Доступність посилання

ТОП новини

«Передчасна радість»: чому кримчани ігнорують коронавірусні заборони


У Криму «втомилися від пандемії» коронавірусу й усе частіше ігнорують заходи індивідуального захисту, повідомляє підконтрольна Росії місцева влада. Людей без масок, за їхніми словами, можна зустріти у торгових центрах та громадському транспорті, хоча режим підвищеної готовності на півострові продовжує діяти, а статистика захворюваності хоч і знизилася, але поки не стабільна. Як і чому кримчани порушують заборони ‒ розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

Обмежувальні заходи в Криму діють із березня минулого року. Вони встановлені указом російського глави Криму Сергія Аксенова про запровадження на півострові режиму підвищеної готовності.

Упродовж року широкий перелік обмежень то доповнювали, то скорочували. За цей час чимало з них, пов'язаних із роботою різних галузей економіки, вже скасували. Однак чинними залишаються обов'язковий масковий режим у громадських місцях і транспорті з рекомендаціями про соціальне дистанціювання та дезінфекційні заходи.

Під забороною ‒ масові акції, банкети, концерти, гуляння на весіллях та інші урочисті та корпоративні заходи. Обмеження поширюються на роботу готелів, санаторіїв, пансіонатів, кінотеатрів та інших закладів, які приймають відвідувачів.

Торік на початку грудня у Криму посилили заходи контролю за дотриманням маскового режиму.

З того часу російські поліцейські склали в Криму сотні протоколів про порушення місцевими жителями вимог режиму підвищеної готовності, які знайшли своє відображення в судових справах. Крим.Реалії вивчили практику кримських судів і з'ясували, які саме заборони найчастіше порушують на півострові.

Порушники спокою влади

На сайтах підконтрольних Росії кримських судів ми знайшли безліч постанов, ухвалених за статтею 20.6.1 КпАП Росії (невиконання правил поведінки при надзвичайній ситуації або загрозі її виникнення) у зв'язку з порушеннями обмежень через коронавірус. Більшість із них закінчуються штрафами, однак у багатьох випадках покарання обмежуються попередженнями. Найчастіше порушники ходять у громадських місцях без масок. Рідкісні випадки ‒ складання поліцейських протоколів за порушення соціальної дистанції.

За перебування на зупинці громадського транспорту без маски, згідно з судовою практикою, можна отримати попередження, якщо порушення було зафіксовано вперше.

Пасажири громадського транспорту Севастополя під час пандемії, жовтень 2020 року
Пасажири громадського транспорту Севастополя під час пандемії, жовтень 2020 року

Водночас за перебування без маски у приміщенні вокзалу або магазину карають грошовим стягненням. Штраф у тисячу рублів був призначений на початку лютого суддею підконтрольного Росії Джанкойського районного суду Марією Єрмаковою у справі про перебування громадянина в будівлі залізничного вокзалу станції «Джанкой» без маски. Фігурант поліцейського протоколу провину визнав, пояснив, що «маска була у нього в кишені й він забув її одягнути, просив суворо не карати», йдеться в матеріалах справи.

В Євпаторії за таку ж появу без маски, тільки на території автовокзалу, суддя міського суду Руслан Ізмайлов присудив порушнику попередження, однак не штрафував.

Недотримання соціальної дистанції у громадському місці теж може загрожувати або попередженням, або штрафом. Так, наприкінці січня суддя підконтрольного Росії Центрального райсуду Сімферополя Олена Благодатна розглядала справу кримчанки, яка перебувала на центральній площі міста, «не дотримуючись дистанції до інших громадян не менше 1,5 метра».

Центральна площа Леніна в Сімферополі, архівне фото
Центральна площа Леніна в Сімферополі, архівне фото

Фігурантка поліцейського протоколу провину визнала й отримала попередження.

У Севастополі місцева влада й зовсім закликає містян фотографувати людей, які порушують масковий режим у громадському транспорті, друкувати фотографії для подальшого притягнення їх до відповідальності.

«Значна частина людей без масок»

Кількість осіб, які дотримуються маскового режиму в транспорті, торговельних центрах і місцях масового скупчення людей, знизилася на 20%
Наталія Пеньковська

Попри регулярні покарання порушників, кримські чиновники скаржаться на зниження дисципліни дотримання обмежень, запроваджених через пандемію коронавірусу.

«Ми упродовж останніх двох тижнів відзначаємо тенденцію до зниження захворюваності на нову коронавірусну інфекцію. Але я хотіла б застерегти всіх кримчан від передчасної радості. Це погано ‒ цифри, які ми наводимо, мали негативний вплив на ставлення кримчан до дотримання маскового режиму. За останній тиждень ми бачимо, що кількість осіб, які дотримуються маскового режиму в транспорті, торговельних центрах і місцях масового скупчення людей, знизилася на 20%», ‒ стверджує голова кримського управління Роспотребнадзору Наталія Пеньковська.

Наталія Пеньковська
Наталія Пеньковська

Дотримуватися правил індивідуального захисту закликає кримчан і Сергій Аксенов.

Без дотримання вимог неможливо перемогти інфекцію
Сергій Аксенов

«Я розумію, що хтось втомився. Роздратування накопичилося, але допоможіть системі охорони здоров'я. Медичні працівники відчувають колосальне навантаження. Пам'ятайте про своїх рідних і близьких, особливо старшого віку. Бачимо, що дисципліна погіршилася, особливо у громадському транспорті. Їдеш поруч з автобусом чи тролейбусом, і видно, що значна частина людей без масок. Шановні кримчани, наберіться терпіння. Без дотримання вимог неможливо перемогти інфекцію», ‒ сказав він на засіданні оперативного штабу в кримському уряді 10 лютого.

Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

Разом із тим Сергій Аксенов анонсував скасування в Криму «переважної більшості чинних обмежень», запроваджених через пандемію коронавірусу, вже в березні. Це, за його словами, може статися в разі позитивної динаміки захворюваності на коронавірус.

«Якщо у нас динаміка така буде, станом на 1 березня ми відкриємо основні сфери діяльності, які у нас закриті сьогодні, зокрема ті підприємства, які займалися організацією заходів дозвілля. Треба вже давати можливість людям заробляти», ‒ сказав він.

Водночас російський глава Криму наголосив, що масковий режим, дотримання соціальної дистанції та дезінфекція навіть у разі скасування інших обмежень «залишаться надовго».

«Говорити про зниження небезпеки передчасно»

У Кримській правозахисній групі, яка стежить за ситуацією на півострові, вважають, що наміри місцевих чиновників скасувати протиепідемічні обмеження загрожують життю і здоров'ю кримчан.

Мотивами скасування обмежень зараз можуть бути необхідність проведення масових заходів на честь чергової річниці окупації в березні
Володимир Чекригін

«Прогнози окупаційної влади Криму про скасування обмежень будуються на підставі їхньої власної статистики, якій ми не довіряємо. Тому що, як показав моніторинг, який ми ведемо упродовж року, вона занижена у декілька разів. Мотивами скасування обмежень зараз можуть бути необхідність проведення масових заходів на честь чергової річниці окупації в березні, а також підготовка до курортного сезону. Щоб якось обґрунтувати це, зараз у Криму й показують занижену коронавірусну статистику. Те ж саме було торік напередодні курортного сезону та російських масових акцій», ‒ сказав Крим.Реалії експерт КПГ Володимир Чекригін.

Володимир Чекригін
Володимир Чекригін

За його словами, головну небезпеку в разі скасування протиепідеміологічних обмежень у Криму нестимуть масові заходи та російські туристи.

Під час масових заходів у Криму протиепідемічних норм не дотримуються
Володимир Чекригін

«Як фіксували наші монітори, під час масових заходів у Криму протиепідемічних норм не дотримуються: немає соціальної дистанції, порушується масковий режим. Також важливу роль у поширенні інфекції відіграють регулярні авіарейси до Криму з туристами з небезпечних щодо коронавірусу регіонів Росії, для яких взагалі немає жодних обмежень. Усі ці фактори, безумовно, можуть негативно позначитися на безпеці кримчан», ‒ говорить Володимир Чекригін.

Масову вакцинацію російською вакциною від коронавірусу, яка почалася на півострові, у Кримській правозахисній групі не розглядають як позитивний фактор, що стримує поширення хвороби. Оскільки «поки немає точних відомостей про ефективність російської вакцини, говорити про зниження небезпеки передчасно», пояснюють правозахисники.

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG