Доступність посилання

ТОП новини

Тотальний контроль: як «пакет Ярової» змінить життя кримчан


Вже наступного тижня в Росії та підконтрольному їй Криму набуде чинності гучний «пакет Ярової». Він являє собою серію змін до законодавства, які, як стверджують його автори, покликані посилити «протидію тероризму та екстремізму». Але, на думку російських опозиціонерів і правозахисників, «пакет Ярової» насправді створить основи для тотального контролю над громадянами і безпрецедентного наступу на свободу слова. Крим.Реалії спробували з'ясувати, як ухвалення цього закону вплине на життя кримчан.

Так званий «пакет Ярової» – це низка поправок до Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів Російської Федерації та інших законів. Його внесли на розгляд Держдуми депутат Ірина Ярова і сенатор Віктор Озеров. 24 червня за ухвалення цього документа проголосував російський парламент, а 7 липня його підписав президент Володимир Путін. У назві затвердженого закону вказується, що він встановлює «додаткові заходи протидії тероризму та забезпечення громадської безпеки». Фактично він розширює перелік дій, які трактуються в Росії як тероризм або екстремізм і посилює відповідальність за їх вчинення.

Кожен вік підвладний

Одним з основних нововведень, які містить «пакет Ярової», є запровадження до Кримінального кодексу статті «неповідомлення про злочин». Вона полягає в тому, що до відповідальності може бути притягнутий громадянин, який не повідомив в органи влади про відомий йому підготовлюваний теракт, збройний заколот та інші «терористичні та екстремістські злочини». За «недонесення» людині загрожує штраф до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і навіть позбавлення волі на період до 1 року.

Також до Кримінального кодексу Росії вводиться відповідальність за «схиляння, вербування або втягнення особи» в організацію масових заворушень. За ці дії можна отримати штраф від 300 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі від 5 до 10 років.

«Пакет Ярової» передбачає посилення покарання за порушення «антиекстремістських статей»

«Пакет Ярової» передбачає посилення покарання за порушення «антиекстремістських статей». Так, за організацію «екстремістського співтовариства» (яким у Росії, наприклад, оголошений Меджліс кримськотатарського народу – КР) передбачається штраф у розмірі 400-800 тисяч рублів замість колишніх 200-500 тисяч або тюремний термін до 8 років.

Посилилося і покарання за висловлювання «екстремістського змісту» в інтернеті. За них можна отримати штраф у 300-500 тисяч рублів замість колишніх 100-300 тисяч.

До речі, в «пакеті Ярової» за злочини, пов'язані з тероризмом, встановлюється відповідальність з 14 років. Раніше вона наступала з 18. Зокрема, це стосується й «неінформування», участі в терористичному співтоваристві або масових заворушеннях, а також замаху на життя державного діяча.

Ще одним нововведенням, яке з'явилося в Кримінальному кодексі з подачі Ярової та Озерова, стала стаття під назвою «Акт міжнародного тероризму». Під цим маються на увазі злочини, вчинені за кордоном проти Росії та її громадян. За це діяння передбачене покарання від 15 років позбавлення волі до довічного ув'язнення.

Відтепер російські мобільні оператори протягом півроку зобов'язані зберігати записи всіх розмов і базу sms-повідомлень

Істотним нововведенням є те, що відтепер російські мобільні оператори протягом півроку зобов'язані зберігати записи всіх розмов і базу sms-повідомлень. Те саме мають робити й «організатори поширення інформації» – соціальні мережі та месенджери. За ненадання ФСБ необхідної інформації їм і мобільним операторам загрожує штраф до мільйона рублів. Деякі російські поштові сервіси, включаючи Яндекс і Мейл.ру, виступили проти ухвалення цієї норми, мотивуючи це тим, що для її реалізації їм потрібно буде витратити величезні кошти для купівлі нового обладнання.

Прослушка за рахунок споживачів

З «пакетом Ярової» російські спецслужби отримають можливість абсолютно спокійно прослуховувати всі телефонні розмови. Таку думку в бесіді з кореспондентом Крим.Реалії висловила координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

«Звичайно, це треба буде робити в рамках певних кримінальних справ. Але в Криму відкрити певну кримінальну справу – абсолютно не проблема. Наприклад, за пост у Фейсбуці або іншій соціальній мережі відкривається кримінальна справа за екстремізм або сепаратизм. І після цього ФСБ або прокуратура запитує абсолютно всю інформацію в операторів на цю людину», – зазначила правозахисниця.

