Доступність посилання

ТОП новини

Володимир Балух. Життя після вироку


Володимир Балух у підконтрольному Росії Роздольненському суді Криму, 4 серпня 2017 року
Володимир Балух у підконтрольному Росії Роздольненському суді Криму, 4 серпня 2017 року

Більше ніж місяць тому підконтрольний Росії кримський суд засудив проукраїнського активіста з Роздольненського району Криму Володимира Балуха до трьох років і семи місяців колонії загального режиму. До того ж, кримчанина зобов'язали виплатити 10 тисяч рублів штрафу за зберігання боєприпасів, які російські силовики нібито знайшли у нього під час обшуку. На думку правозахисників і адвокатів Балуха, він став жертвою репресій у Криму за свою проукраїнську позицію.

Кримський фермер Володимир Балух відкрито підтримав Євромайдан і не сприйняв російську анексію півострова. У грудні 2014 року він розмістив на своєму будинку в селищі Серебрянка український прапор і табличку з написом «вулиця Героїв Небесної сотні».

Після встановлення російської влади в Криму Володимир Балух та його родина перебували під постійною увагою правоохоронців і співробітників ФСБ. Після арешту активіста минуло вісім місяців, перш ніж суд виніс обвинувальний вирок. Кримчанин провину не визнає й називає своє переслідування політично мотивованим. Але виявилося, що цей вирок ‒ не останнє випробування, яке випало на його долю в російських реаліях.

Історія переслідування

У будинку Балуха, його матері та дружини кілька разів проводилися обшуки під приводом пошуків речей, вкрадених у їхніх односельчан. Як розповідають рідні активіста, під час одного з таких обшуків його побили, а потім звинуватили у спротиві правоохоронцям і призначили адмінарешт на 10 днів.

Водночас, представники спецслужб викликали Балуха на допити і вимагали прибрати українську символіку з двору.

Будинок Володимира Балуха в кримському селищі Серебрянка, 29 листопада 2016 року
Будинок Володимира Балуха в кримському селищі Серебрянка, 29 листопада 2016 року

Незабаром після однієї з таких бесід до активіста прийшли з черговим обшуком, у результаті якого співробітники ФСБ повідомили, що виявили на горищі його будинку 90 патронів і кілька тротилових шашок.

Розслідування справи й судові розгляди тривали вісім місяців. Весь цей час Балух перебував під арештом. Суд відмовився змінити йому запобіжний захід, не взявши до уваги жодної визначеної законом підстави.

На початку серпня підконтрольний Росії Роздольненський районний суд частково задовольнив клопотання прокурора й визнав Балуха винним у зберіганні боєприпасів, призначивши йому покарання – три роки і сім місяців колонії загального режиму та 10-ти тисяч рублів штрафу. Його оплату взяли на себе представники руху «Кримська солідарність», які збирали пожертвування під час акції «Кримський марафон».

Апеляція...

Захист Володимира Балуха подав апеляційну скаргу на його вирок. Як повідомив Крим.Реалії російський адвокат активіста Дмитро Дінзе, розгляд апеляційної скарги розпочнеться 2 жовтня в підконтрольному Росії Верховному суді Криму. «Суд першої інстанції заплющив очі на численні порушення з боку слідства та звинувачення. Я сподіваюся, що Верховний суд Криму на ці порушення очі не заплющить, і все-таки ми досягнемо якоїсь справедливості, пов'язаної з покаранням і розглядом тих обставин, які ми вказували під час розгляду справи в суді першої інстанції. І я сподіваюся, що якийсь позитивний результат все-таки буде», ‒ говорить він.

Дмитро Дінзе
Дмитро Дінзе

У межах апеляційної скарги захист Балуха має намір оскаржувати законність проведення оперативно-розшукових заходів, під час яких у будинку активіста нібито були знайдені боєприпаси, які перебували на обліку в російському Барнаулі й були виготовлені 1989 року. За словами адвоката Балуха, кримчанин не має до них жодного відношення.

У тому місці, де проводився оперативно-розшуковий захід, Володимир Балух ніколи не жив. При цьому основним підозрюваним у справі чомусь був тільки він один
Дмитро Дінзе

«Є правові підстави стверджувати, що оперативно-розшуковий захід, у рамках якого це все було вилучене, проводився незаконно й необґрунтовано. Докази звинувачення проти Володимира Балуха не підтвердилися на судовому засіданні. Була проведена комплексна експертиза патронів та вибухівки, яка встановила, що слідів Балуха на них немає. У тому місці, де проводився оперативно-розшуковий захід, Володимир Балух ніколи не жив, а тільки там періодично бував. При цьому основним підозрюваним у справі чомусь був тільки він один. Інших версій сторона звинувачення взагалі не розглядала і суд, відповідно, виніс вирок невиправдано в частині підтвердження провини Балуха», ‒ зазначив Дінзе.

Сам Балух теж вважає, що у слідства немає «жодного факту й навіть непрямого підтвердження» того, що він коли-небудь купував, зберігав або мав хоча б дистанційний контакт з виявленими в його будинку предметами.

Кожного спіткає покарання за його гріхи, за злочин, який він робить, не тільки щодо мене, а просто відносно всього людського
Володимир Балух

«У моє життя грубим чином втрутились, потопталися... І зараз деякі вже відходять у бік, щодо деяких порушені кримінальні справи, деякі сидять, хто брав у цьому участь... Є й той, хто сидить, хто брав участь у всій цій гидоті, яка відносно до мене з 2014 року відбувається. Я глибоко переконаний, що кожного спіткає покарання за його гріхи, за злочин, який він робить, не тільки щодо мене, а просто відносно всього людського, що є на землі», ‒ сказав активіст у суді.

...і нову кримінальну справу

Тим часом стало відомо, що Володимир Балух став фігурантом ще однієї кримінальної справи. У кримському главку Слідкому Росії відкрили кримінальне провадження за статтею 318 КК Росії (загроза застосування насильства відносно представника влади або його близьких у зв'язку з виконанням ним посадових обов'язків).

Йдеться про конфлікт, який виник між Володимиром Балухом і начальником Роздольненського ізолятора тимчасового тримання Валерієм Ткаченком, коли активіст перебував там під час розгляду в суді першої інстанції справи про зберігання боєприпасів.

Валерій Ткаченко весь час знущався з Балуха, ображав його за національною ознакою, називав «бандерівцем»
Кримська правозахисна група

«Валерій Ткаченко весь час знущався з Балуха, ображав його за національною ознакою, називав «бандерівцем», «правосєком», погрожував розправитися з ним. Перші такі словесні сутички у них були ще в грудні минулого року й надалі це все переросло вже в прямий конфлікт, який загострився в серпні», ‒ описують суть конфлікту в Кримській правозахисній групі.

У серпні Балух та його адвокати подали заяву до поліції про те, що Ткаченко робить незаконні дії щодо нього, й очікували розслідування. Але Ткаченко теж подав скаргу, на підставі якої в Слідкомі порушили кримінальну справу. За словами адвоката Дмитра Дінзе, сьогодні вона залишається без руху. Відповідно до Кримінально-процесуального кодексу Росії, ще тиждень тому Балуху мали висунути звинувачення, але цього зроблено не було, терміни вийшли, а слідчий тепер не виходить на зв'язок, каже адвокат. Таким чином, Балух сьогодні залишається в цій кримінальній справі в статусі свідка.

Чи є в цій справі політична складова? Поки ми дотримуємося версії побутового конфлікту, який не має вирішуватися в кримінально-правовій сфері
Дмитро Дінзе

«Чи є в цій справі політична складова? Говорити, що ФСБ попросила начальника ізолятора тимчасового тримання спровокувати ситуацію, при якій Балух розлютився б і спробував зробити якісь протиправні дії, можливо, але у нас цьому немає доказів. Поки ми дотримуємося версії побутового конфлікту, який не має вирішуватися в кримінально-правовій сфері. Ніхто не отримав ніяких страждань, каліцтв або тілесних ушкоджень. Хтось з кимось посварився й на цьому розійшлися. Це не привід для розглядів у межах кримінальної справи», ‒ каже адвокат.

Санкція статті, за якою порушена кримінальна справа, передбачає покарання – великий штраф або позбавлення волі до п'яти років.

У Роздольненському ізоляторі тимчасового тримання та підконтрольній Росії кримській поліції, у свою чергу, ситуацію не коментують, а з усіх питань рекомендують звертатися з інформаційними запитами.

Балух: проблеми з серцем і надія на Україну

Наразі Володимир Балух утримується в СІЗО Сімферополя. Внаслідок тривалого перебування під арештом у нього помітно погіршився стан здоров'я, каже координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

«Влітку в СІЗО було дуже спекотно, душно, через що у Володимира Балуха почалися проблеми з серцем, він потребує ліків. Але процес передачі ліків до СІЗО дуже проблематичний і тривалий у часі. Проблемою для Володимира Балуха й всіх ув'язнених у СІЗО є жахливе харчування. Те, що готують там, люди їсти не можуть. Все, що вони можуть вживати, ‒ це тільки передачі, які передають родичі та активісти. Але на оформлення в СІЗО передачі теж витрачається час», ‒ розповідає Скрипник.

Проте активіст щоразу, коли його відвідують адвокати, передає привіти Україні й слова подяки тим, хто надсилає йому листи.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

Після вироку Балуху українські правозахисники подали дві скарги до Європейського суду з прав людини з приводу його кримінального переслідування. У них перераховані факти, що вказують на політичний характер кримінальної справи проти активіста, а також фальсифікацію доказів слідством.

Оскільки до людини є увага світової громадськості, як мінімум знижується ризик тортур і знущань із нього у СІЗО
Ольга Скрипник

За словами Ольги Скрипник, ім'я політв'язня регулярно звучить на міжнародних правозахисних заходах: «Ми розуміємо, що без міжнародної уваги та висвітлення ситуації в ЗМІ становище Володимира Балуха точно було б гіршим. Він міг би взагалі не отримувати листів, йому могли б блокувати доставку ліків. Але керівництво СІЗО й російська влада знають, що за цією справою стежать на рівні ООН, урядів різних країн. Днями справу Балуха ми обговорювали з представниками шведського парламенту й МЗС, великих міжнародних правозахисних організацій, які мають намір тримати руку на пульсі й звертатися до влади Росії з вимогами звільнення Балуха. Оскільки до людини є увага світової громадськості, як мінімум знижується ризик тортур і знущань з нього у СІЗО».

За інформацією правозахисників, до переслідування Володимира Балуха мають стосунок приблизно 20 осіб. Серед них згадується голова кримського главку російської ФСБ Віктор Палагін, слідчий ФСБ Денис Забара, суддя підконтрольного Москві Роздольненського райсуду Марія Бедрицька, представники російської прокуратури та інші учасники з боку звинувачення.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG