Доступність посилання

ТОП новини

У Росії продовжують спотворювати інформацію ООН щодо води для Криму – Джеппар


Еміне Джеппар
Еміне Джеппар

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар прокоментувала дані російських ЗМІ із заявами представників ООН щодо забезпечення водою Криму та відповідальності за це. Зокрема, Джеппар назвала «спотвореною» інформацію, яку зранку тиражують російські медіа з посиланням на чиновників Управління Верховного комісара ООН з прав людини про те, що «відповідальність за постачання питною водою жителів Криму лежить, у тому числі, на Україні».

За словами заступниці міністра, в МЗС України вирішили перевірити ще раз інформацію безпосередньо в УВКПЛ.

«Отже, як у дитячій грі в «зіпсований телефон», тільки тут телефон не трохи зіпсований, а запрограмований на фейк із самого початку, і до останнього гравця, себто, у нашому випадку, споживача інформації, доходить цілком перекручена новина. Не здивуюсь, якщо у наступній публікації ще якогось російського медіа вже кричатимуть, що «ООН наказала Україні подавати воду в окупований Крим» для забезпечення потреб російського ЧФ та його об’єктів», – написала Джеппар у Facebook.

Вона підкреслила, що позиція МЗС України з питання водозабезпечення жителів анексованого Кримського півострова залишається незмінною. «Росія – країна окупант. Росія несе повну відповідальність за ситуацію в Криму», – додала Джеппар.

Реакції російської сторони на висловлювання представниці МЗС України немає.

У понеділок, 1 вересня, Наталя Поклонська опублікувала в соцмережах пост, в якому повідомила, що «приємно здивована конструктивною реакцією Управління Верховного комісара ООН з прав людини» на своє звернення «щодо порушення українською стороною прав людини в Криму у зв'язку з незаконним позбавленням людей прісної питної води». Поклонська стверджувала, що ООН мало не визнала її статус як «представника Криму в парламенті Росії».

Спікер Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) Руперт Колвілл підтвердив «Idel.Реалії», що Верховний комісар ООН з прав людини отримала лист від Наталі Поклонської. Але, як повідомляє Колвілл, у листі Поклонська «висловлює стурбованість з приводу доступу до води в Автономній Республіці Крим і Севастополі, тимчасово окупованому Російською Федерацією».

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар, коментуючи заяву Поклонської, зазначила, що вона «видає бажане за дійсне».

У вівторок, 2 вересня, російський глава Криму Сергій Аксенов повідомив, що в Сімферополі «напружена ситуація з водопостачанням».

У цей же день тимчасово виконувач обов'язків голови підконтрольного Кремлю уряду Севастополя Михайло Развожаєв звернувся до президента Росії Володимира Путіна з проханням допомогти забезпечити місто водою і виділити для цього додаткове фінансування.

Раніше російська влада Криму неодноразово повідомляла, що не потребує дніпровської води, яка раніше надходила в Крим з материкової України. Так, спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов говорив, що його «вкрай дратують розмови» про відновлення поставок води з материкової України через Північно-Кримський канал. Аксенов говорив, що не сподівається на поставки дніпровської води.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

XS
SM
MD
LG