Доступність посилання

ТОП новини

Без поромів і роботи: що відбувається на Керченській переправі після відкриття мосту


Пором на Керченській переправі, архівне фото
Пором на Керченській переправі, архівне фото

Керченська поромна переправа, яка десятки років забезпечувала транспортне сполучення між Кримом та сусідньою Росією, згортає свою роботу. Підконтрольна Росії кримська влада вирішила ліквідувати морського оператора після відкриття автомобільного руху мостом через Керченську протоку. Що відбувається на переправі й де тепер працюватимуть її співробітники, з'ясовували Крим.Реалії.

Про згортання поромного сполучення між кримським та російським берегами стало відомо в травні напередодні запуску автомобільного руху Керченським мостом. У червні в кримському уряді запустили процедуру ліквідації оператора «Морська дирекція». Цей процес активізувався 1 жовтня ‒ одночасно з запуском вантажного руху мостом були істотно скорочені рейси на переправі. Наразі з п'яти пунктів прийому й відправки поромів залишилися три. У Криму це порти «Кавказ» і «Рибний», а з боку сусідньої Росії ‒ тільки накопичувальний майданчик «Кавказ-3» біля селища Ілліч у Темрюцькому районі Краснодарського краю.

Пороми ‒ при завантаженні та необхідності

«Пороми вперше за чотири з гаком роки в Росії залишилися без роботи не через погоду. Лінії «порт Крим ‒ порт Кавказ», «порт Керч ‒ порт Кавказ» призупинені без вантажних автомобілів. Раніше, з 16 травня, на міст пішли легкові. На лінії «Рибний» порт Керчі ‒ «порт Кавказ» працюють пороми для перевезення небезпечних вантажів із невеликим завантаженням», ‒ повідомив гендиректор кримського держпідприємства «Кримські морські порти» Олексій Волков.

За його словами, «Морська дирекція» як поромний оператор продовжує забезпечувати поромне сполучення при фактичному завантаженні та при необхідності. А після 15 жовтня її функції будуть передані «Кримським морським портам».

За повідомленнями диспетчерської служби «Морської дирекції», поромна переправа наразі здійснює роботу в штатному режимі, але кількість рейсів скорочена. Наприклад, 2 жовтня на лінії «Кавказ ‒ Крим» чотири рази на день ходили шість поромів: «Глікофілоуса III», «Олена», «Протопорос IV», «Майор Чапічев», «Крим» та «Олімпіада». А на лінії «Кавказ ‒ Керченський морський торговельний порт» ‒ тільки один, «Керченський 2».

Значно скоротився також вантажо- і пасажиропотік через переправу. 2 жовтня оператором були перевезені 294 автомобілі, серед них 53 одиниці вантажного автотранспорту, а також 101 пасажир. А на день раніше, 1 жовтня, на поромах перевезли 357 автомобілів. Хоча упродовж усього вересня переправа перевозила по 3-6 тисяч автомобілів на добу.

Істотні зміни відбулися й на російському березі. З серпня припинив роботу поромний майданчик у місті Слов'янськ-на-Кубані. Для всіх операцій із оформлення вантажних автомобілів залишили тільки накопичувальний майданчик «Кавказ-3» біля селища Ілліч Темрюцького району Краснодарського краю Росії.

Пором на Керченській переправі, архівне фото
Пором на Керченській переправі, архівне фото

«Із персоналом проведена робота з працевлаштування»

Згідно з рішенням підконтрольного Росії уряду Криму, оператор переправи має припинити роботу з 1 червня. Але потім терміни ліквідації «Морської дирекції» відсунули до запуску руху вантажного транспорту мостом через Керченську протоку. Головою ліквідаційної комісії призначили Ігоря Ворончихіна ‒ представника Азово-Чорноморської басейнової філії «Росморпорту».

У підконтрольній Росії міськраді Керчі в межах ліквідації підприємства передали у власність Криму кілька десятків житлових приміщень, що перебувають на балансі «Керченської поромної переправи».

Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

Глава уряду Криму Сергій Аксенов (Аксьонов) ще у травні доручав керівництву кримського Мінтрансу знайти додаткові джерела заробітку для співробітників поромної переправи. Наразі у відомстві повідомляють, що з персоналом переправи «завчасно проведена робота з працевлаштування на інші підприємства». За інформацією Мінтрансу, під скорочення у зв'язку з ліквідацією підприємства потрапляють близько 400 співробітників.

Звільненню підлягають 323 людини з 684. Люди вже попереджені про звільнення під розписку

Раніше в керченських ЗМІ писали про майбутнє звільнення понад 300 працівників. «Оператор поромної переправи надіслав до міського центру зайнятості повідомлення про плановане звільнення 323 працівників ‒ це майже половина облікової чисельності підприємства. Звільненню підлягають 323 людини з 684. Це секретарі, начальники відділів, бухгалтери, комерційний директор, діловоди, економісти, агенти, інженери, диспетчери, прибиральники територій, стюарди, паркувальники, контролери, касири, фахівці, оператори, міряльники. Люди вже попереджені про звільнення під розписку», ‒ повідомляло міське видання kerch.com.ru.

В адміністрації «Морської дирекції» Крим.Реалії відмовилися підтвердити або спростувати цю інформацію, порекомендувавши звернутися з інформаційним запитом. Ми надіслали його підприємству, але відповіді так і не отримали.

«Ми запропонували людям посади, які у нас є»

Голова «Кримських морських портів» Олексій Волков раніше повідомляв про домовленість із Центром зайнятості та російською владою Керчі щодо перенавчання скорочуваних працівників переправи та їхнього працевлаштування на великі підприємства Керчі. В адміністрації Керчі, у свою чергу, обіцяли розробити для співробітників «Морської дирекції» спеціальну програму. Сергій Аксенов теж обіцяв «зробити все необхідне, щоб люди не залишилися біля розбитого корита».

Але тепер екс-співробітники переправи на умовах анонімності говорять, що більшість із запропонованих посад не відповідає займаним ними на переправі постам і не припускають такої ж зарплати.

Люди опинилися на вулиці й тепер стоять на роздоріжжі, не знаючи, куди їм іти та чи погоджуватися на запропоновані умови

«Запропоновані вакансії ‒ це зібрання всіх місць роботи в місті, куди потрібні люди. Їх ніхто не відбирав відповідно до кваліфікації колишніх працівників поромної переправи. Серед них, наприклад, є вакансії різноробочих, зарплати яких відрізняються від тих, які отримували працівники «Морської дирекції». По суті, ось так люди опинилися на вулиці й тепер стоять на роздоріжжі, не знаючи, куди їм іти та чи погоджуватися на запропоновані умови», ‒ розповіло Крим.Реалії джерело з активістського товариства Керчі на умовах анонімності.

Заступник голови адміністрації Керчі Делявер Мельгазієв, зі свого боку, не заперечує, що не всі запропоновані посади рівнозначні тим, які раніше займали екс-співробітники переправи. Але запевняє, що інших у місті немає.

Ми не можемо дати всім рівнозначні посади, ви ж розумієте. Ми запропонували людям перелік вакантних посад, які в нас зараз є
Дилявер Мельгазієв

«Ми не можемо дати всім рівнозначні посади, ви ж розумієте. Ми запропонували людям перелік вакантних посад, які в нас зараз є. Дали низку вакансій майже на всіх підприємствах, які є в місті. Це й заводи «Затока» (суднобудівний завод в Керчі ‒ КР), і «Протока» (завод із переробки рибної продукції і виробництва консервів ‒ КР), і КМЗ (Керченський металургійний завод ‒ КР), й інші», ‒ повідомив він.

Завод «Затока», нагадаємо, перебуває під санкціями Євросоюзу й наразі задіяний у будівництві залізничної гілки до Керченського мосту.

«Націоналізованому» кримською владою Керченському металургійному заводу після торішніх страйків співробітників теж вдалося отримати замовлення від «Російських залізниць». Тепер завод виробляє стрілкове обладнання для сусідньої Росії.

Доля Керченської поромної переправи вельми показова, враховуючи, що вона була одним із основних пунктів доставки на півострів російських військових навесні 2014 року. І, як розповідають жителі Керчі, багато співробітників «Морської дирекції» тоді вітали ці «вояжі», не підозрюючи, що через це, через чотири роки, їм доведеться залишити звичну роботу.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG