Доступність посилання

ТОП новини

«Я Абрамовичу кажу: щось ви невдало в мій офіс зайшли». Мустафа Джемілєв – про спробу отруєння учасників переговорів України та Росії


Народний депутат України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв
Народний депутат України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв

Народний депутат України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв розповів Крим.Реалії подробиці нещодавньої зустрічі з російським мільярдером Романом Абрамовичем, що відбулася в Києві 3 березня 2022 року. Чи справді була спроба отруїти невідомою речовиною учасників переговорної групи від України та Росії, та що говорив Абрамович про переговори і війну Росії проти України, читайте у матеріалі Крим.Реалії.

28 березня журналісти газети Wall Street Journal написали, що Романа Абрамовича та двох членів української делегації, зокрема народного депутата України Рустема Умєрова, намагалися отруїти невідомою речовиною. За інформацією видання, у них спостерігалося почервоніння очей, постійне та болюче сльозовиділення, а також відшарування шкіри на обличчі та руках. Сталося це 3 березня у Києві.

Мустафа Джемілєв підтвердив Крим.Реалії цю інформацію та розповів, що зустріч відбувалася у його київському офісі. Туди Абрамович приїхав зі своїм помічником і Рустемом Умєровим. Про візит, за словами Джемілєва, напевно знали українські спецслужби та вузьке коло людей.

Про те, що Абрамович мав намір приїхати до Києва, практично ніхто не знав. Усе було в секреті
Мустафа Джемілєв

«3 березня він (Абрамович – ред.) разом із Рустемом Умєровим, народним депутатом і членом міжнародної переговорної групи, та зі своїм помічником Денисом приїхали до Києва. І зайшли у мій офіс у Києві. І одразу відчули себе погано: сльози, ломота, головний біль. Зрозуміли: щось тут не те, швидко виїхали до Анкари. Там сказали, що це справді хімічне отруєння, а саме яка речовина – поки що з'ясовують. Про те, що Абрамович мав намір приїхати сюди (до Києва – ред.), практично ніхто не знав. Усе було в секреті», – повідомив Крим.Реалії Мустафа Джемілєв.

Рустем Умєров
Рустем Умєров

Редакція намагалася отримати коментарі Романа Абрамовича та Рустема Умєрова щодо інформації про спробу отруєння. Ми готові надати слово всім політикам, згаданим у цьому матеріалі.

За словами Джемілєва, після того, що сталося, українські спецслужби провели перевірку в офісі, взяли проби, і лише після цього Джемілєв зміг там працювати.

У коментарі Крим.Реалії він висловив припущення, що невідомі хотіли отруїти Рустема Умєрова, хоча не виключає, що в Росії є люди, яким не подобається позиція Абрамовича.

Я Абрамовичу кажу: щось ви невдало в мій офіс зайшли
Мустафа Джемілєв

«Я думаю, найбільше там полювали за Рустемом Умєровим, але не виключається, що таки метою був і Абрамович. І в нього самого таке враження, що він там, у Москві, дуже багатьом службам не до смаку. Я Абрамовичу кажу: щось ви невдало в мій офіс зайшли. Він усміхнувся. Каже: так, невдало», – розповів Мустафа Джемілєв.

Роман Абрамович, архівне фото
Роман Абрамович, архівне фото

Мустафа Джемілєв розповів подробиці свого спілкування з російським мільярдером. Народний депутат України висловив Крим.Реалії думку, що Роман Абрамович щиро переживає за майбутнє Росії, але виключати його особистий інтерес при цьому не варто.

Сказати однозначно, що Абрамович якийсь «засланий козачок» – навряд чи
Мустафа Джемілєв

«Сказати однозначно, що Абрамович якийсь «засланий козачок» – навряд чи. З розмови з ним складається враження, що він у такому становищі: і свої інтереси є, але в мене склалося враження, що найбільше він боїться за майбутнє своєї країни. Він так і казав мені: якщо ми не вийдемо з цієї української проблеми, то крах нашій країні», – зазначив Джемілєв.