Наявність норми про дешифрування відомостей у «пакеті Ярової» призведе до того, що незабаром російські спецслужби почнуть вимагати від месенджерів і власників соціальних мереж розкодувати зашифровану переписку своїх користувачів
Олександр Ольшанський

Ольга Скрипник передбачає, що кримські оператори мобільного зв'язку надаватимуть будь-які відомості, а в іншому випадку їх залякуватимуть кримінальною відповідальністю.

Український експерт у сфері IT-технологій Олександр Ольшанський передбачає, що купівля обладнання для зберігання інформації може виявитися для кримських мобільних операторів занадто дорогою. Як підсумок, на його думку, це призведе до подорожчання мобільного зв'язку.

«Все буде зроблене за рахунок споживача. Піднімуть ціну, ще й на цьому зароблять. Насправді, з точки зору оператора, це ще й вигідно. Бо чим більше накладних витрат він понесе, тим більші рахунки він виставить своїм абонентам», – зазначив експерт.

За словами Олександра Ольшанського, наявність норми про дешифрування відомостей у «пакеті Ярової» призведе до того, що незабаром російські спецслужби почнуть вимагати від месенджерів і власників соціальних мереж розкодувати зашифровану переписку своїх користувачів.

Росія взяла курс на наближення до Північної Кореї, в якій існує тотальний контроль держави за громадянами...
Олександр Ольшанський

«Так чи інакше ФСБ намагатиметься досягти повної прозорості. У всякому разі, у них з'являються для цього законні інструменти. Але масово протидіяти державі технічними способами – це тактика програшна. Звичайний законослухняний громадянин не зможе цього зробити. Ви будете змушені користуватися сертифікованими і розкодованими засобами», – зазначив експерт.

Подібні нововведення Олександр Ольшанський вважає свідченням того, що Росія взяла курс на наближення до Північної Кореї, в якій існує тотальний контроль держави за громадянами.

Ще більше політв'язнів

Правозахисниця Ольга Скрипник вважає, що набуття чинності «пакету Ярової» створить для ФСБ додаткові обґрунтування для того, щоб вивозити кримських політв'язнів на територію Росії.

«Стаття про так званий міжнародний тероризм – це теж реакція на події в Україні. Тут, якщо ми візьмемо справу Савченко або Сенцова, яких незаконно вивезли і привезли до Росії, саме стаття міжнародного тероризму для самої ж Росії виправдовує такі дії. На жаль, це може призвести до того, що ще більше політв'язнів-громадян України може з'явитися», – зазначила вона.

Однією з найнебезпечніших для кримчан статей з «пакету Ярової» правозахисниця вважає заборону на «неінформування». На думку Ольги Скрипник, за допомогою цієї норми спецслужби зможуть залякувати і вибивати потрібні свідчення навіть з абсолютно аполітичних жителів півострова.

Це може бути використане на практиці для того, щоб із сусідів і сторонніх людей під загрозою кримінального переслідування, скажімо, вибивати потрібні свідчення.
Ольга Скрипник

«У Криму зараз дуже багато людей затримують за екстремізм, за тероризм. І ось уявіть – будь-який сусід, який живе поруч, потенційно може також бути притягнутий до відповідальності за цією статтею. Йому скажуть: «Як же так, ви мали це припускати, що ж ви не повідомили?». Це може бути використане на практиці для того, щоб із сусідів і сторонніх людей під загрозою кримінального переслідування, скажімо, вибивати потрібні свідчення», – сказала правозахисниця.

Ольга Скрипник припускає, що, зокрема, норма про доноси може застосовуватися в кримській справі «Хізб ут-Тахрір», у якій, за її словами, звинувачення будуються саме на доказах свідків суперечливого змісту.

Адвокат одного з фігурантів цієї справи – Еміра-Усеїна Куку – Олександр Попков каже, що на цьому етапі неможливо передбачити, як точно буде застосовуватися «пакет Ярової» в Криму.

Усі закони, які посилюють і ускладнюють життя громадянам, застосовуються точково до будь-яких категорій громадян або окремих осіб, які чимось заважають або завинили перед державою чи окремими чиновниками
Олександр Попков

«Тому що, як відомо, в Росії суворість законів завжди нівелюється необов'язковістю їх виконання. Зрозуміло, що всі закони, які посилюють і ускладнюють життя громадянам, застосовуються точково до будь-яких категорій громадян або окремих осіб, які чимось заважають або завинили перед державою чи окремими чиновниками», – сказав адвокат.

Олександр Попков вважає, що російські законодавці все більше урізають громадянські свободи, тому що, незважаючи на політичні переслідування, громадяни продовжують висловлювати свої думки і чинити спротив владі.

В які конкретні дії силовиків виллється ухвалення «пакета Ярової», стане зрозуміло після 20 липня. З цієї дати підписаний президентом Путіним закон набуває чинності.

XS
SM
MD
LG