Доступність посилання

ТОП новини

«Плата за гори, море й сонце»: чому дорожчає відпочинок у Криму


Пляж у Новофедорівці, архівне фото
Пляж у Новофедорівці, архівне фото

За сім місяців 2021 року на півострові відпочили 5 мільйонів 67 тисяч туристів, стверджує підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов. Російські ЗМІ повідомляли, що до липня ціни на оренду нерухомості в курортних містах півострова підвищились на 20%. Це могло статися через збільшення попиту. Як наголошують експерти Асоціації туроператорів Росії (АТОР), через ковідні обмеження частина туристів відмовилася від відпочинку в Краснодарському краї Росії та поїхала до Криму.

Як проходить курортний сезон 2021 року в Криму? Чому на півострові підвищились ціни на готелі та оренду квартир? Ці теми ведучий Радіо Крим.Реалії Олександр Янковський обговорив із гостями ток-шоу «Кримське питання».

За інформацією Сергія Аксенова, з січня до липня 2021 року кількість відпочивальників у Криму зросла на третину в порівнянні з тим же періодом доковідного 2019 року. Він стверджує, що тільки за два літніх місяці півострів відвідали понад три мільйони туристів.

З такою статистикою не згодний голова громадської організації із захисту прав споживачів «Курортний Крим» («Курортный Крым») Олександр Бурдонов, який працює в галузі з 1995 року. Він розповідає, що існують різні методики підрахунку відпочивальників: за споживанням товарів і послуг, за завантаженням готелів, за анкетами, які заповнюють туристи в аеропорту або на вокзалах.

Говорити можна що завгодно. Вони називають цифри. Хлопці, а як ви їх порахували? З якої стелі ви їх взяли?
Олександр Бурдонов

‒ Зараз є відомості з аеропорту ‒ пасажиропотік за добу. Вихід на цифри у шість, сім, вісім мільйонів (туристів на рік ‒ КР) ‒ це, по-моєму, нереально й несерйозно. А ось турпотік на рівні трьох із половиною чи чотирьох мільйонів – можливий. Вони ж (російська влада Криму ‒ КР) не показують, як вони отримали свої цифри. Говорити можна що завгодно. Вони називають цифри. Хлопці, а як ви їх порахували? З якої стелі ви їх взяли?

Бурдонов пояснює, що якби на півострові відпочила кількість туристів, озвучена чиновниками, то готелі й приватний сектор були б заповнені вщерть.

‒ Що стосується шести-восьми мільйонів (відпочивальників ‒ КР) ‒ це при Союзі з травня до жовтня було 100% завантаження в усіх регіонах Криму. У парках люди ночували, було таке. У Криму 150 тисяч офіційних ліжкомісць (у готелях і пансіонатах ‒ ред.). Плюс ще 600 тисяч – у приватному секторі. Це кількість туристів, які можуть одномоментно перебувати в Криму упродовж десяти-дванадцяти днів. Два місяці ‒ це чотири мільйони (відпочивальників ‒ КР). І де ви такі сезони бачили?

Коментуючи високі ціни на відпочинок у Криму, Бурдонов сказав, що «дорожнеча Криму ‒ це рента за гори, море, сонце, клімат, який туріндустрія півострова знімає з туриста».

Після потопу. Чи їдуть туристи на відпочинок до Криму? |‌ ‌Крим.Реалії‌ (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:29:52 0:00

Ексміністр курортів і туризму Криму, керівник Асоціації індустрії гостинності України Олександр Лієв також сумнівається в тому, що підконтрольна Кремлю влада півострова називає реальну кількість відпочивальників.

У Росії немає ринку туристів, який би становив п'ять мільйонів охочих поїхати до Криму.
Олександр Лієв

– Я не можу взяти на віру те, що Крим зараз приймає п'ять мільйонів туристів. У Росії немає ринку туристів, який би становив п'ять мільйонів охочих поїхати до Криму. Навіть у найкращі роки приїжджав один мільйон двісті тисяч росіян, коли Крим був удвічі дешевшим і в рази безпечнішим, коли не було ніяких проблем при перетині кордону. Може, росіян бити перестали в Криму? Їх ніби й раніше там не кривдили.

Олександр Лієв
Олександр Лієв

За інформацією Аксенова, влітку 2021 року Крим відвідали удвічі більше туристів, ніж за аналогічний період попереднього року, і на 13% більше, ніж у 2019 році. Лієв цій статистиці не довіряє, вказуючи на те, що під час пандемії коронавірусу люди в усьому світі стали рідше їздити на відпочинок.

