Доступність посилання

ТОП новини

Кримська Сирія: «Немає цензурних слів»


Спеціально для Крим.Реалії

Багато кримських і севастопольських видань з посиланням на російську газету «Известия» повідомляють, що Міноборони Росії посилило захист Криму надточними гаубицями 2А65 МСТА-Б. У принципі, це не новина, оскільки в розпорядженні російських військових у Криму МСТА вже є давно, вони її навіть не раз виставляли на показ на площах і вулицях міст півострова під час свят: гаубицями лазили діти, крутили різні блискучі штучки, а військові гордо пояснювали, що «це прославлена МСТА». То ж новина полягає в тому, що в Криму до вже розміщених МСТА додалися ще декілька МСТА-Б, тобто тих же смертоносних гаубиць, але з лазерним наведенням на ціль із безпілотників.

Нові гармати поповнили арсенал 8-го окремого артилерійського полку. Окрім некерованих боєприпасів у боєкомплекті систем є надточні кориговані снаряди «Краснопіль» із лазерним наведенням, для цілевказання яких використовують безпілотники «Орлан-30», ‒ пишуть «Известия». Такі гармати з високою точністю вражають будь-які цілі на відстані в десятки кілометрів, а значить, «дозволять надійно прикрити узбережжя Криму і стати загрозою бойовим кораблям супротивника».

Ось саме ця фраза з «Известий» ‒ прикрити узбережжя Криму та стати загрозою бойовим кораблям супротивника ‒ і викликає сміх у військових фахівців. Стати загрозою? МСТою по кораблях НАТО? Кого газета прагне обдурити?

Маскування перше

По-перше, у Криму вже дислоковані різні ракетні протикорабельні підрозділи. Наприклад, «Бастіон» та інші, на тлі яких МСТА робити нічого. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу вже кваліфікував Крим як «неприступну фортецю». То ж декілька пар гаубиць до того, що є, це і не підмога зовсім.

Можна, звісно, і МСТою проти кораблів, але це якщо кораблі підставлять борти і не чинитимуть спротиву

Можна, звісно, і МСТою проти кораблів, але це якщо кораблі підставлять борти під російську МСТу і не чинитимуть спротиву.

А за інформацією керівника проєкту Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрія Клименка, вже зараз у Чорному морі перебувають французький розвідник Dupuy de Lôme (A759) та американський ракетний есмінець (DDG-80) USS Roosevelt. 16 вересня в Чорне море увійшов гідрографічний корабель підтримки десантних і протимінних операцій Королівських ВМС Великої Британії HMS Enterprise, оснащений системами збору інформації. У середу, 16 вересня, очікувалося прибуття швидкісного катамарана ВМС США USNS Yuma (T-EPF-8).

Гідрографічний корабель Королівських ВМС Великої Британії HMS Enterprise, архівне фото
Гідрографічний корабель Королівських ВМС Великої Британії HMS Enterprise, архівне фото

Усього не менше чотирьох кораблів НАТО будуть у Чорному морі під час російських навчань «Кавказ-2020», які плануються на кінець вересня. Треба згадати і про розвідку, проведену спеціальними американськими літаками, про яку повідомлялося раніше. І треба думати, це далеко не все. Тому підставлятися під МСТА ніхто, як видно, не збирається. З урахуванням цих сил, якщо буде потрібно, ніякі російські ракети в Криму не встигнуть і злетіти, а ті одиниці, які злетять, будуть збиті на траєкторії польоту. Тому цілком очевидно, що на розгортання морського бою обидві сторони не розраховують, а МСТА-Б призначена для інших цілей, і повідомлення газети та інших ЗМІ про «загрозу кораблям» ‒ всього лише фраза для маскування справжнього задуму.

Маскування друге, чи обмовка за Фрейдом

Як не дивно, але в цьому контексті, на думку спостерігачів, багато значить нещодавня заява російського глави Криму Сергія Аксенова про те, що «відновити подачу води до Криму з території України буде можливим тільки після зміни влади в Києві».