Мустафа Джемілєв уточнює: Роман Абрамович не є учасником переговорної групи від Росії, а бере участь у ній як радник. Народний депутат оцінює його як одного з найвпливовіших, оскільки Абрамович особисто розмовляє з російським президентом Володимиром Путіним.

Бізнесмен Роман Абрамович і президент РФ Володимир Путін (зліва направо) у Сочі, 2016 рік
Бізнесмен Роман Абрамович і президент РФ Володимир Путін (зліва направо) у Сочі, 2016 рік
З прагматичних міркувань вважаємо, що якщо у нашого сусіда благополуччя, то від нього найменше проблем
Мустафа Джемілєв

«Я намагався йому пояснити. Кажу, ви це Путіну скажіть – хоч нас прийнято вважати затятими ворогами Росії, насправді це не так. Ми їй бажаємо благополуччя, але не з любові. Звичайно, говорити про любов до Росії після того, що сталося в 2014 році, і особливо після звірств… які вони (російська армія зробила – ред.) протягом 48 днів (війни – ред.)... було б блюзнірством говорити, що ми любимо Росію. Але з прагматичних міркувань вважаємо, що якщо у нашого сусіда благополуччя, то від нього найменше проблем. У вас не буде проблем, ви зможете знову бути серед нормальних держав, коли ви повністю дотримуватиметеся міжнародного права і повністю, аж до останнього квадратного сантиметра, звільните нашу територію. Без цього жодні санкції з вас не зніматимуть. Ніхто вам руки не подаватиме. Абрамович каже: я це все чудово розумію, але той, котрий там, у Кремлі, йому це важко пояснити», – розповів Мустафа Джемілєв.

Він поділився своїми роздумами про те, яку мету може переслідувати російський олігарх, беручи участь у переговорному процесі України та Росії.

Мені здається, у нього інший мотив. Він справді боїться за країну
Мустафа Джемілєв

«До нього більше довіри. Можливо, з цих міркувань Путін його відправив. Хоча він же серед тих, хто насправді вважає, що війна шкодить Росії, і не треба було її починати. Звісно, є в нього особисті мотиви. Він каже: «До чого тут моя донька, яка в Лондоні вчиться, школярки облили її чорнилом, бо вона з Росії. Ось у мене все відібрали». Так, особисте (особистий мотив – ред.) теж є у нього. Можливо, хотілося б, щоб усі ці санкції було знято. Але зараз, мені здається, у нього інший мотив. Він справді боїться за країну. Це, каже, крах, якщо ми не робитимемо якихось розумних кроків».

ДОВІДКА: Російське повномасштабне воєнне вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаудари по ключових об'єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні. Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.

Низка західних країн, включаючи США та країни ЄС, посилили санкції щодо Росії та засудили російські військові дії в Україні.

Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території і називає це «спеціальною операцією», яка має на меті «демілітаризацію та денацифікацію».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://d2t7ory48mfwe5.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

  • 16x9 Image

    Катерина Некреча

    В.о. керівника проєкту Радіо Крим.Реалії, теле- і радіоведуча, автор спеціальних проєктів.

    Закінчила Київський міжнародний університет, бакалавр журналістики. Не секрет, що головне в моїй професії – це практика, тобто робота в ЗМІ.

    Почала працювати в проєкті Крим.Реалії навесні 2015 року. До цього працювала журналістом на українському телебаченні («Шустер LIVE», «Говорить Україна»). У 2014 році наблизилася до Криму співпрацюючи з телеканалом-переселенцем з півострова «Чорноморська ТРК».

    Не уявляю себе поза професією. Своєю роботою без перебільшення – живу. Життя це – дуже захоплююче і бурхливе. У ньому багато викликів, багато стресу, багато досягнень. Схоже, що це ідеальне середовище мого існування:)

    Пишаюся, що є частиною такого важливого проєкту. Рада, що в дуже складний час можу працювати в медіа, де журналістські стандарти – не теорія, а досить успішна практика.

    Головний пріоритет для мене – аудиторія. Наші слухачі, читачі, глядачі мають право знати, що відбувається насправді.

XS
SM
MD
LG