Доступність посилання

ТОП новини

Листи кримчан: Страшно жити, ще страшніше ‒ хворіти


6-а міська лікарня Сімферополя, архівне фото
6-а міська лікарня Сімферополя, архівне фото

Вже не від одного співвітчизника чула, що погано люди почуваються в Криму через гнітючі обставини встановленого режиму, але варто виїхати на материкову Україну, як усі хворобливі симптоми ніби рукою знімає.

Останні роки стала дуже боятися хворіти. І не через острах фізичних страждань, а через саму думку про те, що доведеться йти до лікарні. На превеликий жаль, налагоджена система української охорони здоров'я зазнала російських реформ у Криму, що спричинило масу негативних змін, привнісши страшну бюрократію, дефіцит лікарів, величезні черги та неякісні ліки.

У медицині суцільні проблеми – що для лікарів, що для пацієнтів

Лікарів не вистачає вже не тільки в сільських районах, а й у великих містах. У медицині суцільні проблеми ‒ як для лікарів, так і для пацієнтів. У деяких регіонах доводиться по два тижні чекати, щоб потрапити на прийом до лікаря, а до вузькопрофільного фахівця ‒ так взагалі до трьох місяців. Наприклад, знайома розповідає, що серце болить неможливо, але в лікарню на стаціонар її записали взимку аж на травень!

Лікарям теж не позаздриш ‒ штрафують їх безбожно за кожну бюрократичну помилку. Плюс стукати привчають один на одного начальству. А зарплата на рівні торговки на ринку. Ось і тікають лікарі з держлікарень. Причому не тільки з власної волі. Лікарські ставки активно скорочуються. Не дивно, що з багатьох захворювань Крим вже на порозі епідемії, зокрема з туберкульозу та гепатиту.

З ліками теж біда. Ті, які можна придбати безкоштовно за рецептом, часто відсутні в аптеках. Родичка-лікар розповідає, що через урізання фінансування змушена виписувати хворим все дешевші ліки, які мають купу побічних ефектів. Так що, залікувавши в лікарні одну болячку, можна заробити пару нових. І лікарям це морально непросто, коли хворі просять допомоги, а вони допомогти не можуть: чи то із закупівлею медпрепаратів затримки, чи то багато таких, які поліс обов'язкового медичного страхування просто не покриває.

Ще приклад: взимку знайома опинилася в Сімферопольській міській клінічній лікарні №7 у відділенні медичної реабілітації пацієнтів з порушенням центральної нервової системи. Говорить, що пролежала там два тижні, і не було можливості помитися. Милися в туалеті в раковині. Або інший приклад: у багатьох лікарнях у загальних палатах навіть ширм немає. Важкохворі пацієнти ходять у малій потребі в спеціальні «горщики». Все це відбувається на очах у всіх! Окрім фізичного болю, люди ще змушені страждати морально від такої ситуації.

Не секрет, що в Криму чимало людей, які приїхали сюди і з тих чи інших причин не мають місцевої реєстрації. Так ось: їм взагалі краще не хворіти. Тому що без реєстрації їм просто відмовляють у лікуванні.

Почали процвітати платні клініки в Криму, незважаючи на загальне зниження рівня життя кримчан

Звичайно, що такий безлад дуже успішно використовується для розвитку комерційної медицини. Багато лікарів працюють паралельно в державних і комерційних медустановах. Тому їм вигідно перенаправляти своїх пацієнтів до платних клінік, де можна аналізи здати, де можна зробити КТ, МРТ та інші процедури, не чекаючи півроку, як це робиться в поліклініках за полісом ОМС. Тому й почали процвітати платні клініки в Криму, незважаючи на загальне зниження рівня життя кримчан. Це процвітання не від хорошого життя.

У кримчан складається враження, що на півострові спеціально створена система, спрямована на розвиток приватних клінік, а не звичних нам ‒ державних медустанов. Найчастіше приходиш до фахівця, а він відсилає пройти обстеження в платній клініці, адже у самих немає необхідного обладнання. Загалом, лікарі в поліклініках стали посередниками для перенаправлення клієнтів у комерційну медицину.

А де ж обіцяне в 2014 році обладнання та якісне безкоштовне лікування? Обіцянки-цяцянки. Уже п'ять років минуло, а ми все так само користуємося українськими апаратами УЗД, лабораторіями та іншим, і ліки замовляємо знайомим, які їдуть на материкову Україну. Багато хто вже змирився, що кримська медицина стала неефективною та їдуть на материкову Україну ‒ лікуватися там. Як то кажуть ‒ цілішим будеш!

Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG