Доступність посилання

ТОП новини

«Кримські школи задихаються»: як починається навчальний рік на півострові


День знань у Сімферополі, архівне фото
День знань у Сімферополі, архівне фото

У Криму до початку навчального року виявилися не готові близько 20-ти шкіл і дитячих садків. Освітні установи в Сімферополі та Сімферопольському районі, Євпаторії, Джанкойському районі, Саках і Ленінському районі не змогли отримати російську ліцензію. За словами підконтрольного Кремлю голови парламенту півострова Володимира Константинова, це пов'язано з низкою порушень, які стосуються старості будівель, дірявих дахів, відсутності спортзалів.

У школах Сімферополя не вистачає вчителів початкових класів, російської мови та математики, повідомила в ефірі радіо «Спутник в Крыму» начальник управління освіти російської адміністрації міста Тетяна Сухіна. За її інформацією, відсутні вакансії в школах закриватимуть за допомогою молодих фахівців та наявного складу.

Аналітик українського Центру громадянської освіти «Альменда» Олег Охредько зазначає, що неготовність кримських шкіл до навчального року стала звичайною ситуацією на анексованому півострові.

‒ Щороку кримські школи виявляються не готовими ‒ й це не тільки старість будівель. Виділяються величезні гроші, які зникають. Цього року пожежники повідомили, що не готові 15% шкіл ‒ це вже безпека. Тому тут стандартна ситуація, характерна для Криму: спроба перейти на російські форми, російські ліцензії продовжуються з року в рік, а чиновники рапортують про неготовність. Думаю, що з поверненням Україні всі школи в Криму будуть готові до навчального року.

Олег Охредько
Олег Охредько

За інформацією російської влади, перший дзвінок 1 вересня пролунав для 23 тисяч першокласників, що на 500 осіб перевищує торішний показник. Однак Олег Охредько вважає, що в Криму, навпаки, сповільнився приріст кількості дітей.

Школи елементарно задихаються, й не через те, що зростає кількість дітей
Олег Охредько

‒ Всього 500 людей ‒ це збільшення приблизно на 2% від загальної кількості. На материковій Україні пішли в школи 2018-го близько 450 тисяч, а це приріст на 10%. До того ж, якщо 2014 року близько 5 відсотків учнів у Сімферополі займалися в другу зміну, а торік ‒ уже 9%, цьогоріч ‒ 13%. Тобто школи елементарно задихаються, й не через те, що зростає кількість дітей. До анексії в Криму було близько 580 шкіл, а сьогодні лише 530, у Сімферополі з 50 залишилося 48. Мені здається, російська влада намагається таким ось чином видавити людей із Криму. Кількість вчителів увесь час зменшується ‒ їхні зарплати, які декларуються на рівні близько 20 тисяч рублів, не виплачують у повному обсязі. Зараз намагаються запровадити другу іноземну мову, багато в чому на шкоду кримськотатарській та українській. У результаті батьки змушені вивозити своїх дітей як до Росії, так і до України чи за кордон.

Раніше підконтрольна Кремлю влада Севастополя повідомляла, що 2018 року в перший клас підуть 5,1 тисяча першокласників. За інформацією співробітників департаменту освіти міста, збільшення першокласників відбулося за рахунок дітей російських військових і чиновників, які переїхали до Севастополя.

Тим часом на півострові з 16 шкіл із кримськотатарською мовою навчання залишилося 7, розповів член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв, посилаючись на офіційні повідомлення російської влади.

Кримськотатарська активістка Еміне Авамілєва, зі свого боку, не підтверджує цю інформацію та вказує на іншу проблему.

Це дійсно дуже тривожний сигнал ‒ якщо батьки упустять момент, то вивчення рідних мов відійде на задній план
Еміне Авамілєва

‒ Ми провели свій моніторинг, поспілкувалися з адміністрацією шкіл, у статуті яких зазначені російська та кримськотатарська мови, зв'язувалися з профільним міністерством. За нашою інформацією, ситуація залишається поки нормальною. Як було зазначено 15 національних шкіл з кримськотатарською мовою навчання, так вони й залишилися, жодна з них статусу не змінила. А ось запровадження другої іноземної мови в обов'язкову частину ‒ реальніша ситуація. Ми плануємо виїхати в кілька шкіл Сімферополя та Сімферопольського району, де дійсно вже в обов'язковому порядку запроваджуються французька, німецька, англійська мови, а кримськотатарську через відсутність заяв батьків викладатимуть факультативно. Це дійсно дуже тривожний сигнал ‒ якщо батьки упустять момент, то вивчення рідних мов відійде на задній план.

Еміне Авамілєва підкреслює, що пояснити оновлені норми російського закону про вивчення рідних мов у школах ‒ прямий обов'язок адміністрації кожного навчального закладу, проте в Криму, за інформацією активістки, цього в більшості випадків не відбувається.

Голова української громадської організації «Фонд «Відкрита політика» Ірина Жданова констатує, що в Криму існує проблема з вивченням української мови.

Ірина Жданова
Ірина Жданова

Люди все ж усвідомлюють, що українські документи про освіту дають більше шансів для мобільності молоді
Ірина Жданова

‒ Це обмежує доступ кримчан до отримання освіти на материковій Україні, оскільки здати українську мову та історію України є обов'язковим для вступу навіть за спрощеною процедурою для кримських абітурієнтів. Можна вивчати українську мову дистанційно ‒ так, у Києві працює Міжнародна українська школа. Тут можна також вивчити низку інших предметів і отримати документ про освіту державного зразка за 9-й або 11-й клас. У нас працює гаряча лінія для кримчан і жителів Сходу України, я хочу сказати, що різко збільшилася кількість дзвінків. Люди все ж усвідомлюють, що українські документи про освіту дають більше шансів для мобільності молоді та для отримання роботи не тільки в Україні, але й у Європі в цілому.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG