Доступність посилання

ТОП новини

Екскомандувач ВМС України про фільм «Черкаси»: «Його не можна повністю сприймати як реалії життя»


Сергій Гайдук
Сергій Гайдук

У екскомандувача Військово-морськими силами України в 2014-2016 роках Сергія Гайдука «неоднозначні» враження після перегляду українського фільму «Черкаси» про опір тральщика ВМС України під час анексії Криму.

«Однозначно, фільм не можна повністю сприймати як реалії життя, тому що це художній твір. Тому ставлення до нього, в тому числі і дискурс, який відбувається після фільму, неоднозначний. У реальному житті була ситуація, яка відрізнялася від тієї, що показана у фільмі. Сюжет залишається на совісті автора», – сказав Гайдук у коментарі Крим.Реалії.

За його словами, після перегляду фільму у глядача може виникнути хибне уявлення про українських моряків.

«Там є моменти, які показані з певними застереженнями і поглядами на екіпаж українських військових моряків, як на корсарські, піратські і кримінальні формування. І мені не хотілося б, щоб у людей, які переглядають цей фільм, формувався такий погляд на ВМС України. Там превалює мат, азартні ігри, повії, наркотики, алкоголь і відсутність елементарної морської культури і дисципліни», – каже екскомандувач.

Крім цього, каже Гайдук, фільм можна розцінювати як елемент інформаційної маніпуляції.

«На фільм можна дивитися як на відвертий елемент інформаційно-психологічної маніпуляції свідомістю людей. Досвід Криму і посткримських подій показав, що можна впливати на настрій, можна впливати на поведінку людей, сформувавши і намалювавши певну картинку, яку вони сприймають як реалії життя. Це теж може бути певною пересторогою, переглядаючи цей фільм», – додав він.

Колишній командир тральщика «Черкаси» Юрій Федаш, який є консультантом фільму, повідомив, що під час написання самого сценарію режисера консультував старший матрос.

«А після прочитання мною сценарію істотно вплинути на сюжет фільму було вже неможливо, я міг впливати тільки в рамках сюжетної лінії. У фільмі не враховано багато цікавих подій, фактів, про які знало обмежене коло осіб (щоб не було витоку інформації). Відповідно, це не потрапило в сценарій, тому що старший матрос про це точно не знав. Але може це й на краще, що кіно зняте очима матроса і буде доступнішим, зрозумілішим пересічному глядачеві», – написав Федаш у Facebook.

Він зазначив, що якби його запитали, що краще: щоб не було цього фільму або щоб його показували, він «впевнено обирає другий варіант, тому що це кіно працює, і працює на стратегічному рівні, де корабель – це Україна, а сьогодні, на жаль, у нашій країні живе багато людей, які в складний для держави час готові зійти (втекти) з цього корабля».

«І режисер через цей фільм намагається їх вилікувати, вплинути. Потрібно пам'ятати, що ми – морська держава і нам потрібно повернутися обличчям до вітчизняного флоту», – написав Федаш.

Фільм «Черкаси» вийшов в український кінопрокат 27 лютого.

Протягом трьох тижнів у березні 2014 року 48 моряків «Черкас» з екіпажу загальною чисельністю 65 осіб тримали оборону на озері Донузлав. Навіть після захоплення корабля команда відмовилася спустити український прапор. Це зробили російські військові – вже після того, як із борта зійшов останній український моряк. Корабель протимінної оборони «Черкаси» Росія Україні не повернула.

XS
SM
MD
LG