Доступність посилання

ТОП новини

Кальсони з начосом. Що ще Росія приготувала для кримчан в армії?


Фотоколаж
Фотоколаж

Росія скоює воєнний злочин проти кримчан, залучаючи їх на військову службу, заявляють у прокуратурі АР Крим і міста Севастополя та в МЗС України. До 31 грудня 2020 року на півострові триває осінній призов. Строковики з Криму вже брали участь у незаконних воєнних операціях Росії в Сирії, повідомляють правозахисники. Схема проста: після трьох місяців служби парубкам пропонують підписати контракт, а далі кидають їх на виконання бойових завдань. Що загрожує кримчанам, які ризикнуть воювати проти України, читайте у матеріалі Крим.Реалії.

«Солдатський обов'язок – воювати краще за противника», «Важко в навчанні – легко в бою», – такими мілітаристичними лозунгами обвішаний військкомат у Бахчисараї. Тут говоримо з місцевим жителем Османом, який отримав повістку до російської армії. Йому 23 роки, має середню освіту та хоче служити Росії.

Якщо відправлятимуть у Росію, я там відслужу, виконавши свій військовий обов'язок перед батьківщиною
Осман Гафаров

«Мій дід виконав свій обов'язок (військовий – ред.), мій батько виконав свій обов'язок. І я теж вважаю, що повинен своїм дітям показати, що я служив. Я б хотів лишитися у Криму, але якщо відправлятимуть на материк (до сусідньої Росії – ред.), я і там відслужив би, виконавши обов'язок перед своєю батьківщиною», – каже кримчанин Осман Гафаров.

Осман Гафаров, кримський призовник до російської армії
Осман Гафаров, кримський призовник до російської армії

Кримські телеканали показують, яке умундирування видають строковикам на рік служби. У комплекті – тепла фуфайка, кальсони з начосом, металеві кружка та ложка, дві пари зимових шкарпеток…

Призовник Осман Гафаров хотів би потрапити на Чорноморський флот Росії.

«Походити по морях, побачити якісь нові береги, щось новеньке», – говорить він.

Такі кримчани, як Осман Гафаров, – потерпілі, кажуть у кримській прокуратурі, що розташована в Києві. Росія як країна-окупант скоює проти них воєнний злочин, а саме пропагує добровільний вступ до армії, оголошує військовий призов на півострові та переслідує кримчан за ухилення від служби.

Ці особи є жертвами збройного конфлікту. Відносно них вчиняється воєнний злочин – незаконний призов до армії
Ігор Поночовний

«За українським законодавством, за міжнародним гуманітарним правом, ці особи є жертвами збройного конфлікту. Тобто вони є не учасниками, вони є жертвами. Тому що відносно них вчиняється воєнний злочин – незаконний призов їх до армії. Тож будь-яка кримінальна справа у Криму за російським законодавством відносно цих призовників є порушенням права на справедливий суд», – наголошує керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний.

Ігор Поночовний, керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя
Ігор Поночовний, керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя

В орендованій київській квартирі інший кримчанин Алі (ім’я змінене з міркувань безпеки – ред.) вішає мапу й тицяє пальцем у центр Криму.

«Ось саме звідси я приїхав. Це наш Крим», – каже Алі.

Йому 26 років, до столиці переїхав після анексії півострова, закінчив виш і працює в кінематографі. Вдома в парубка залишилися батьки. До них двічі приходили з російського військкомату з повісткою для сина. Тепер Алі навіть побоюється їхати до рідного Криму.

Алі (ім'я змінене), кримчанин, який отримав дві повістки до російської армії
Алі (ім'я змінене), кримчанин, який отримав дві повістки до російської армії
Я – громадянин України. Я не даватиму присягу країні-агресору. Я сам із собою не зможу домовитись, зі своєю совістю
Алі

«Я народився в незалежній країні, ця країна – Україна. Я – громадянин України, я не громадянин Росії. Тож я повинен закінчити військову службу саме в Україні, я не даватиму присягу країні-агресору. Я сам із собою не зможу домовитись, зі своєю совістю», – каже Алі.

На анексованому півострові Росія розшукує, штрафує й засуджує таких кримчан, як він.

«Накладаємо адміністративні штрафи й застосовуємо 328 статтю Кримінального кодексу (Росії – ред.) – «Ухилення від проходження військової служби». Ця стаття передбачає покарання у вигляді штрафу до 250 тисяч рублів (68 тисяч 500 гривень – ред.) або позбавлення волі до двох років», – заявляє підконтрольний Росії начальник відділу військового комісаріату в Севастополі Сергій Харченко.

З 2015 року, відколи Росія розпочала призов на півострові, службу в її збройних силах пройшли 25 тисяч кримчан. Кримська прокуратура у Києві та МЗС України повідомили, що інформацію про цей воєнний злочин передали в Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі.

В українському МЗС готують проєкт нової резолюції ООН.

Російська агресія триває. Ми розраховуємо на ухвалення оновленої резолюції щодо ситуації з правами людини у Криму
Катерина Зеленко

«Саме військовослужбовці Південного військового округу залучені до збройної агресії проти нашої держави. Ми розуміємо, що агресія триває. Під час 75-ої сесії Генасамблеї ООН ми розраховуємо на ухвалення оновленої резолюції щодо ситуації з правами людини в тимчасово окупованому Криму, зокрема туди увійде питання незаконного призову до армії Росії», – сказала речниця МЗС України Катерина Зеленко.

Катерина Зеленко, речниця МЗС України
Катерина Зеленко, речниця МЗС України

Пів сотні кримчан звернулися до українських правоохоронців. Серед них – ті, хто отримав повістку або відслужив, кого оштрафували або засудили умовно за ухилення від російського призову.

Україна каратиме кримчан за службу в російській армії лише за єдиної умови: якщо жителі півострова воюватимуть та вчинятимуть злочини.

«Якщо вони зі зброєю в руках братимуть участь у бойових діях проти України, то їхні дії кваліфікуватимуться вже за іншими статтями», – попереджає кримський прокурор Ігор Поночовний.

Якщо людина катуватиме, ґвалтуватиме мирне населення, то ніхто не скасовуватиме відповідальності за ці злочини
Ольга Скрипник

«Якщо люди у складі російських угруповань або збройних сил братимуть участь у воєнних злочинах проти мирного населення, тоді настане персональна відповідальність. Якщо людина катуватиме, ґвалтуватиме мирне населення, то ніхто не скасовуватиме відповідальності за ці злочини», – пояснює голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Ольга Скрипник, голова Кримської правозахисної групи
Ольга Скрипник, голова Кримської правозахисної групи

За інформацією правозахисників, під час пандемії COVID-19 кількість кримчан, які ухиляються від російської армії, зросла майже втричі. У Кримській правозахисній групі проаналізували базу російських судів і знайшли 63 кримінальних справи за 2020 рік. Найбільше – 26 справ щодо ухильників – у Севастополі.

XS
SM
MD
LG