Доступність посилання

ТОП новини

«Повернення Криму – питання часу». Експерти розповіли, як Україні змусити Росію віддати півострів


«Крим – український». Напис у київському підземному переході. Травень 2014 року
«Крим – український». Напис у київському підземному переході. Травень 2014 року

Київ – В Києві відбулась презентація «Стратегії повернення Криму» – проекту, над яким з літа працювали експерти фонду «Майдан закордонних справ». Автори цього документа запропонували українській владі й громадянському суспільству низку напрямків роботи, здійснення яких може дозволити повернути контроль над анексованим півостровом. Основна ідея експертів полягає в тому, що Україна має створити умови, за яких Кремлю буде настільки дорого утримувати Крим, що він не зможе забезпечувати нормальну життєдіяльність окупованої території.

Проект під назвою «Стратегія повернення Криму» розробляли експерти благодійного фонду «Майдан закордонних справ», який об'єднує фахівців у галузі міжнародних відносин, економіки та безпеки. За словами голови фонду, екс-посла України в Туреччині Богдана Яременка, у складанні стратегії також брали участь голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, військовий експерт Центру Разумкова Микола Сунгуровський і етнополітолог Наталія Беліцер.

Ми є переконаними прихильниками того, що питання повернення Криму до складу України є лише питанням часу. Цей процес незворотній. Іншого сценарію ми не бачимо
Богдан Яременко

«Ми є переконаними прихильниками того, що питання повернення Криму до складу України є лише питанням часу. Цей процес незворотній. Іншого сценарію ми не бачимо», – сказав Яременко.

За його словами, стратегія, яку розробив він зі своїми колегами, являє собою набір конкретних напрямів дій, які дозволять прискорити процес «деокупації» півострова. Яременко підкреслив, що відновлення контролю над Кримом є завданням не лише держави, а й громадського сектора України та міжнародного співтовариства.

Політика економічного виснаження

Автори стратегії пропонують великий комплекс заходів у різних сферах: військовій, економічній, гуманітарній та в галузі ідеології. Однак головним інструментом відновлення політичного контролю над Кримом експерти вважають впровадження жорстких економічних санкцій з боку України. У тексті проекту цей комплекс дій носить назву «політика економічного виснаження Криму». На думку експерта «Майдану закордонних справ» Юрія Смелянського, Україна має створити умови для того, щоб життєзабезпечення півострова обходилося Росії якомога дорожче.

«Фактично за минулий період окупації економічний потенціал Криму був сильно підірваний, і цей процес триває. Загострюється цей процес тим, що через своє економіко-географічне розташування Крим ніколи не був і не міг бути самодостатнім регіоном. Маючи територіальний зв'язок тільки з Україною, він за багатьма параметрами має економічну залежність від основної території України. За минулий період економічний і ресурсний зв'язок і залежність території Криму від України тільки посилився», – вважає експерт.

За словами Смелянського, через те, що зв'язок України і Криму перервався, відбулося різке падіння економічних показників у всіх сферах господарства. Зокрема, почалася криза в секторі послуг, сфері матеріального виробництва, в туристичній галузі. Крім того, як стверджує експерт, на півострові відбувся стрибок рівня безробіття – кількість робочих місць скоротилася на 120 тисяч одиниць.

Інструменти економічного впливу, що ведуть до погіршення і загострення соціально-економічної обстановки в Криму, працюють вже зараз, без будь-яких системних дій з боку керівництва української держави
Юрій Смелянський

«Тобто інструменти економічного впливу, що ведуть до погіршення і загострення соціально-економічної обстановки в Криму, працюють вже зараз, без будь-яких системних дій з боку керівництва української держави», – вважає Смелянський.

Експерт зазначив, що основні проблеми, які Крим не здатний вирішити без материкової України, – це забезпечення електроенергією та поставка прісної води на північну частину півострова. Крім того, територією континентальної України проходять основні транспортні комунікації, що ведуть у Крим. Без їх використання завезення вантажів і пасажирів на півострів надзвичайно ускладнене.

На думку Смелянського, Україна має користуватися ресурсною залежністю Криму і почати «економічну війну» за звільнення півострова.

«У цій війні слід застосовувати різні тактичні дії. По-перше, впливати на погіршення економічного становища в Криму, що призведе до збільшення бюджетних дотацій з кримського бюджету. По-друге, створення атмосфери повного неприйняття відпочинку в Криму серед громадян України та зарубіжних країн, що підтримали резолюцію ООН», – сказав експерт.

Також Смелянський вважає, що Україна має переглянути свою позицію з приводу продовольчого забезпечення Криму. На його думку, потрібно або підвищити ціни на ввезену продукцію до рівня російських, або зовсім припинити поставку продовольства.

На думку авторів стратегії, вищенаведені заходи забезпечать доведення економіки Криму до банкрутства і перетворять півострів на непосильну ношу для бюджету Російської Федерації.

Створити «прообраз» АРК на материку

Експерт «Майдану закордонних справ» Олексій Куропятник вважає, що також Україні необхідно здійснити низку важливих перетворень у військовій сфері. Зокрема, на його думку, слід відмовитися від будь-яких дискусій про повернення до ядерного статусу, і замість цього сконцентрувати свої зусилля на створенні сучасних високоточних озброєнь.

«Україні варто поступово відійти від використовуваних сьогодні російських стандартів розбудови Збройних сил, а ОПК України – від замовників і коопераційних зв'язків у Росії», – наголосив він.

На думку Куропятника, серед кримського населення можна виділити групи, які можуть сприяти реалізації стратегії повернення Криму, і ті, які можуть перешкоджати. До проукраїнських жителів він відніс представників малого та середнього бізнесу, представників кримськотатарського народу, а також студентів та учнівську молодь. До антиукраїнських груп, на думку експерта, відносяться держслужбовці, депутати, які зрадили присягу, та представники загонів «самооборони».

Автори стратегії вважають, що держава зобов'язана підтримувати і допомагати лояльним до України громадянам. Також, на їхню думку, необхідно докласти всіх зусиль для того, щоб притягнути до відповідальності всіх чиновників і депутатів, які сприяли анексії Криму.

Крім того, Олексій Куропятник повідомив, що «деокупацію» Криму можуть прискорити демократичні реформи на континентальній частині країни.

Успіх антикорупційної реформи України, як ключовий, стане важливим фактором впливу на успіх стратегії повернення Криму
Олексій Куропятник

«Успіх антикорупційної реформи України, як ключовий, стане важливим фактором впливу на успіх стратегії повернення Криму. Стратегія виходить із розуміння того, що Україна може залишитися соборною і повернути Крим тільки в модернізовану країну в рамках подальшого розвитку української політичної нації», – сказав він.

Також, на думку експерта, успіх стратегії залежить від здатності України протиставити концепції «Русского мира» свою власну об'єднавчу концепцію для східнослов'янського світу з центром у Києві. Куропятник вважає, що вкрай важливо для вирішення кримської кризи буде досягти суспільного консенсусу щодо подальшого співіснування двох основних мов – російської та української.

Для того, щоб держава почала реалізовувати стратегію повернення Криму, на думку експертів, необхідно створити окремий орган виконавчої влади, який цим займатиметься. Аналітики вважають, що ця структура має бути «прообразом» нової владної структури Криму.

Більше того, експерти вважають резонним створити на території, прилеглій до анексованого півострова, образ автономної республіки Крим і сформувати там відповідні органи управління: уряд і парламент у вигнанні. На їхню думку, також доцільно було б створити на континентальній частині країни кримськотатарську національну автономію, яку після «деокупації» слід передислокувати до Криму.

Автори стратегії сподіваються, що їхні напрацювання будуть використані новообраним парламентом, який поки не має бачення вирішення кримського питання, а також представниками українського політикуму та громадянського суспільства.

XS
SM
MD
LG