Доступність посилання

ТОП новини

Повернення Хайсера: чи звільнять у Росії сина лідера кримських татар?


Хайсер Джемілєв на суді
Хайсер Джемілєв на суді

26 листопада завершується термін відбування покарання Хайсера Джемілєва у російській Астраханській колонії №10. Сина лідера кримських татар, засудженого за вбивство через необережність, після анексії півострова російська влада і пропагандисти використовують для тиску на його батька. Через три дні Хайсер Джемілєв, згідно з російським законодавством, має вийти на свободу. Однак його рідні й адвокати бояться непередбачуваних обставин.

В ув'язненні син лідера кримських татар пробув без трьох днів три роки і вісім місяців. 2013 року він був визнаний винним у вбивстві з необережності знайомого своєї сім'ї Февзі Едемова. Вирок йому виносив український суд, але після анексії півострова Хайсеру Джемілєву довелося бути двічі засудженим за один і той самий злочин і пройти через російську в'язницю. Детальніше про це Крим.Реалії писали раніше.

«Підраховуємо години до його звільнення»

У суботу, 26 листопада, термін відбування покарання, призначений Хайсеру Джемілєву, закінчиться. Однак, згідно з російським законодавством, випустити його зобов'язані в останній робочий день перед завершенням терміну, тобто в п'ятницю, 25 листопада. Рідні засудженого вже готуються зустрічати його.

Як стало відомо Крим.Реалії, зустрічати його будуть мати і дружина. Вони вилітають у Астрахань в середу, 23 листопада.

Важко останні місяці й тижні нам далися. Підраховуємо не тільки дні, але і години до його звільнення
Сафінар Джемілєва

«Для мене це дуже хвилюючий момент. Важко останні місяці й тижні нам далися. Підраховуємо не тільки дні, але і години до його звільнення. І нарешті ми дочекалися, завтра вже вилітаємо. Сподіваємося, що благополучно зустрінемося з сином, обіймемо його, поцілуємо і життя триває далі», ‒ розповіла Крим.Реалії мати ув'язненого Сафінар Джемілєва.

Останнього разу вона бачила сина в колонії два місяці тому. Розповідає, що ув'язнання дається йому нелегко: «Стан у нього задовільний, але зона є зона. Що там говорити? Це для нього великий стрес. Тепер ми сподіваємося, що його безперешкодно відпустять. Він за російським законодавством свій термін відбув, хоча весь цей російський суд був незаконний».

Сафинар Джемилева
Сафинар Джемилева

З колонії рідні мають намір привезти Хайсера до Києва, оскільки бояться репресій щодо нього в Криму з боку російських правоохоронців.

У столиці на сина чекає і Мустафа Джемілєв. «Звичайно, чекаю його. Останнього разу бачилися 3,5 роки тому. Син є син, складно стільки не бачитися. Хоча мене і привчили за радянських часів, я значну частину свого життя провів далеко від своїх близьких», ‒ каже лідер кримських татар.

Захист готує «спецоперацію»

Адвокати та правозахисники вважають, що Хайсер Джемілєв на території Росії є заручником для тиску місцевих спецслужб і влади на його батька, який виступає проти анексії Криму. Необхідно зазначити, що поки рідні Хайсера домагалися побачень з ним в колонії, доступ до засудженого без проблем отримували російські провладні ЗМІ, які використовували його коментарі для пропагандистських фільмів проти Мустафи Джемілєва.

Сам Джемілєв теж упевнений, що саме його політична позиція і привернула інтерес російських правоохоронців до Хайсера. «Це однозначно так, тому що саме вивезення Хайсера за межі України було незаконним. Потім почалися знущання з нього у таборі. 210 днів його безвихідно тримали в ізоляторі. За радянської влади навіть так не робили. Вони (російська влада ‒ КР) думають, що якщо вони будуть так з нього знущатися, то отримають від мене якісь дії, вигідні Росії», ‒ сказав Мустафа Джемілєв Крим.Реалії.

Мустафа Джемилев
Мустафа Джемилев

Раніше Радянський райсуд Астрахані встановив для Хайсера Джемілєва адміністративний нагляд на три роки, в рамках якого йому можуть заборонити виїжджати за межі Росії. У зв'язку з цим адвокати стурбовані, що його реальне звільнення під питанням.

«До кінця не зрозуміло, що буде відбуватися у п'ятницю. Тому ми готуємо свою «спецоперацію» з його транспортування до Києва. Перешкодою може стати призначений Хайсеру адміністративний нагляд, згідно з яким його можуть не випустити до України. Але оскільки він ‒ громадянин України, то якщо його відішлють у Бахчисарай за місцем реєстрації, він не зможе за російськими законами перебувати там більше 90 днів», ‒ зазначає адвокат Марк Фейгін.

Щодо Хайсера Джемілєва в Росії може бути порушена нова кримінальна справа. Тому основним завданням на момент звільнення Хайсера буде забезпечення повної його ізоляції від можливості доступу будь-яких правоохоронних органів Росії

Окрім того, адвокати не виключають, що стосовно Хайсера Джемілєва в Росії може бути порушена нова кримінальна справа. «Не можна виключати, що щодо Хайсера не сфабрикують нову справу. Ну, наприклад, що він щось вкрав у колонії або напав на охоронця. Також провокації можливі, коли він звільниться. Хтось може підбігти, кинути який-небудь патрон і це стане підставою для його подальшого затримання. Тому основним завданням на момент звільнення Хайсера буде забезпечення повної його ізоляції від можливості доступу будь-яких правоохоронних органів Росії», ‒ каже Микола Полозов.

Для звільнення Хайсера Джемілєва захист має намір задіяти консульські служби України на території Росії. «Планується, що консули приїдуть до колонії на службовому транспорті, на якому і буде переміщатися Хайсер. Цей транспорт не підлягає огляду і не зупиняється. Я сподіваюся, що це буде мінімальною гарантією того, що до нього не будуть здійснюватися провокації», ‒ розповів адвокат.

За словами Полозова, якщо Хайсеру Джемілєву не дозволять виїхати в Україну, він буде доставлений на територію українського консульства в Росії і залишиться там до вирішення всіх проблемних моментів.

Не впевнений поки що в поверненні сина і Мустафа Джемілєв. Якщо цього не відбудеться, лідер кримських татар має намір домагатися звільнення сина з допомогою міжнародних інституцій.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG