військові також все частіше повідомляють про завдання ударів по російських командних пунктах, складах боєприпасів на Херсонщині.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net/. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Новини Приазов'я

    Проєкт розповідає про те, що відбувається на півдні України, чим живе Маріуполь, Херсон, Бердянськ і Генічеськ. Програма виходить по буднях о 15:00 на хвилях Радіо Крим.Реалії 105.9 FM і 648 АМ, на каналі Радіо Свобода Україна в YouTube, матеріали проєкту публікуються на сайті Радіо Свобода

XS
SM
MD
LG