У відповідь на заяву МЗС України про те, що «це можливо тільки після передачі півострова під контроль Києва», глава Криму втратив дар культурного мовлення і сказав, що йому «важко знайти цензурні слова, але він спробує».

І річ не в тім, що він пересилив себе і став говорити цензурними словами, а в тім, що він сказав: «Рішення ж проблеми з водою на півострові буде знайдене власними силами. Наголошу, що в питаннях, пов'язаних із водопостачанням півострова, ми розраховуємо тільки на свої сили і свою країну. Тому в підходах до вирішення цих питань виходимо з можливостей і ресурсів Криму та Росії. Упевнений, що системні рішення, які дозволять Криму раз і назавжди закрити проблему вододефіциту, будуть знайдені».

Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

Ось тут і виникає декілька запитань. Якщо тільки своїми силами, то чому російська академія наук ось уже сім років не знаходить цього рішення, якщо воно десь є? По-друге, якщо своїми силами, то навіщо з одного боку – запевнення в «непотрібності дніпровської води Криму», в її отруйності, непридатності, а з іншого – російська кримська влада постійно напружує Москву й вимагає долучити міжнародні організації? Навіщо Наталія Поклонська весь час смикає і намагається обдурити чиновників ООН? І навіщо тоді, як повідомив російський «Интерфакс», «постійна комісія з міжнародної співпраці в галузі прав людини Ради при президенті Росії з розвитку громадянського суспільства і прав людини закликає ООН втрутитися в ситуацію із забезпеченням прісною водою жителів Криму»?

Ось що пише постійна комісія: «Ми звертаємося до верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини пані Мішель Бачелет Херія та комісара Ради Європи з прав людини пані Дуні Міятович із закликом втрутитися в ситуацію і захистити право жителів на доступ до питної води, запобігти гуманітарній катастрофі на півострові». Значить, без ООН не вирішується?

Ось ця різниця між порожніми словами про те, що «кримська вода не потрібна і водну проблему вирішимо самі», і реальними справами з залучення ООН і розкриває суть ситуації. Друге перекреслює перше. Кримська влада сподівається на «свої сили», але не у віднайденні нових джерел, а в чомусь зовсім іншому. У чому ж?

Сергій Аксенов мріє про насильницьку зміну влади в Києві «своїми засобами», причому ніби з його обізнаною участю та зусиллями Росії

Що означають слова Аксенова «після зміни влади в Києві»? Сама собою «влада в Києві» не може змінитися раніше, ніж через чотири роки, коли закінчиться каденція нинішнього президента Володимира Зеленського. Та й то поки теоретично. Можливо, і через дев'ять років. А чотири роки, тим більше ‒ дев'ять, без води Крим не витримає! Значить, Сергій Аксенов мріє про насильницьку зміну влади в Києві «своїми засобами», причому ніби з його обізнаною участю та зусиллями Росії.

Мабуть, саме це й була обмовка за Фрейдом ‒ пройдемо своїми засобами шлях до греблі, відкриємо її своїми зусиллями, таким чином, своїми засобами вирішимо проблему. Адже інших засобів у Росії, як бачимо, досягти цієї мети немає. Значить війна?

Істинне призначення гаубиці МСТА-Б

Твердження про те, що МСТА-Б потрібна для боротьби з кораблями, як бачимо, маскування. Такі гаубиці проти кораблів можуть використовувати, якщо немає іншого засобу, а за своєю сутністю МСТА-Б ‒ це наступальна зброя, яка застосовується перш за все на суші.

Відомо, що раніше МСТА-Б широко застосовувалася в Сирії. У світових ЗМІ не раз миготіли повідомлення, що в колонах сирійських (читай ‒ російських ‒ авт.) військ, які прямують до лінії фронту, були помічені важкі багатовісні тягачі КАМАЗ-63501АТ «Ведмідь» зі 152-мм гарматами 2А65 МСТА-Б, а також вантажівки, які перевозять боєприпаси для них. У своїх повідомленнях військові не приховували, що вогневу підтримку частинам сирійської армії, які проводять «зачистку» у провінції Ідліб, надають не хто-небудь, а російські артилеристи на 152-мм гаубицях 2А65 МСТА-Б.

