Доступність посилання

ТОП новини

«Це виглядає як політичний фарс». Навіщо в Криму «судять» нацистів Другої світової


Ілюстраційний колаж
Ілюстраційний колаж

Підконтрольний Росії верховний суд Криму визнав геноцидом масові вбивства нацистами мирних жителів півострова у роки Другої світової війни. Про це повідомляє стрічка новин Криму.

«Визнати встановлені та нові виявлені злочини, скоєні німецько-фашистськими загарбниками, їх посібниками проти щонайменше 219 тисяч мирного населення, військовополонених у період Великої Вітчизняної війни… на території Республіки Крим та Севастополя (раніше Кримської АРСР) військовими злочинами, злочинами проти людяності, … геноцидом національних, етнічних груп, що становлять населення СРСР, народів Радянського Союзу як частини плану, що полягав у намірі нацистської Німеччини позбавитися всього місцевого населення Радянського Союзу шляхом його вигнання та винищення», – цитують медіа частину судового рішення.

Ті, хто порівнюватимуть Радянський Союз із фашистською Німеччиною, будуть притягнуті до кримінальної відповідальності
Юхим Фікс

Ще у березні 2020 року підконтрольний Кремлю кримський парламент звернувся до прокуратури з проханням у судовому порядку юридично підтвердити факт геноциду радянського народу у концтаборі «Червоний» у роки Другої світової.

Перший віце-спікер російського парламенту Криму Юхим Фікс пояснив це тим, що підтвердження факту геноциду в судовому порядку дасть юридичний базис для збереження історичної правди.

«Вже внесли до кримінального кодексу питання (притягнення до відповідальності). Ті, хто когось звинувачуватимуть, порівнюватимуть Радянський Союз із фашистською Німеччиною, будуть притягнуті до кримінальної відповідальності, тому що судом встановлений факт геноциду проти радянського народу», – тоді сказав він у коментарі журналістам.

Юхим Фікс
Юхим Фікс

Цю справу підконтрольний Росії кримський суд почав розглядати 20 червня цього року. Як повідомляють РИА Новости, суд вивчив архівні документи, серед яких протоколи допитів свідків та потерпілих та висновки судово-медичних експертиз, допитав свідків у справі, серед яких очевидці та родичі загиблих. Деяких – через відеозв'язок. Серед тих, хто виступав на суді, був Володимир Бобков – підконтрольний Кремлю кримський віце-спікер, історик і співавтор спікера російського парламенту Криму Володимира Константинова за книгою «Червоний». Історія нацистського табору смерті».

Нехай тепер хтось спробує заявити, що геноцид кримчан – це смішно: нестиме за це юридичну відповідальність
Володимир Константинов

Сам Володимир Константинов виявився одним із головних спікерів серед кримських чиновників у цій справі. Він прокоментував як початок розгляду цієї справи в суді, не забувши згадати в цьому контексті і нинішню війну Росії проти України (яку він назвав «спеціальною операцією»), так і рішення суду.

«Здавалося б, ми все це знаємо. Але, як з'ясовується, якщо про все це не нагадувати, одні заявляють, що «позбулися історичної провини» за вчинене їхніми дідами, а інші – впадають в історичне забуття, влаштовуючи культ мерзотників і катів. Крім того, як би це не здалося дивним, до цього судового процесу ми не мали юридичного визначення діяльності окупаційного режиму на території Криму в 1941-1944 роках. Тепер є. І нехай тепер хтось спробує заявити, що геноцид кримчан – це смішно: нестиме за це юридичну відповідальність», – заявив Константинов на своїй сторінці у телеграм.

Владимир Константинов
Владимир Константинов

Кримський історик, провідний науковий співробітник Інституту досліджень Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду Андрій Іванець також проводить паралель між нинішнім рішенням суду та війною, яку веде Росія в Україні.

Російська Федерація проводить геноцидну війну проти України
Андрій Іванець

Слова Костянтинова він вважає частиною ідеологічної війни, спрямованої на те, щоб дезорієнтувати населення та не дозволити усвідомити, хто сьогодні вчиняє геноцидні дії на українських землях.

«Російська Федерація проводить геноцидну війну проти України. Складовими цієї агресії Росії є не лише військові злочини та злочини проти людяності, а й геноцид. І для того, щоб прикрити цей злочин, використовуються різні маніпуляції в інформаційній сфері, зокрема й окупований Крим. Як ми пам'ятаємо, раніше Росія оголошувала, що Україна чинить геноцид на Донбасі. Ця ідеологія просувалась і в окупованому Криму», – сказав Іванець у коментарі Крим.Реалії.

Андрій Іванець
Андрій Іванець

Він називає заяву Костянтинова спекуляцією на трагедії і звертає увагу, що оцінку діям нацистів давно було надано на Нюрнберзькому трибуналі.

У Криму немає легітимної судової системи. Тому всі їхні рішення є нікчемними
Андрій Іванець

«У тому, що нацисти чинили злочини геноциду на території окупованого Криму під час Другої світової війни, немає жодних сумнівів. Але для того, щоб цей факт можна було визнати з юридичної точки зору, щонайменше має розглядати це питання легітимний суд. У Криму немає легітимної судової системи. Тому всі їхні рішення є нікчемними, і це виглядає як політичний фарс, а не юридична оцінка злочинів нацистів», – вважає Іванець.

У свою чергу, кримський історик Гульнара Абдулаєва побоюється, що такі судові розгляди та заяви кримських політиків можуть бути підготовкою до масових репресій проти кримських татар у Криму. «Сьогодні такий документ може використовуватись у принципі проти кримських татар. Я дуже побоююся, що готується ґрунт до чогось поганого. Як у 1944-му (рік депортації кримських татар – КР), так і зараз вони можуть заявити про те, що кримські татари були посібниками (нацистів – КР). Знаючи Росію та її далекосяжні плани, її підступність, ставлення до інших корінних народів – мені здається, це робиться навмисне», – зазначає Абдулаєва у коментарі Крим.Реалії.

Гульнара Абдулаєва
Гульнара Абдулаєва

Раніше голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в інтерв'ю Крим.Реалії висловлював думку, що Кремль навряд чи зважиться на масові репресії за національною ознакою в Криму.

Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

«Поки що Москва все робитиме для того, щоб продовжувати утримувати під контролем багатонаціональне російське суспільство: татар, башкирів, бурятів, удмуртів, і уникати дій, які можуть бути сприйняті як початок знищення народів за етнічною ознакою», – говорив Чубаров.

Як повідомляють ЗМІ, судові процеси, подібні до кримського, раніше відбулись у Псковській, Новгородській, Ростовській і Орловській областях сусідньої Росії.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net/. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Рустем Халілов

    Співпрацюю з Крим.Реалії з 2016 року. У журналістиці – з 2002 року. Починав у кримських виданнях, 2010 року переїхав до Києва для роботи в тижневику «Коментарі».

    До появи в команді Крим.Реалії працював у газетах, інформагентствах та на телебаченні. Писав новини та лонгріди, готував телесюжети. Їздив країною у пошуках хороших репортажів, займався журналістськими розслідуваннями, був парламентським кореспондентом, робив авторську програму, записував підкасти та керував роботою редакції.

XS
SM
MD
LG