Доступність посилання

ТОП новини

Росія випрошує в України воду та електрику для Криму


Пересохле русло водного каналу в Совєтському районі Криму. Травень 2014
Пересохле русло водного каналу в Совєтському районі Криму. Травень 2014

Київ – Влада анексованого Криму зізналася в тому, що без допомоги України півострів не може бути забезпечений водою та електроенергією. Члени «уряду Республіки Крим» минулого тижня повідомили, що Росія запропонувала офіційному Києву компенсувати поставки електрики на півострів, а також активізувала переговори з приводу перекидання дніпровської води в Північно-Кримський канал. У свою чергу, Україна факт таких переговорів заперечує, і говорить, що не збирається йти на поступки самопроголошеному уряду Криму.

Вперше в Міністерстві палива та енергетики України заговорили про можливе обмеження поставок електроенергії до Криму на початку вересня. Тоді «влада» півострова спокійно поставилася до цих погроз і оголосила, що наявні в них потужності виробляють «струм» на 80 відсотків від потреби. Ближче до настання холодів риторика кримських чиновників з цього питання різко змінилася. «Міністр» палива та енергетики Криму Сергій Єгоров сказав, що Росія запропонувала Україні додаткові поставки електроенергії в Україну з метою виключити скорочення поставок з України до Криму.

«Це правда. Це лише частина переговорів з питань енергетики, які в комплексі зачіпають і газові переговори, і поставки нафти, вугілля та електроенергії», – повідомив Єгоров, додавши, що переговори тривають безперервно.

У той же час, українська сторона заперечує, що веде переговори з Росією.

«Росія вважає Крим своєю територією, але ми не вважаємо Крим російською територією і ніколи не будемо вважати. Тому про жодні заміщення питання не може йти», – цитує Інтерфакс слова міністра енергетики і вугільної промисловості України Юрія Продана.

У прес-службі Міненерго кореспонденту Крим.Реалії повідомили, що на цей момент Крим забезпечує тільки 156,5 МВт власної генерації, тоді як у середньому півострів споживає близько 1200 МВт. Тобто дефіцит власної генерації на півострові становить близько 1000 МВт. Брак електроенергії компенсується за рахунок ресурсів України.

При цьому, за інформацією прес-служби, Міненерго України обмежувало постачання електроенергії тільки в період з 2 до 30 вересня, а зараз «струм» на півострів продається в повному обсязі.

Нерівноцінний обмін

Експерти в галузі енергетики вважають, що пропозиція Москви є неприйнятною і невигідною для Києва. Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар у коментарі для Крим.Реалії припустив, що російська сторона використовуватиме сезонні труднощі України з енергетикою і спробує умовити Київ погодитися на свої умови.

У сенсі електроенергетики України самодостатня, у нас немає необхідності імпортувати електроенергію. А Крим не самодостатній, і нам потрібно зберегти цей механізм, щоб використовувати його тоді, коли знадобиться
Михайло Гончар

«Якщо Україна погодиться на запропонований варіант, вона тільки збільшить ступінь своєї залежності від Росії. У сенсі електроенергетики України самодостатня, у нас немає необхідності імпортувати електроенергію. А Крим не самодостатній, і нам потрібно зберегти цей механізм, щоб використовувати його тоді, коли знадобиться. Наприклад, якщо Росія піде на чергову військову авантюру», – сказав Гончар.

Крім того, на думку експерта, Україні пропонується нерівноцінний обмін, оскільки в своїй пропозиції Москва не згадує про долю розробок шельфу і наявних газових ресурсів на території Криму. Гончар вважає, що ці ресурси були фактично вкрадені в України.

«Перш ніж обговорювати тимчасове виживання півострова, необхідно, щоб з шельфових розробок були прибрані всі військові контингенти Російської Федерації, і все це було повернуте «Нафтогазу України» без будь-яких умов. Також має йтися про повернення або компенсацію втраченої власності «Нафтогазу», розташованої на півострові», – сказав експерт.

На думку Гончара, якщо Росія піде на ці кроки, то тоді Україні можна починати з нею діалог з приводу електроенергетики.

Поставок води не буде

Влада півострова не може впоратися без України не тільки з енергозабезпеченням, але і з водопостачанням. Про це свідчить заява «міністра» екології та природних ресурсів Геннадія Нараєва, який повідомив про активізацію переговорів з Києвом з приводу поставок дніпровської води до Криму Північно-Кримським каналом.

«Сьогодні почалася активізація переговорів щодо вирішення цього питання, і цілком можливо, що наприкінці жовтня відбудеться міждержавна, міжурядова зустріч саме з цього питання. Як питання буде вирішене, яка ціна питання, сьогодні ніхто не готовий сказати. Чекаємо кінця жовтня, і вже після цієї зустрічі можна буде більш визначено говорити», – цитує Нараєва інформагентство РИА Новости.

У Державному агентстві водних ресурсів України, в підпорядкуванні якого перебуває Північно-Кримський канал, говорять, що переговори про відновлення подачі води до Криму вони не ведуть

При цьому у Державному агентстві водних ресурсів України, в підпорядкуванні якого перебуває Північно-Кримський канал, говорять, що переговори про відновлення подачі води до Криму вони не ведуть.

«Договори з подачі води в Північно-Кримський канал можуть бути укладені лише після визначення в рамках законодавства України легітимних органів, які представлятимуть інтереси водокористувачів, які ведуть господарську діяльність на території Криму», – повідомив у коментарі для Крим.Реалії заступник голови агентства Олексій Чунарьов.

Також, за його словами, однією з умов укладення договору з постачання води на півострів є погашення заборгованості за 2013 рік перед управлінням Північно-Кримського каналу, сума якої складає 1,7 мільйона гривень.

Миримський – за, Сенченко – проти

Як повідомлялося, Україна припинила поставки води в Крим через Північно-Кримський канал в середині травня. На водопостачанні житлових будинків це поки ніяк не позначилося, але значно відбилося на багатьох сільськогосподарських підприємствах.

Позафракційний народний депутат України Лев Миримський, який пройшов до парламенту в одному із сімферопольських мажоритарних округів, вважає, що Україна дарма відмовляється від переговорів, і закликає офіційний Київ відновити подачу дніпровської води до Криму.

«Крим споживає 1,4 мільярда кубів води, і 1,2 з них надходило з України. Тому Криму ця вода однозначно потрібна. Але Україна, на жаль, розглядає це питання не з економічної, а з політичної точки зору», – сказав депутат.

Також він припустив, що питання подачі води до Криму вирішуватиметься в рамках переговорів Києва і Москви з приводу поставок газу.

Але більшість депутатів українського парламенту все ж вважають, що дніпровську воду на півострів подавати рано, і слід продовжувати тактику блокади Криму.

Переговори з цих питань неможливі за визначенням. Це навіть ніхто обговорювати не буде. А того, хто спробує обговорювати, чекає миттєва відставка

«Переговори з цих питань неможливі за визначенням. Це навіть ніхто обговорювати не буде. А того, хто спробує обговорювати, чекає миттєва відставка», – сказав у коментарі для Крим.Реалії народний депутат Андрій Сенченко.

У зв'язку з нестачею води влада анексованого Криму розпочала буріння артезіанських свердловин. Водночас, кримські екологи оголосили, що це невдала і небезпечна ідея. На їхню думку, свердловини будуть ефективні 2-3 роки, а після півострів знову зіткнеться з проблемою нестачі води.

XS
SM
MD
LG