Доступність посилання

ТОП новини

Біометрія для спецслужб: чи варто кримчанам передавати відомості про себе банкам?


Відділення РНКБ у Севастополі
Відділення РНКБ у Севастополі

Спеціально для Крим.Реалії

З листопада 2018 року в анексованому Криму Російський національний комерційний банк (РНКБ) почне збирати біометричні відомості клієнтів. Що таке механізм віддаленого розпізнавання, які ризики існують для громадян і чи користуватимуться зібраною інформацією російські спецслужби?

Основний кримський банк ‒ РНКБ ‒ має почати збір біометричних відомостей клієнтів у листопаді, повідомив голова комітету Державної думи Росії з фінансового ринку Анатолій Аксаков.

«Що стосується Криму, тут опорний банк ‒ РНКБ. Він зараз проводить тестування своїх технічних засобів... Вони мають до кінця року цю систему запустити. Наскільки я знаю, в 40 офісах найближчим часом, сподіваюся, в листопаді, РНКБ почне збір біометричних відомостей», ‒ розповів парламентарій.

Закон про збір біометричних відомостей банками, основним розробником якого був Аксаков, був ухвалений Держдумою в грудні 2017 року й набув чинності 1 липня. За планом Центробанку, збір «біометрії» всіма російськими банками має повністю завершитися до кінця 2019 року.

Розпізнати здалеку

З 1 липня в російських банках почав працювати новий сервіс ‒ Єдина біометрична система (ЕБС). Клієнт приходить до банку, фотографується та записує свій голос. Зібрані зразки передаються в ЕБС. У результаті будь-який банк може дистанційно визначати особистість, а клієнт ‒ віддалено отримувати різні послуги.

По суті, подібні біометричні відомості замінюють паспорт. Можна, наприклад, відкрити рахунок в іншому банку через інтернет. Або проводити фінансові операції без візиту до банківської установи.

У Росії немає банківської таємниці ‒ майже всі великі банки перебувають під контролем держави, а значить і Федеральної служби безпеки

Для фіксування біометричних відомостей обов'язкова реєстрація на порталі держпослуг. Прив'язка банківських послуг до порталу невипадкова: єдина біометрична система ідентифікації особистості є частиною проекту російського Мінзв'язку «Інфраструктура електронного уряду». Обробкою та зберіганням отриманої інформації займеться Ростелеком.

Як пояснює директор з цифрової ідентичності Ростелекому Іван Беров, система розпізнавання осіб допускає тільки одну помилку на сто мільйонів випадків. Програму неможливо обдурити за допомогою фотографії чи об'ємного зображення, вона відрізняє близнюків один від одного.

Оскільки обличчя людини змінюється із часом, здавати зліпок потрібно буде раз у кілька років. Менш радикальні зміни в зовнішності програму з пантелику не зіб'ють.

«Ми проводили випробування та з'ясували, що борода, вуса, фінгал під оком, нова зачіска, татуювання та пірсинг, окуляри не зі стовідсотковим затемненням ніяк не впливають на точність розпізнавання», ‒ каже Іван Беров.

Окрім перевірки обличчя в єдиній біометричній системі буде проводитися аналіз голосу за 70 параметрами. За словами Берова, голосове розпізнавання вже давно використовується в контакт-центрах багатьох банків: «Зателефонували, не просять назвати відомості паспорту та кодове слово, а просто ставлять запитання про мету його звернення, в цей час система ідентифікує його».

Заздалегідь зроблений запис не зіб'є програму з пантелику. Але навіть у найбільш надійних системах бувають уразливості, тому голос і зображення особи використовують одночасно, щоб домогтися динамічної моделі людини.

Експерти, опитані «Коммерсантом», вказали на недоліки механізму віддаленого розпізнавання. У першу чергу, вони пов'язані зі збереженням особистих відомостей клієнтів. Існує ризик шахрайства при фіксації біометричних відомостей. Це дозволить зловмисникам діяти від імені інших людей. До того ж, у багатьох банках немає необхідного обладнання для перевірки справжності документів.

Як вирішення проблеми банкам пропонується створювати власні мінібази біометричних відомостей. У них можна буде зберігати зразки на випадок оскарження клієнтом тих чи інших операцій.

Шлях до тотального контролю

Іван Беров запевняє, що персональні відомості зашифровані російською криптографією й охороняються так само, як державна таємниця.

Ось це й насторожує: у Росії зібрані державою відомості про громадянина завжди можуть бути використані проти нього, навіть без його відома.

Не секрет, що в Росії немає банківської таємниці ‒ майже всі великі банки перебувають під контролем держави, а значить і Федеральної служби безпеки.

Закон, що дозволяє передавати біометричні відомості клієнтів банків без їхньої згоди ФСБ і МВС, був ухвалений обома палатами російського парламенту та підписаний президентом Росії Володимиром Путіним у грудні 2017 року.

Відомості передбачається передавати за запитом, але, як показує практика, будь-які відомості про росіян обов'язково зливаються в повному обсязі, як мінімум, у базу ФСБ ‒ для державної безпеки.

У зв'язку з цим: які ризики для громадян у плані посилення контролю над їхнім особистим і не дуже життям?

Росіяни вже зараз перебувають під невсипущим контролем спецслужб. Ще 2017 року були масово закуплені та встановлені в низці великих міст камери для розпізнавання облич у натовпі. Нова система камер дозволить ідентифікувати в натовпі окремі обличчя, встановити їхню приналежність, національність і, в разі необхідності, стежити за конкретною людиною на вулиці.

«Закон Ярової» набув чинності та дав можливість спецслужбам повністю контролювати мобільний зв'язок та інтернет-трафік росіян. До того ж, в листопаді 2017 року Рада безпеки Росії доручила Мінкомзв'язку та МЗС почати створювати в країнах БРІКС системи серверів DNS ‒ тобто, альтернативного інтернету.

Нинішнього літа всі бюджетні та державні організації переведені на обслуговування в російську карткову систему «Мир».

Що ще залишилося неохопленим? Зібрати генетичний матеріал і відбитки пальців? Можливо, це питання недалекого майбутнього: коли Росія, за прикладом Північної Кореї, вирішить повністю відгородитися від зовнішнього світу, адже «навколо вороги» і «всі нас не люблять».

Поки надання біометричних відомостей банкам здійснюється добровільно. За перший місяць клієнтами Єдиної біометричної системи стали всього приблизно 1200 осіб. Але добровільне дуже скоро може стати обов'язковим.

Можливо, це питання недалекого майбутнього: коли Росія вирішить повністю відгородитися від зовнішнього світу, адже «навколо вороги» і «все нас не люблять»

Через кілька років після Другої світової війни Джордж Оруелл опублікував свій знаменитий роман «1984», в якому описав систему тотального контролю. Це однопартійна система на чолі з Великим Братом. Новояз, мета якого повністю перекрутити значення слів. Перевиховання та промивання мізків населення. Всемогутня таємна поліція, покликана душити в зародку будь-які прояви опозиційних настроїв ‒ з тортурами, таборами, фізичним усуненням.

Дуже, дуже схоже на сучасну Росію.

До речі, в листопаді 2017 року російська Федеральна служба виконання покарань у Криму повідомила, що в колоніях і СІЗО півострова встановили обладнання, що контролює вхід і вихід ув'язнених за відбитками пальців та відомостей із зображення обличчя.

А в травні 2018 року було оголошено, що держкорпорація Ростех збирається реалізувати розпізнавання осіб у Севастополі. Корпорація є основним учасником розробки та впровадження в Росії державної програми «Цифрова економіка», частиною якої є проект «Розумне місто». Інноваційна система розпізнавання дозволяє здійснити пошук конкретної людини серед одного мільярда осіб за менш, ніж половину секунди з точністю до 80%.

«Розумне місто» ‒ один з основних комплексних проектів держкорпорації. У найближчому майбутньому технології та рішення з розпізнавання облич стануть невід'ємним елементом інфраструктури безпеки міст. Ми запропонували запровадити камери з відеоаналітикою на території Севастополя для аналізу об'єктів інфраструктури», ‒ повідомив генеральний директор Держкорпорації Ростех Сергій Чемезов.

Великий Брат уже стежить за вами, севастопольці.

Андрій Покровський, кримчанин (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Андрій Покровський

    Кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки), житель Севастополя. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіці та охороні здоров'я, а також про особливості життя містян в умовах російської анексії півострова.

XS
SM
MD
LG