‒ Об'єктивно у 2020 та 2021 роках кількість людей, які подорожують, зменшилася. Це відомості Всесвітньої організації туризму. Окрім того, цьогоріч сталися катаклізми (потопи ‒ КР), які зупиняли прийом туристів у курортній столиці Криму ‒ Ялті. Це ж відбувалося в Керчі, яка теж є курортним містом. Річки вийшли з берегів і накоїли лиха. В середині сезону декілька найважливіших міст Криму зупинили прийом туристів. Навряд чи це сприяло зростанню турпотоку в порівнянні з 2019 роком.

Олександр Лієв також зазначив, що через санкції на півострові не будуються мережеві готелі, які могли б підняти рівень конкуренції та стандартів відпочинку.

За останні сім років жоден великий російський бізнес не зайшов з інвестиціями в Крим
Олександр Лієв

– До анексії російські інвестори заходили до Криму та залучали під свій бізнес європейські гроші, використовували кредити Європейського банку реконструкції та розвитку та Світового банку. Їм (російським бізнесменам ‒ КР) із задоволенням ці гроші давали. За останні сім років жоден великий російський бізнес не зайшов з інвестиціями в Крим. Постійно згадують готель «Мрія», який збудував російський «Сбербанк». Він і називається «Мрія», він починав будуватися при Україні. А зараз жодного інвестиційного проєкту за гроші приватного бізнесу в Криму немає.

За інформацією порталу «Авито Недвижимось», ціна на добову оренду квартир у Криму – вища, ніж на курортах сусідньої Росії. Так, на початок серпня 2021 року середня вартість добової оренди квартири у Краснодарському краї була на рівні 2500 рублів, а в Криму ‒ 2700 рублів.

Керівник агентства нерухомості «Майоров і партнери», розташованого в Сімферополі, Дмитро Майоров розповів Крим.Реалії про рівень цін на оренду.

Ціни грецькі ‒ як на Криті та Кіпрі
Дмитро Майоров

– На Південному узбережжі та у приморських містах ціни підвищуються. Скажімо, ціни грецькі ‒ як на Криті та Кіпрі. Очікувати, що буде збудовано більше курортної нерухомості, не доводиться, тому що землі (на узбережжі ‒ КР) зовсім мало. Тому тенденція до зниження (вартості оренди в курортних містах ‒ КР) взагалі не проглядається.

За словами Майорова, привабливу для оренди нерухомість у курортних містах, в основному, купують жителі сусідньої Росії.

‒ Люди зараз дивляться на Крим як на інвестиційно привабливий регіон, яким Сочі був сім років тому. Купують одну, другу квартиру, потім будуть їх здавати в оренду. Місцеві навіть не дивляться на нові будинки, які споруджуються. 75% покупців ‒ приїжджі, 25% ‒ місцеві. Це ситуація характерна для півдня півострова. Якщо попит великий, то ціна не зменшуватиметься. Може бути, у Західному Криму ще якось стабілізуються ціни, тому що там землі сільгоспугідь переводять під садівництво й будують маленькі котеджі та мініготелі. Але, знову ж таки, цього не вистачить ‒ надто багато людей приїжджає.

У 2021 році Росія закрила авіасполучення з Туреччиною 15 квітня, відновивши його 22 червня. Частина російських туристів, які планували свою відпустку на цей період, приїхали до Криму.

Колишній головний спеціаліст відділу курортів і туризму Євпаторійської міськради Сергій Вікарчук пояснює, чим принципово відрізняється відпочинок на анексованому півострові та в Туреччині.

У Криму навчилися, як банально заробляти гроші
Сергій Вікарчук

– У Криму навчилися, як банально заробляти гроші. Вони знають, що в липні треба підіймати, у серпні ‒ ще підіймати, а потім можна скидати (ціни ‒ КР). Більшого вони не навчилися. Кримський менеджмент ніякий, якщо його порівнювати (з турецьким ‒ КР). Шалена перевага Туреччини ‒ в тому, що там знають, що таке клієнтоорієнтованість і сервіс. Є модель турецького відпочинку: переліт, трансфер, страхування, проживання, харчування «все включене». І там є чіткі критерії від держави. У Росії, яка окупувала Крим, немає розуміння, що таке менеджмент у туристичній галузі та як його налагодити. У нашого українського уряду теж не дуже з цим склалося.

Сергій Вікарчук
Сергій Вікарчук

Мінімум половина туристів вимушено відвідує Крим влітку 2021 року. Причина ‒ епідеміологічна ситуація та запроваджені обмеження на російських і світових курортах. Такі проміжні підсумки соцопитування, проведеного студентами Севастопольського філіалу РЕУ ім. Плеханова в межах річної наукової школи. Серед найбільш незадоволених виявилися гості з Москви та Санкт-Петербурга. За результатами опитування, більшість негативних відгуків про відпочинок у Криму пов'язані з цінами.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG