Доступність посилання

ТОП новини

Два кіло ковбаси на людину: кримська влада обмежила вивіз продовольства з півострова


Сімферополь – У Криму вигадали неоригінальний спосіб боротьби з можливою нестачею продуктів харчування, і, як наслідок, зростанням цін на них. З півострова заборонено вивезення тих товарів, забезпеченість якими викликає найбільше занепокоєння. Однак заборонні заходи не можуть бути ефективним інструментом наповнення споживчого ринку.

Кримська влада обмежила вивезення продуктів харчування з регіону на період до 1 квітня 2015 року. Як наголошується в указі голови Криму Сергія Аксьонова, метою обмежувального заходу є «забезпечення стабільного функціонування споживчого ринку».

Тільки для себе

Документом визначається перелік так званих «соціально значущих продовольчих товарів». Його склали: пшеничне борошно, м'ясо і м'ясопродукти (крім делікатесних), ковбаси і ковбасні вироби (крім делікатесних), птиця, свинина і яловичина, курячі яйця, олія, м'ясні та рибні консерви, цукор, макаронні вироби, молоко і молочні продукти, сухе молоко, крупи, рис, риба і пшениця – всього 18 найменувань.

Тепер, щоб вивезти з півострова продукти з наведеного списку, підприємцям необхідно отримати погодження в місцевому міністерстві сільського господарства. Порядок такого погодження в наказі не наводиться

Тепер, щоб вивезти з півострова продукти з наведеного списку, підприємцям необхідно отримати погодження в місцевому міністерстві сільського господарства. Порядок такого погодження в наказі не наводиться.

Що ж стосується фізичних осіб, то вони можуть везти з собою «соціальні» продукти, але лише в межах встановлених квот. Так, одна особа може вивезти з Криму не більше 20 кг борошна; двох кілорамів м'яса і м'ясопродуктів, двох кілограмів ковбаси, а також по два кг м'яса птиці. Курячих яєць можна брати з собою не більше 60 штук, олії – п'яти літрів, м'ясних чи рибних консервів – не більше 60 банок. Ліміт на вивезення цукру однією людиною становить 20 кг, макаронів – п'ять кілограмів, молока і молокопродуктів, а також сухого молока – три кілограми, крупів – 5 кг; риби – 10 кг, пшениці – 50 кг.

Стежити за виконанням цих обмежень рекомендовано Кримській митниці та «Єдиній транспортній дирекції» – оператору Керченської поромної переправи. Останній також рекомендовано проводитиперевірку накладних при вивезенні продовольчих вантажів. А кримському комітетові ветеринарної медицини дане доручення виписувати супровідні документи на вантажі тваринного походження лише за наявності погоджень від Мінсільгоспу на їх вивезення.

За повідомленнями ЗМІ, аналогічне рішення готується ухвалити міська влада Севастополя.

Передчуття дефіциту

Зазначені обмеження в дусі «максимум дві палки ковбаси на людину» змушують згадати часи радянського дефіциту. Та й самі чиновники не приховують, що саме на боротьбу з нестачею провізії на півострові ця ініціатива і спрямована. Причому, вона є далеко не першою в цьому ряду.

Так, нещодавно заступник керівника кримського управління Россільгоспнагляду Юрій Єпанов повідомив, що кримський уряд просив його відомство дати «зелену вулицю» всім продуктам, які завозяться до Криму з материкової території України. Навіть тих підприємств, які не пройшли атестацію в Россільгоспнагляді. Мотивоване це було «нестабільністю поставок через поромну переправу через погодні умови», а також необхідністю «недопущення дефіциту продуктів харчування і підвищення цін». Таким чином, за задумом влади, полегшення ввезення продуктів і ускладнення їх вивезення має наситити споживчий ринок півострова.

Узимку доставка продовольства в Крим через поромну переправу, яка є головною сполучною ниткою між півостровом і Росією, буде максимально ускладнена, а то і зовсім припинена через зимових штормів та криги

Очевидно, поява подібних ініціатив пов'язана з побоюванням того, що взимку доставка продовольства в Крим через поромну переправу, яка є головною сполучною ниткою між півостровом і Росією, буде максимально ускладнена, а то і зовсім припинена через зимові шторми та кригу. А значить, в умовах нестачі продуктів неминуче поповзуть вгору ціни на них, що досить недоречно в і без того соціально складний зимовий період.

Ймовірно, ознаки початку дефіциту чітко видно чиновникам вже сьогодні. Адже не далі як на початку вересня колишній міністр економічного розвитку Криму Світлана Верба оптимістично говорила, що «немає необхідності обмежувати вивезення продукції республіканських виробників в інші регіони Російської Федерації». «За окремими видами продовольства ми бачимо, що асортимент наповнений. Збільшується кількість російських товарів. Така проблема була певний час тому, але сьогодні такої проблеми немає», – цитував чиновницю проурядовий сайт «Кримінформ». Очевидно, через два місяці в Криму змінився не тільки міністр економіки, а й вся економічна кон'юнктура.

Добрими намірами...

На думку спостерігачів, обмежувальні заходи влади навряд чи серйозно вплинуть на ринкову і цінову ситуацію. Зате створити додаткові проблеми для місцевих підприємців вони здатні. Що ж до приватних осіб, то контролювати їх буде проблематично.

Основний головний біль чиновників викликають перекупники, які переправляють до Росії завезені до Криму більш дешеві та якісні українські продукти

Треба думати, що основний головний біль чиновників викликають перекупники, які переправляють до Росії завезені до Криму більш дешеві та якісні українські продукти. Саме ця обставина неодноразово називалася як одна з головних причин зростання цін. Однак між Кримом і Росією немає митниці. Та й внутрішнє російське законодавство не передбачає митний контроль товарів, що перевозяться з одного регіону в інший.

Призначений відповідальним за виконання наказу кримський віце-прем'єр Михайло Шеремет вважає, що контрольну функцію візьме на себе транспортне відомство. «Там немає ніякої митниці, але є охорона порту. Будь-який вантаж перед тим, як потрапити в порт, фіксується в електронній системі подачі документів на вивезення», – каже він (цитується за «Комерсантом»).

Втім, оператор Керченської поромної переправи «Єдина транспортна дирекція» не знаходиться у сфері впливу місцевої влади, а підпорядковується безпосередньо мінтрансу Росії. А з доброї волі відомство навряд чи захоче перетрушувати сумки пасажирів в пошуках зайвого кілограма їжі, ще більше спиняючи черги на пороми і збільшуючи нервозність в них.

А ось місцевим підприємцям може бути не солодко. «Ми вже навчені досвідом і знаємо, що кожне обмеження, введене державою, лише обертається додатковою корупцією, – побоюється один з сімферопольських торгівців. – Коли чиновник починає давати дозволи, то автоматично з'являється «такса» за їх безпроблемну видачу. Так що, перший час, швидше за все, будуть труднощі. А потім систему налагодять, і кому треба везти товар, той його повезе, сплативши відповідний «внесок» кому слід».

Ну а що стосується зростання цін, то це процес неминучий – у міру того, як в Криму буде скорочуватися кількість українських продуктів і збільшуватися кількість російських, ціни на товари будуть підніматися ще вище. Поки, врешті-решт, не зрівняються з загальноросійськими показниками. І жодні обмежувальні заходи цей об'єктивний процес зупинити не зможуть.

XS
SM
MD
LG