Доступність посилання

ТОП новини

Конкуренція «Единой России»: як активісти в Криму збираються боротися за владу


Конференція проросійських кримських громадських в сафарі-парку «Тайган»
Конференція проросійських кримських громадських в сафарі-парку «Тайган»

Проросійські активісти у Криму 23 березня закликали кримських блогерів, представників громадських та козацьких організацій об'єднатися для створення конкурентної опозиції російській партії «Единая Россия» на майбутніх «виборах» до місцевих рад, які Росія проведе в Криму у вересні. Про це вони повідомили після затримань під час візиту президента сусідньої Росії Володимира Путіна.

Зустріч проросійських активістів відбулася в парку левів «Тайган» 23 березня, на неї зібралися понад двадцять осіб з різних районів Криму. Серед них ‒ екс-президент Криму Юрій Мєшков, а також сам засновник парку «Тайган» Олег Зубков. Згідно з анонсом, оприлюдненим проросійським активістом і блогером Олегом Кочеровим, «патріотичні сили Криму об'єднуються проти свавілля партії «кримської весни».

​Юрій Мєшков на зборах у парку різко розкритикував російську владу півострова за переслідування активістів:

«Ця зграя творить те ж саме, що творила зі мною СБУ, не дають мені спокою. А вихід один: як сказали мені в Центральному управлінні Слідчого комітету, ми займаємося тільки справами, які набули громадського резонансу. Треба їх примусити, щоб вони відчули громадський резонанс і зайнялися серйозно. Тільки об'єднавши патріотичні сили, подолавши розбіжності, ‒ єдина можливість буквально врятувати Крим від того, що зараз відбувається. Знищуються економіка, екологія, розкрадаються колосальні гроші, які виділяє Росія Криму. Суспільно-політичного життя немає взагалі, вони вирішили вибити останніх, хто ще голос подає, і почали з мене».

Ця зграя творить те ж саме, що творила зі мною СБУ
Юрій Мєшков

Кримський бізнесмен, творець ялтинського зоопарку «Казка» та парку левів «Тайган» Олег Зубков хоч і надав майданчик для зустрічі опозиційних активістів, сам від політичних амбіцій відхрещується.

‒ Я підтримав ініціативу Юрія Мєшкова, я завжди активний у громадському житті Криму, і мої майданчики завжди відкриті для різних заходів, які йдуть на користь Криму. На цій зустрічі були й блогери, й громадські активісти, навіть кримська преса приїхала ‒ «Крым 24». Кожен висловив свою думку у зв'язку зі сформованою суспільно-політичною ситуацією в Криму. Такі зустрічі будуть проходити й надалі, думаю, що вони будуть більш масштабними, тому що попереду вибори до парламенту Криму, до місцевих органів влади. Я буду підтримувати будь-які сили, які складуть конкуренцію «Единой России» й тому керівництву, яке сьогодні, на мій погляд, бездарно керує Кримом. Надивившись за 5 років на російську дійсність, на те, яка депутатська діяльність, мені навіть гидко брати участь у російських, у кримських виборах.

Мені навіть гидко брати участь у російських, у кримських виборах
Олег Зубков

Олег Зубков переконаний, що російські вибори до парламенту Криму у 2014 році були сфальсифіковані, рейтингових кандидатів зняли з перегонів, а список майбутніх депутатів склали декілька людей за закритими дверима.

‒ Так що ніякого бажання брати участь у передвиборних кампаніях у мене немає. Мене влаштовує роль опонента чинної влади, олігарха, якщо хочете, який вже має нерухомість за кордоном, завдяки цьому режиму. Але я з задоволенням підтримую тих, хто ще вірить в справедливість у Росії, хто ще хоче боротися з цим режимом. Дуже багато людей злякалися й не приїхали на цю зустріч ‒ я знаю, що тих, хто здатний виступити на виборах єдиним фронтом, набагато більше. Просто сьогодні такі умови стеження за неугодними, покарання інакодумців. Люди бояться втратити роботу, свій бізнес, бояться навіть з кимось стати в одному ряду, щоб їх не скомпрометували. Я давно перестав боятися, витримав усі нападки влади, які тільки можна було. Я готовий все втратити, але залишитися самим собою.

Громадський активіст у Криму, засновник відеоблогу CrimeaDays Олег Кочеров переконаний, що багато кримчан розчарувалися в «російському управлінні півостровом».

‒ Ці зустрічі відбуваються на майданчику Олега Зубкова постійно, вже цілий рік. Зараз кримчани зрозуміли, що ніякого руху вперед за ці 5 років не відбувається, ми потихеньку і поступово занурюємося кудись на дно. Юрій Мєшков правильно говорить, що немає ніякого суспільно-політичного життя в Криму, тому що монополізована вся ця інформаційна платформа ‒ ось цією партією влади. Ми їх називаємо «партією перефарбованих», «партією розпилювачів». Мені довелося припинити свій бізнес і зайнятися громадською діяльністю. Люди на місцях вже не знають, що робити, тому що вони залишаються зі своїми проблемами сам на сам. Тотальна корупція в Криму зараз: заходять незрозумілі кишенькові підрядники, які не мають ніякого розуміння, як вести будівельні роботи в Криму, які матеріали використовувати.

Ми їх називаємо «партією перефарбованих», «партією розпилювачів»
Олег Кочеров

Російський громадський активіст, голова організації «Чистий берег.Крим» Володимир Гарначук песимістично дивиться на перспективи об'єднання громадських активістів у кримській політиці.

‒ Будь-яке об'єднання ‒ це добре, але, як показує практика, в Криму ці об'єднання, які регулярно відбуваються, не приводять ні до яких результатів. У цій ситуації я також вважаю, що теж нічого не вийде, тому що люди не розуміють, як влаштована влада, як на неї можна впливати в цілому. Намагання не катування, звичайно. Треба в першу чергу об'єднувати фінансові зусилля, створювати єдину команду для висунення на виборах до рад місцевих депутатів, міські ради, а якщо вийде зібрати грошей, то й до парламенту Криму. Тоді можна буде говорити не тільки з трибуни соціальних мереж, але й виступати з офіційним статусом депутата. Це єдина можливість вплинути на владу. Зрозуміло, що на вибори, швидше за все, не пустять, але загалом, якщо таке об'єднання буде висувати депутатів, я буду підтримувати цих людей.

Український політолог Кирило Молчанов розглядає опозиційні заяви проросійських активістів у Криму винятково в контексті внутрішньої боротьби за владу.

Вони хочуть бути «Единой Россией 2.0»
Кирило Молчанов

‒ Я б це схарактеризував швидше не як бажання створити альтернативу, а як бажання показати «Единой России», що в Криму є альтернативна частина так званої політичної еліти. Після 2014 року кримські еліти розділилися на групи: на тих, хто там були ще до анексії і просто увійшли в політичні процеси, і тих, кого завезли з Росії. Між ними йде боротьба на місцевому рівні за бюджетні потоки, за контроль над підприємствами, за близькість до центральної влади. Так що подібні ініціативи швидше спрямовані на внутрішньовидову боротьбу серед оцих усіх кримських активістів, партійних діячів та інших представників еліт. Це предмет діалогу, торгу з тим, щоб ці активісти були внесені в уже наявні політичні структури в Криму. Вони хочуть бути «Единой Россией 2.0».

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG