Доступність посилання

ТОП новини

Селім Гірай III – проєвропейський правитель Кримського ханства


Відеоблог «Tugra»: Селім Гірай III хан
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00
Завантажити на комп'ютер

Селім Гірай III був обраний ханом у жовтні 1764 року. Новий правитель з перших днів продовжив політику свого дядька – Крим Гірай хана. І насамперед видворив з країни першого і останнього російського консула Олександра Никифорова.

З легкої руки нового хана Росії протягом десяти років було заборонено мати будь-які дипломатичні відносини з Кримським ханством. Такого повороту подій в Петербурзі не очікували. Там сподівалися, що новий правитель буде більш демократичним. Але Селім зайняв ще більш жорстку позицію щодо північного сусіда.

У липні 1765 хан з великим почтом вирушив до Стамбула. Він приєднався до негласної коаліції європейських держав, занепокоєних впровадженням Росії в справи Речі Посполитої. Селім Гірай не визнав російського ставленика Станіслава Августа Понятовського на польському престолі і активно підтримав польських конфедератів.

Селім Гірай був не лише хорошим політиком з проєвропейськими поглядами, але й сприяв економічному підйому своєї країни

Кримський хан відкрито виступив головним союзником Австрії, Франції та польської шляхти. Вони сподівалися, що хан переконає султана розірвати дипломатичні відносини з Росією і офіційно підтримати польських конфедератів.

У Селіма Гірая III були дружні і довірчі відносини з османським султаном Мустафою III. І кримському хану не було складно переконати султана переглянути своє ставлення до політики Росії в Східній Європі.

Історики відзначають що Селім Гірай відрізнявся мужністю і відвагою. Він не тільки був хорошим політиком з проєвропейськими поглядами, але сприяв економічному підйому своєї країни. Він був покровителем ремісникам і підтримував введення технічних нововведень того часу, на свої кошти будував мости і фонтани.

1767 року Селім Гірай через невідомі обставини покинув ханський трон і пішов в родові володіння. Однак уже в кінці грудня 1770 він знову був обраний ханом і відразу ж залучений у військові дії Османської імперії та Криму проти Росії.

Селім Гірай перебував на основному театрі військових дій в Молдові, коли дізнався, що до Криму вторглися росіяни. Селім Гірай хан і воєначальник Ібраїм паша були змушені спішно перекинути невелику частину військ до Криму. Але, на жаль, спізнився. Йому в тил вдарило військо під командуванням Олександра Прозоровського.

Атака кримських татар захлинулася в переважаючих силах противника, і хан змушений був відступити до містечка Тузла. На жаль, Селім Гірай не зміг взяти реванш. Попереду замаячили переговори про мир. Ханським троном він поступився перспективному Муксуду Гіраю і пішов у родовий маєток в Румелію. Він помер у віці 73 років 1786 року і був похований в мечеті Айяс-паша в селищі Візе.

Тугра – ханська печать, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму

Цікаві сторінки вітчизняної історії Кримського ханства і історії Криму – в новому проекті Крим.Реалії, відеоблог кримського історика Гульнари Абдулли «Tugra».

Тугра – ханська печать, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму.

Автор тексту і ведуча – Гульнара Абдулла, режисер – Фатіма Османова, оператор і режисер монтажу – Ельдар Халілов, автор ідеї та продюсер – Еміне Джеппар.

У відео використані фрагменти художніх фільмів Eugène de Savoie et l'Empire Ottoman (Nikolaus Wisiak, 2014 року), Muhtesem Yüzyil: Kösem (Zeynep Gunay, 2015), Фаворит (Олексій Карелін, 2005) а також музика Matti Paalanen – Drama, Plastic3 – Epic dramatic film music.

XS
SM
MD
LG