Доступність посилання

ТОП новини

Вкрадені тисячоліття. Як Росія Керч береже


Ровесник Єревана та Риму ‒ місто Керч ‒ назване найдавнішим міським поселенням на території Росії. Такий висновок зробила вчена рада Інституту археології Російської Академії наук. При цьому статус «найдавнішого» втратило дагестанське місто Дербент. Низка російських телеканалів випустили сюжети, де жителям країни розповідають: Керч ‒ колиска їхньої історії.

«Голова республіки Крим Сергій Аксьонов закликав нас знайти ці аргументи й докази, і головне ‒ розповісти світу, що ми найдавніше місто Росії», ‒ говорить директор Східно-Кримського історико-культурного музею заповідника Тетяна Умрихіна.

Із такими аргументами погодилися не всі експерти. Український вчений, кандидат історичних наук з Криму Сергій Громенко називає дії російської влади «умисним захопленням історії». Він зазначає: Керчі 2600 років, Росія ж щонайменше вдвічі молодша. І тільки два останніх століття час від часу контролює півострів.

Для Росії це питання вилучення, «прихватизації» кримського минулого
Сергій Громенко

«Для Російської Федерації це не питання встановлення історичної правди ‒ ні в якому разі. Для Росії це питання вилучення, а можна сказати ‒ і «прихватизації» кримського минулого офіційною російською історіографією», ‒ каже Громенко.

Сергій Громенко
Сергій Громенко

Директор Центрального музею Тавриди в Криму Андрій Мальгін іншої думки. Він вважає новий статус Керчі справедливим.

«Керч вважалася найдавнішим містом європейської частини СРСР. Дербент ‒ це найдавніше місто Росії в Азії, в той час як Керч є найдавнішим містом у Європі на території Російської Федерації», ‒ говорить історик.

Однак за межами Росії це рішення не визнають. Минулого року Генасамблея ООН назвала Росію країною-окупантом. І ЮНЕСКО, принаймні офіційно, не співпрацює з Росією на півострові. Всі історичні цінності в Криму вважаються українськими.

При цьому, відповідно до Гаазької конвенції 1954 року, за збереження культурних цінностей відповідає країна-окупант.

Забуте в найдавнішому

А поки російські вчені привласнюють Керчі новий статус, кримські чиновники допускають руйнування візитної картки міста ‒ Великих Мітридатських сходів.​

Зруйнований символ Керчі: Мітрідатські сходи чекають на реконструкцію
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:16 0:00
Завантажити на комп'ютер

Великі й Малі Мітридатські сходи служать не тільки туристам і учасникам міських заходів ‒ для місцевих жителів це найкоротший шлях до центральних вулиць міста.

Сходам понад 170 років, їх майже зруйнувала Кримська війна й довго відновлювали скульптори. У будь-який момент більше ніж 400 сходинок, що ведуть до акрополя античного міста Пантікапей, можуть знову перетворитися на руїни.

Сходи потрібно переробляти ‒ вони ж розвалюються!
Жителі Керчі

«Ну, сходи потрібно переробляти ‒ вони ж розвалюються!» ‒ нарікають місцеві.

Спочатку була тріщина, потім обвалився проліт. Місцеві активісти запустили флешмоб «Сходи, не хворійте» ‒ керчани заклеювали пластирем тріщини в камені. Вони сподівалися: дадуть грошей на «лікування» ‒ і «рани» заживуть.

Стан сходів турбував і російського президента. Минулого року Володимир Путін пообіцяв виділити гроші на реконструкцію пам'ятки.

«Те, що проектанти називають цифру в мільярд двісті, то президент навіть виправив: «Напевно, приблизно 1,5 мільярда на це потрібно». Так що він розуміє», ‒ впевнено каже директор Східно-Кримського історико-культурного музею заповідника Тетяна Умрихіна.

Це показник того, як ставляться до культурної спадщини в Криму
Андрій Іванець

До зими 2017 року в Керчі повідомили, що протиаварійні роботи на Мітридатських сходах виконані на 70 відсотків. У квітні очевидці помітили тріщину. Стіни конструкції донині підтримують спеціальні опори.

«Сходи на гору Мітридат сьогодні продовжують руйнуватися ‒ і це показник того, як ставляться до культурної спадщини в Криму ті структури, які нею сьогодні розпоряджаються», ‒ каже історик у Києві Андрій Іванець.

На підпірку витратили понад п'ятнадцять з половиною мільйонів рублів. Всього ж на реконструкцію комплексу передбачили майже 1,2 мільярда рублів.

«Є деякі нововведення: це майданчики для відпочинку. Ми запропонували зробити тіньові навіси. Я думаю, що сходи виглядатимуть точно так само, але, звісно, з нових матеріалів», ‒ ділився проектами заступник підконтрольного Кремлю голови Керчі (з квітня 2015 до грудня 2016 року) Богдан Жорняк.

Приїхавши до Криму цього літа, Володимир Путін знову заговорив про долю Мітридатських сходів.

«Ми в Керчі були минулого року й обіцяли допомогти відреставрувати сходи. Я хочу в голови Криму запитати, у Сергія Валерійовича... Сергію Валерійовичу, а щось там відбувається?» ‒ запитав Путін.

Поки ні очевидці, ні підконтрольна Кремлю влада півострова про роботи на об'єкті не повідомляють

Сергій Аксьонов відрапортував: «Так точно, Володимире Володимировичу, проектна документація розробляється, цього року проект буде завершений, пройде експертизу, наступного року ‒ будівельні роботи». Він не уточнив, що розробника проекту до моменту доповіді ще не затвердили ‒ його обрали лише через два тижні після розмови з Путіним.

Новий проект передбачає реставрацію й реконструкцію Великих Мітридатських сходів, облаштування ділянок схилу гори Мітридат, організацію оглядового майданчика на вершині гори, відтворення музею старожитностей, каплиці-мавзолею над могилою Стемпковського, будівництво кафе з відкритою терасою на схилі гори. Але поки ні очевидці, ні підконтрольна Кремлю влада півострова про роботи на об'єкті не повідомляють.

XS
SM
MD
LG