Доступність посилання

ТОП новини

Кулеба назвав безперспективними спроби Поклонської звертатися в ООН через дніпровську воду


Дмитро Кулеба
Дмитро Кулеба

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає безперспективними спроби Росії, зокрема депутата Держдуми, колишнього російського прокурора Криму Наталії Поклонської, звертатися в ООН через перекриття подачі дніпровської води в Крим.

«Згідно з міжнародним правом, всю відповідальність за ситуацію на окупованій території несе держава-окупант. Це загальне правило. Україна не несе відповідальності за проблеми з водопостачанням в АР Крим та місті Севастополі. Спроби Росії перетворити це на українську проблему, звинувачувати нас у «геноциді», звертатися в ООН, є абсолютно безперспективними», – сказав Кулеба в інтерв'ю «Обозревателю».

Він додав, що звернення Росії з цього питання в міжнародні організації є такими ж успішними, як і звернення до Лігі націй.

«Як казав Остап Бендер: "Я буду жаловаться в Лигу наций". Росіяни створюють інформаційний шум, намагаючись звинуватити всіх, але насправді звинувачувати їм можна тільки себе самих. Це Росія довела Крим до ручки і створила там проблеми з водопостачанням», – каже Кулеба.

Міністр зазначив, що Україна розглядатиме відновлення водопостачання Криму «виключно в контексті деокупації півострова».

1 вересня 2020 року Наталя Поклонська опублікувала в соцмережах пост, в якому повідомила, що «приємно здивована конструктивною реакцією Управління Верховного комісара ООН з прав людини» на своє звернення «щодо порушення українською стороною прав людини в Криму через незаконне позбавлення людей прісної питної води». Поклонська стверджувала, що ООН мало не визнала її статус як «представника Криму в парламенті Росії».

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар, коментуючи заяву Поклонської, зазначила, що вона «видає бажане за дійсне».

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова, «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

XS
SM
MD
LG