Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Російський конвеєр для молоді Криму: «Юнармія» – волонтерство – фронт


Військовий парад на російський День перемоги. Севастополь, 9 травня 2022 року
Військовий парад на російський День перемоги. Севастополь, 9 травня 2022 року

29 червня в анексованому Криму, згідно з російським законодавством, відзначали День молоді. Місцева російська влада говорила в контексті прифронтового статусу Кримського півострова і так званої «спеціальної військової операції» (так у Росії називають повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, що почалося 24 лютого 2022 року – КР) про пріоритет молодіжної політики, реалізовувати яку покликаний окремий комітет у складі призначеного Москвою уряду Криму. Особливе «військове» ставлення до молоді – з боку правлячої партії «Единая Россия».

Чому Кремль і російська влада Криму бачать у молоді лише потенціал для армії Росії? Яка статистика молодого покоління у структурі населення Криму та Севастополя? Хто з них ще може пам'ятати Україну, а хто зможе пам'ятати про неї завжди? Чи є для молодих людей реальні можливості реалізуватися на анексованому Росією півострові? Крим.Реалії спробували знайти відповіді на ці та інші питання.

Кримська молодь «волонтерить» у прифронтових регіонах

Саме ви станете тими, хто визначатиме подальший розвиток Криму та нашої великої країни Росії
Сергій Аксьонов

Російський галва Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) привітав молодь зі святом, підкресливши, що «сьогодні багато молодих кримчан у лавах збройних сил Росії борються на фронті, а тисячі їхніх однолітків підтримують учасників «СВО» та їхні сім'ї, також молодь бере активну участь у реалізації важливих для російської влади півострова проєктів у всіх галузях».

«Сьогодні держава надає молодим людям багато можливостей, всіляко підтримує їх реалізацію, але вибрати свій шлях ви повинні самі. Не сумніваюся, що саме ви станете тими, хто визначатиме подальший розвиток Криму та нашої великої країни Росії. Упевнений, кримська молодь впорається, а органи влади завжди вас підтримають», – цитує напуття Сергія Аксьонова «Кримське інформаційне агентство» (КІА).

Російський глава Криму Сергій Аксьонов
Російський глава Криму Сергій Аксьонов

«Единая Россия» робить особливу ставку на молодь, про це заявила заступниця керівника фракції партії у Держдумі Олена Аршинова. «У партії близько 160 тисяч депутатів, кожен п'ятий – віком до 35 років. «Молодая Гвардия Единой России» (МГЕР) готує майбутніх депутатів», – сказала вона. Лише по лінії МГЕР 200 бійців вирушили на передову, 4 тисячі волонтерів допомагають військовим, мирним жителям, медикам на «СВО».

Заступник голови комітету Держдуми РФ у справах СНД, євразійської інтеграції та зв'язків зі співвітчизниками Артем Туров додав, що «багато беруть академічну відпустку, щоб поїхати до прифронтових та нових регіонів...» («новими регіонами» в Росії називають окуповані території України в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях, які Кремль в односторонньому порядку включив до складу РФ – КР).

Кого вважають молоддю в Росії? Скільки таких людей у Криму та Севастополі?

За даними російського Управління Федеральної служби державної статистики по Криму та місту Севастополю, станом на 1 січня 2022 року, у Криму проживало 1 млн 931 тисяча осіб. З них чоловіків – близько 895 тисяч, жінок – 1 млн 36 тисяч. На той час у Севастополі проживало 547,5 тисячі осіб, з яких 260 тисяч – чоловіки, 286,5 тисяч – жінки.

При цьому, за даними Федеральної служби державної статистики РФ, станом на 01 січня 2022 року, але вже з урахуванням минулих з того моменту двох років, нинішня молодь, як прийнято вважати в Росії – молоді люди віком від 14 до 35 років – у Криму на сьогодні становить близько 470 тисяч осіб, а в Севастополі – трохи більше ніж 142 тисячі осіб. Таким чином, загалом «молодь», за російськими лекалами, становить близько 25% всього населення Кримського півострова та міста Севастополя.

Кількість молоді у віці 16-18 років – на сьогодні це ті, хто навчався у школі в період з 2013 року до 2024 року (російська система шкільної освіти, введена на півострові у 2014 році, базується на 11 роках навчання – КР) – у Криму – близько 63 тисяч людей, у Севастополі – 16,5 тисяч осіб. Ті, хто усвідомлено сприймав «нові реалії» та зустрів російську анексію у віці 14-25 років (тепер їм по 24-35 років): у Криму – майже 233 тисячі, у Севастополі – майже 68 тисяч. Це майже одна п'ята всього населення півострова.

Головний корпус Кримського федерального університету ім. В. Вернадського у Сімферополі
Головний корпус Кримського федерального університету ім. В. Вернадського у Сімферополі

Цифри наведені для демонстрації загальних тенденцій у молодіжному середовищі, без урахування у розрахунках міграційних процесів та процесів цільового переселення агресором до анексованого Криму людей з регіонів Росії.

У 2014 році випуск у всіх вишах на території Криму становив близько 12 тисяч осіб, у Севастополі – 4 тисячі. Випускників шкіл, потенційних абітурієнтів у Криму та Севастополі налічувалося понад 16 тисяч.

Через десять років, наприкінці червня, в анексованому Криму у 539 російських школах пролунав останній дзвоник для 27 тисяч випускників. Таким чином, у 2024 році випускниками стали понад 18 тисяч дев'ятикласників та понад 8 тисяч одинадцятикласників.

Випускники під прапором СРСР у школі №3 Сімферополя, 22 травня 2015 року
Випускники під прапором СРСР у школі №3 Сімферополя, 22 травня 2015 року

Дітей, які народилися в рік анексії Криму, російська влада почне вважати за молодь через чотири роки, в 2028 році. Майже всі вони пішли до першого класу у 2020-2021 роках і закінчать школу до 2031-2032 років, якщо система шкільної освіти залишиться одинадцятирічною і Росія зможе утримати Крим під своїм контролем.

Кримська молодь рухається конвеєром «російських патріотів» на фронт

Крим.Реалії звернулися за коментарями щодо цієї теми до експерта з питань тимчасово окупованих територій та економіки, співзасновника БТ «Інститут чорноморських стратегічних досліджень» (Київ) Юрія Смелянського.

У роботі з молоддю окупаційна влада в Криму побудувала чітку систему
Юрій Смелянський

«Якщо говорити про молодь Криму, яка перебуває на окупованій території півострова, та проєктувати оцінки на частини Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, то можна зауважити, що в принципі там відбуваються одні й ті самі процеси. Але Крим у цьому відношенні більш показовий та ілюстративний, оскільки Росія анексувала півострів практично одномоментно. З іншими територіями ще точилася якась гра. У роботі з молоддю окупаційна влада в Криму побудувала чітку систему у вигляді звичайного конвеєра: юнармія – «патріотичне» виховання у старших класах середньої школи та інститутах – фронт. Подивившись на це під іншим кутом, ставлю питання інакше: навіщо і чому робиться саме так?» – розмірковує Юрій Смелянський.

Юрій Смелянський, експерт з питань тимчасово окупованих територій та економіки України
Юрій Смелянський, експерт з питань тимчасово окупованих територій та економіки України

На його думку, сучасну молодь у Криму можна охарактеризувати як «перехідну спільноту»: народилася в Україні, але виховувалася російською середньою школою, і, за великим рахунком, це «м'ясо для війни».

Дитина в цьому сенсі – «чистий аркуш паперу», на якому можна «писати» все, що завгодно. І окупанти це знають, вони над цим працюють
Юрій Смелянський

«Що може пам'ятати дитяча пам'ять!? Для дітей, які виховувалися в окупації, по суті, існує лише одна батьківщина – Росія. Їх так готують! Сьогодні у кримських школах вже навчаються діти, які народилися під час окупації. Тобто, вони вже не знають Україну зовсім. І питання не в тому, чи їм щось про Україну розповідатимуть батьки. Питання виховання перетворюється на роздвоєння світосприйняття в дітей: у сім'ї виховання одне, а в дитячому садку і школі – інше. Доросла людина може аналізувати, а дитина – тільки вбирати. Дитина в цьому сенсі – «чистий аркуш паперу», на якому можна «писати» все, що завгодно. І окупанти це знають, вони над цим працюють. Таким чином, мине ще сім-вісім років окупації, якщо вона продовжиться такими темпами, і школу вже почнуть закінчувати ті, хто народився в окупації. І це вже буде зовсім інша молодь», – спрогнозував експерт.

Діти на військовому параді у Севастополі, організованому на російський День перемоги. Севастополь, 9 травня 2017 року
Діти на військовому параді у Севастополі, організованому на російський День перемоги. Севастополь, 9 травня 2017 року

За словами співрозмовника Крим.Реалії, застосовувана в Криму та Севастополі «методика» не є оригінальною вигадкою окупантів чи власне росіян як таких. Кремль методично використовує інструменти та ідеологічні методи колишнього СРСР, які також були складені на основі попереднього історичного досвіду ведення війни.

Принцип Кремля сьогодні: дітей підкорених народів ми виховуватимемо так, щоб вони захищали наші інтереси на їхній власній землі
Юрій Смелянський

«Давайте згадаємо молодь Радянського Союзу. По суті, було те саме. Згадаймо ігри «Зірниця» та «Орлятко». Існували ще й жовтенята, піонери, комсомольці, яких зрештою готували до самопожертви: «Як особистість ти – ніхто, оскільки вище за тебе – Батьківщина, за яку треба і життя віддати». І це не було винаходом СРСР. Згадаймо турецьких султанів, які викрадали і забирали дітей і робили з них згодом яничар. Принцип Кремля сьогодні: дітей підкорених народів ми виховуватимемо так, щоб вони захищали наші інтереси на їхній власній землі. Цей механізм існує вже давно. Мілітаризація свідомості кримських дітей та молоді – накопичення додаткових людських ресурсів для ведення війни. Переформатування кримської молоді під ненависть до України, щоб вона сприймала Крим виключно російським», – наголосив Юрій Смелянський.

Діти у військовій формі. Керч, 19 жовтня 2021 року
Діти у військовій формі. Керч, 19 жовтня 2021 року

Формування «п'ятої колони» – одне із завдань Кремля у вихованні молоді

Такий підхід до виховання молоді у Криму та Севастополі, на думку експерта, пов'язаний і з одним із завдань Кремля – формуванням «п'ятої колони».

Вони готують молодь до війни, щоб Крим усіма правдами та неправдами залишити російським
Юрій Смелянський

«Ті, хто, окрім СРСР, нічого хорошого у своєму житті більше не пам'ятають. Це була своєрідна «п'ята колона», яка грала не безпосередньо на підтримку Росії під час анексії 2014 року, діючи на догоду своїй радянській пам'яті під гаслом: ми хочемо назад у СРСР. І окупанти цим дуже добре користувалися. Сюди можна додати також створення «місцевого спротиву» на випадок відкритих бойових дій у Криму. Ось «п'ята колона» та «місцевий спротив» для того й потрібні Кремлю, щоб під час деокупації Кримського півострова «дати відсіч» справедливому наступу ЗСУ. Вони готують молодь до війни, щоб Крим усіма правдами та неправдами залишити російським. Молоді змінюють свідомість, щоб інших думок навіть не виникало. І в цьому випадку час працює на окупантів. Чим довше Крим залишається в окупації, тим нам буде важче його повертати, враховуючи й низку вчинених уже помилкових, на мій погляд, дій. Міністерство освіти розпочало «війну» проти єдиного переведеного з окупованого Криму на материк Таврійського національного університету. І це – на руку окупантам. Це можна назвати елементами «політики хибних реальностей», прояви якої ми все частіше відчуваємо», – вважає експерт.

Військовий парад у Сімферополі та народні гуляння, 9 травня 2017 року
Військовий парад у Сімферополі та народні гуляння, 9 травня 2017 року

Потрібно говорити про права молодих громадян України у Криму – експерт

Десять років тому останнім випускникам українських шкіл було 16-17 років. Нині їм 26-27 років. Це вже зрілі люди, частина кримської молоді, вони не лише генетично чи з дитячих спогадів можуть пам'ятати про Україну.

Ще п'ять-сім років, і кількість «вихованої» Кремлем молоді у Криму перевищить 50-60%
Юрій смелянський

«Частина з них – так, але не всі. За десять років через окупаційну систему освіти, яка своїм завданням вважає усвідомлену мілітаризацію свідомості кримських дітей і молоді, пройшло практично ціле покоління. Ще п'ять-сім років, і кількість «вихованої» Кремлем молоді у Криму перевищить 50-60%. Але сюди ще потрібно додати тих мігрантів – близько 1 млн – які потрапили до Криму з Росії. Це також вплив, вони ж спілкуються. І діти, і молодь. Таке спілкування також впливає на свідомість. Все це для України – велика проблема. Деякі представники влади та частина експертного середовища, яке займається питаннями правозахисної діяльності, стурбовані дотриманням прав окупантів та інших незаконних мігрантів у Криму після настання факту деокупації. Пропонують до обговорення питання: кого депортувати, а кого з них ні, які застосовувати критерії вибору. А як же громадяни України, які перебувають в окупації у Криму? Я не чув, щоб таким чином активно обговорювали їхні права чи права тих, хто був змушений виїхати з Криму. Але це потрібно робити, перш за все, зокрема, щоб зберегти контакт із молоддю в Криму!» – підсумував Юрій Смелянський.

У червні Служба безпеки України скерувала до суду обвинувальний акт щодо ексначальника російського Державного комітету молодіжної політики Криму Сергія Селімова. Перебуваючи на посаді, він виконував вказівку Кремля про примусове залучення кримських дітей до російської «Юнармії». Стверджується, що Селімов публічно підтримував збройну агресію Росії проти України, виступав в ефірах прокремлівських ЗМІ та розповсюджував пропагандистські матеріали у своїх соцмережах.

На початку травня Служба безпеки України заочно повідомила про підозру голові регіонального штабу «Юнармії» в анексованому Криму Сергію Гаврильчуку за вербування дітей до організації.

«Юнармія» – дитячо-юнацький військово-патріотичний рух, створений під егідою Міністерства оборони РФ. Діє у Криму з 2016 року. На Кримському півострові організовано понад 870 загонів «Юнармії», до яких Росія залучила понад 30 тисяч дітей. Організацію включено до списку санкцій США через «підтримку зусиль Росії щодо підриву суверенітету і територіальної цілісності України шляхом мілітаризації та ідеологічної обробки школярів». Також вона перебуває у списку санкцій України, Канади та Швейцарії.

У парку «Патріот» у Севастополі російська влада протягом 2025-2027 років планує створити навчальнометодичний центр військово-патріотичного виховання молоді «Авангард», головна мета якого – організація військово-патріотичного виховання молоді та популяризації військової та іншої держслужби. За розрахунками Кремля, щорічно підготовку в центрі проходитимуть близько 5 тисяч молодих людей

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

XS
SM
MD
LG