Доступність посилання

ТОП новини

Магічні знаки народної долі


Експонат виставки «Крим. З любов'ю»: пряжка дівочого пояса авторства Алі Умерова
Експонат виставки «Крим. З любов'ю»: пряжка дівочого пояса авторства Алі Умерова

У вівторок, 4 лютого, в Кримській науковій бібліотеці відкрилася виставка «Крим. З любов'ю», концепція якої, як підкреслює її організатор і куратор проєкту Заслужений художник України Мамут Чурлу, «об'єднує художників різних спеціальностей, національності та віку, які виявляють інтерес, любов до справжньої унікальної культури Криму. Вона збереглася в народному мистецтві кримських татар, на основі якого в межах проєкту «Кримський стиль», у сучасних умовах відбувається відродження і розвиток давніх традицій».

Мамут Чурлу
Мамут Чурлу

Він підкреслює, що «цивілізації Скіфів, античної Греції, Візантії, тюркського та мусульманського світів залишили яскравий слід на кримській землі. Багато тисяч років історії півострова є тим ґрунтом, з якого черпає силу культурне коріння кримських татар. Однак сталінська депортація всього народу в 1944 році знищила саму можливість існування і розвитку в місцях заслання будь-яких видів кримського традиційного декоративного мистецтва. Проте, після повернення основної маси кримських татар на батьківщину на початку 90-х років ХХ століття силами окремих художників-ентузіастів почався всебічний процес відновлення древньої культури Криму...»

Відомий дослідник кримськотатарської народної творчості, який заглибився у святая святих народного мистецтва, у глибинний зміст народних орнаментів, Мамут Чурлу розшифрував семантику стародавньої образотворчої мови. Після повернення до Криму він почав реалізовувати спеціальний проєкт «Кримський стиль», у який втягнув широкі кола народних майстрів. Він організовує семінари та тренінги, на яких творча молодь отримує необхідні знання та навички практичного використання традиційного досвіду у своїх роботах.

Мамут Чурлу розповідає: «Стародавні магічні знаки продовження та збереження роду, сім'ї, символи родючості та добробуту з новою силою і виразністю інтерпретуються в сучасних роботах художників творчого об'єднання «Чатир-Даг»... Етностиль стає зараз популярним на всій планеті. Він просочується у багато сфер сучасного життя...».

Стародавні магічні знаки продовження та збереження роду, сім'ї, символи родючості та добробуту з новою силою і виразністю інтерпретуються в сучасних роботах художників
Мамут Чурлу

На виставці, яка щойно відкрилася, представлені 170 робіт як провідних кримських майстрів, так і початківців. Це і сам Мамут Чурлу, і Рустем Скібін, Гульнара Негляденко, Юлія Тулупова, Сабріє Еюпова, Ельдар Гусенов, Хатідже Юнусова, Аліме Гусенова, Ліля Каїшева, Рефат Куртвелієв, Любов Сторчак, Едіє Мустафаєва та багато інших, усіх не перелічиш. Експозиція – широкий спектр робіт, виконаних у різних матеріалах і техніках. Тут показані різновиди кераміки та вишивки, ручне ткацтво, ляльки, графічні роботи, вітраж на склі, розпис на папері та дереві, аплікації, твори, створені з металу, дерева, повсті.

Творчість народних кримськотатарських художників і глибоко концептуальна, і має велике прикладне значення. Концептуальність її виявляється у відродженні душі та художнього світу народу, вірувань і його художньої мови, яка є засобом спілкування цілих поколінь. Але воно також затребуване як на туристичному ринку як елітних сувенірів, так і у внутрішньому кримському просторі для оформлення ресторанів і кафе, музеїв і домашніх інтер'єрів, для потреб національних обрядів і побуту.

Окрім того, твори сучасного кримськотатарського декоративного мистецтва, створені на основі культурної реконструкції здатні з великим успіхом представляти Крим за його кордонами. В межах проєкту «Кримський стиль» уже відбулися численні виставки у Москві та Казані, у Парижі та Анкарі, у Варшаві та найбільших містах України.

Микола Семена, кримський журналіст, оглядач Крим.Реалії

Фото автора

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Микола Семена

    Кримський журналіст, оглядач Крим.Реалії. Закінчив факультет журналістики Київського університету ім. Шевченка в 1976 році, в українській журналістиці – понад 50 років. Працював у ЗМІ Чернігівської, Запорізької областей, більше ніж 30 років – журналістом у Криму. Співпрацював з журналами «Известия» (радянський період), «Дзеркало Тижня», «День», багатьма журналами. Автор книги про Мустафу Джемілєва «Людина, яка перемогла сталінізм». З квітня 2014 року до квітня 2016 року – оглядач Крим.Реалії. Зазнавав переслідувань з боку ФСБ Росії. У 2017 році був засуджений російським кримським судом до 2,5 років позбавлення волі умовно із забороною публічної діяльності на 2 роки. Європарламент, органи влади України, російські правозахисні організації «Меморіал», «Агора» і тридцять правозахисних організацій у Європі визнали «справу Семени» політично мотивованою. Автор книги «Кримський репортаж. Хроніки окупації Криму в 2014-2016 рр.», перекладеної в 2018 році англійською мовою. Член НСЖУ з 1988 року, Заслужений журналіст України, член Українського пен-центру, лауреат Національної премії імені Ігоря Лубченка, лауреат премії імені Павла Шеремета Форуму громадянського суспільства країн Східного партнерства. Нагороджений орденом «За мужність» премії «За журналістику як вчинок» Фонду ім. Сахарова (Росія), відзнаками Верховної Ради України, Президента України. У лютому 2020 виїхав з окупованого Криму і відновив співпрацю з Крим.Реалії.

XS
SM
MD
LG