Доступність посилання

ТОП новини

«Влада до останнього тягнула, боялася жорстких заходів». Розповідь кримчанки про коронавірус в Італії


У відділенні інтенсивної терапії в лікарні Сан-Раффаеле в Мілані. Італія, 27 березня 2020 року
У відділенні інтенсивної терапії в лікарні Сан-Раффаеле в Мілані. Італія, 27 березня 2020 року

Італія, місто Сан-Ладзаро-ді-Савена. Молода мама з маленькою донькою два тижні не виходить на вулицю, їжу їм приносить чоловік, який не залишає роботу. Через вікно чутно звуки з гучномовця – їх попереджають про небезпеку, а з Бергамо, що за 240 кілометрів від них, везуть тіла на кремацію.

Альбіна Ахмадєєва десять років тому переїхала в Італію з Криму, вона кримська татарка, на півострові залишаються жити її родичі. Дівчина бачила наслідки COVID-19 і тепер звертається до кримчан.

– Вірус швидко поширився по всій Італії. Чому так сталося, за вашими спостереженнями?

– Справа в тому, що багато людей спочатку несерйозно поставилися до ситуації, навіть медики. Коли вірус пройшов Китаєм, тут і не думали, що все обернеться пандемією. 21 лютого діагностували перший випадок зараження в Італії. Тоді теж подумали, що це локальна проблема: 10 містечок оголосили червоною зоною і зітхнули спокійно. Але коли масово почали робити тести на коронавірус, дізналися, що хворі є по всій Італії. І тільки десь після 8 березня люди почали замислюватися серйозно, і тоді вже заборонили виходити з дому.

– А в період з 21 лютого до 8 березня проходили карнавали, були якісь масові заходи і всі активно в цьому брали участь...

– Так, італійці не можуть без соціальних контактів, для них це важлива складова частина життя. Карнавали проходили в кожному маленькому містечку по всій Італії і, в основному, люди йшли на гуляння. Може, хтось і залишився вдома, хто серйозно сприйняв небезпеку, але це – одиниці.

Венеція, 23 лютого
Венеція, 23 лютого

– А ви з чоловіком і дитиною залишилася вдома?

– Ми вийшли лише за покупками. Ми не робили запасів на рік, купуємо продукти раз на два тижні. З того часу сидимо вдома, є небезпека, чесно кажучи. Боюся я не стільки захворіти, кажуть у нашому віці хвороба переноситься легше, скільки потрапити в лікарню, де зараз немає місць і дуже напружена обстановка.

Кримчанка поділилася досвідом життя в Італії під час пандемії (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00
Завантажити на комп'ютер

– Тобто тільки чоловік для вас - зв'язок із зовнішнім світом зараз? Він ходить до магазиниу, він їздить на роботу...

– Так, мій чоловік займається кур'єрськими доставками продуктів і нам у цьому сенсі пощастило, він може докупити щось необхідне для дому.

– Чоловік розповідає, яких товарів зараз не вистачає, яка ситуація на дорогах, що змінилося?

– На дорогах спокійно, автівок дуже мало, виїжджають тільки ті, хто працює. В магазинах все є, буває, що в маленькому магазині розібрали все, не встигли виставити товар. Насамперед закінчуються, звісно, паста, рис, борошно і дріжджі.

– Інгредієнти національних італійських страв.

– Так, саме так. Але в загальному з продуктами все добре, якщо до вечора розібрали, то зранку все вже виставили на прилавки знову.

Рим, 22 березня
Рим, 22 березня

– А як ви оцінюєте ефективність дій влади у боротьбі з епідемією?

– Мені здається, Італія боялася вживати жорстких заходів. Тут довго не наважувалися закривати виробництво, продовжували шити одяг, випускати товари, без яких, на мій погляд, цілком можна обійтися на час карантину. Влада боялася падіння економіки, ймовірно, потрібно було швидко запозичити схему Китаю: закрити все, що не стосується речей першої необхідності і пересидіти кілька тижнів. У тому ж Бергамо і Брешіа – це виробничі зони – там 70 відсотків підприємств досі працювали. Це скільки тисяч населення ходили в магазини, замовляли їжу, спілкувалися! Влада до останнього тягнула, це, звісно, важке рішення, але, напевно, потрібно було вживати жорстких заходів раніше.

Папа Римський Франциск дає благословення «Урбі і Орбі» (місту і світу) з порожньої площі Святого Петра з нагоди пандемії коронавірусу. Рим, 27 березня 2020 року
Папа Римський Франциск дає благословення «Урбі і Орбі» (місту і світу) з порожньої площі Святого Петра з нагоди пандемії коронавірусу. Рим, 27 березня 2020 року

Люди ж до останнього виходили на вулиці і виходять зараз, шукають привід. Мій чоловік іноді за однією і тією ж адресою доставляє продукти двічі за день, людині просто нудно сидіти вдома. Це недбале ставлення.

Італія, Кремона, 19 березня
Італія, Кремона, 19 березня

В Італії середня тривалість життя 82 роки, тут уже третина населення – люди похилого віку. Від літніх людей часто можна почути: «Ми багато бачили, ми пережили війну і це переживемо» або «Ну, помру і помру, я вже старий, мій час прийшов». Але, якщо чесно, нікому не побажаєш померти так, адже неможливо попрощатися з близькими: в лікарню родичів не пускають, рідних навіть до труни не підпустять. Людей, які вмирають із діагнозом коронавірус, заборонено ховати традиційним чином, їх кремують. Родичі не можуть прощатися, їм віддають тільки прах.

– Альбіно, в вашому рідному Криму і сьогодні багато людей до небезпеки ставляться несерйозно, влада не запроваджує жорсткий карантин, пояснюючи це тим, що немає великого числа заражень...

– У мене в Криму живуть дві сестри, батько, племінники, сім тіток і ще двоюрідні брати, сестри – у нас дуже велика сім'я. Я прошу їх берегти себе. Обмежте контакти з іншими людьми, залишайтеся вдома, мийте руки частіше. Будь ласка, серйозно задумайтеся про ситуацію, вірус зачепив весь світ, невже у вас немає небезпеки заразитися?! Я не думаю, що кримська система охорони здоров'я може впоратися з масовою хворобою. Піклуйтеся про себе.

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.

XS
SM
MD
LG