Снаряд «Краснопіль» і новий дрон «Орлан-30» пройшли перевірку не тільки в Сирії. За повідомленнями російських ЗМІ, безпілотники «показали високі результати» на навчаннях «Центр-2019».

«У зв'язці з БЛА-вказівками «Краснополі» особливо ефективні. Раніше необхідна була наявність поблизу від мети коригувальника вогню. Далеко не завжди це можливо, особливо якщо об'єкт у тилу супротивника. Не можна «підсвітити» лазером і корабель, коли він далеко від берега. Тепер же на небезпечне завдання можна послати безпілотник із ЛЦВ (лазерний цілевказівник ‒ авт.): йому не завадять наземні перешкоди та рельєф місцевості», ‒ розповів журналістам російський військовий експерт Дмитро Болтенков.

Зараз ці артилерійські системи вважаються найсучаснішими з тих, що є у Сирійської арабської армії. Навчити сирійців впоратися з такою складною зброєю не проста і не швидка справа, та й давати в ненадійні руки сирійців таку високотехнологічну техніку, теж не вихід. Пригадується анекдот в'єтнамської війни про льотчика Лі-Сі-Цині, тільки тепер йдеться про артилеристів.

Поповнення МСТА-Б російських військових частин у Криму направлене ніяк не проти кораблів НАТО, а проти України

Отже, поповнення МСТА-Б російських військових частин у Криму направлене ніяк не проти кораблів НАТО, а проти України. Причому ‒ це явно сухопутна загроза. Та й легенди більшості військових навчань, які проводилися росіянами в Криму, полягають у відпрацюванні сухопутного наступу на північ. Україна вже з усіх боків рясно, у багато разів більше, ніж вимагає здоровий глузд, оточена російськими військами. Хто знає, як складеться ситуація після навчань «Кавказ-2020», а для організації «кліщів» із Білорусі, з півночі, з Ростова зі сходу, і з Криму з півдня ‒ саме МСТА-Б і може знадобитися.

Якщо у відомому фільмі про Крим президент Росії Володимир Путін стверджує, що для захоплення півострова за умови спротиву він міг би застосувати навіть ядерну зброю, то про звичайні вогневі засоби навіть не йдеться. Росія не приховує, що вона піде на будь-які кроки, не погребує ніякими жертвами заради досягнення поставлених цілей.

Микола Семена, кримський журналіст, оглядач Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Микола Семена

    Кримський журналіст, оглядач Крим.Реалії. Закінчив факультет журналістики Київського університету ім. Шевченка в 1976 році, в українській журналістиці – понад 50 років. Працював у ЗМІ Чернігівської, Запорізької областей, більше ніж 30 років – журналістом у Криму. Співпрацював з журналами «Известия» (радянський період), «Дзеркало Тижня», «День», багатьма журналами. Автор книги про Мустафу Джемілєва «Людина, яка перемогла сталінізм». З квітня 2014 року до квітня 2016 року – оглядач Крим.Реалії. Зазнавав переслідувань з боку ФСБ Росії. У 2017 році був засуджений російським кримським судом до 2,5 років позбавлення волі умовно із забороною публічної діяльності на 2 роки. Європарламент, органи влади України, російські правозахисні організації «Меморіал», «Агора» і тридцять правозахисних організацій у Європі визнали «справу Семени» політично мотивованою. Автор книги «Кримський репортаж. Хроніки окупації Криму в 2014-2016 рр.», перекладеної в 2018 році англійською мовою. Член НСЖУ з 1988 року, Заслужений журналіст України, член Українського пен-центру, лауреат Національної премії імені Ігоря Лубченка, лауреат премії імені Павла Шеремета Форуму громадянського суспільства країн Східного партнерства. Нагороджений орденом «За мужність» премії «За журналістику як вчинок» Фонду ім. Сахарова (Росія), відзнаками Верховної Ради України, Президента України. У лютому 2020 виїхав з окупованого Криму і відновив співпрацю з Крим.Реалії.

XS
SM
MD
LG