Доступність посилання

ТОП новини

Чи потраплять кримські політики до нової Верховної Ради?


Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров можуть опинитися в списку Блоку Петра Порошенка
Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров можуть опинитися в списку Блоку Петра Порошенка

Київ – До нового складу Верховної Ради України, швидше за все, потрапить рекордно мала кількість кримчан. У першу чергу, це зумовлене тим, що на території анексованого півострова не проходитиме голосування в одномандатних округах. Крім того, залишається відкритим питання про те, чи включать провідні партії в свої списки кримських політиків. Крим.Реалії з'ясовували у депутатів і експертів, чи будуть кримчани представлені у Верховній Раді восьмого скликання, і хто з політиків, які є вихідцями з півострова, може претендувати на депутатське крісло.

Чергові парламентські вибори в Україні заплановані на 26 жовтня. На території Криму в цей день не проводитиметься голосування відповідно до закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території». Однак у Центральній виборчій комісії, тим не менш, збираються створити умови для участі кримчан у виборах.

«Громадяни України, які мають реєстрацію на території Криму і Севастополя, зможуть здійснити своє право на участь у передчасних парламентських виборах на території материкової частини України. Ми зробимо все, щоб кримчани – громадяни України – змогли це зробити, як це було на минулих передчасних виборах президента України», – повідомив під час брифінгу голова Центральної виборчої комісії України Михайло Охендовський.

Під час минулих президентських виборів кримчанам було запропоновано голосувати на будь-якій виборчій дільниці, розташованій на території материкової України. Але для того, щоб віддати свій голос, жителям півострова доводилося двічі перетинати кордон з континентом. Один раз – для того, щоб зареєструватися у списку виборців, другий – щоб проголосувати.

За інформацією ЦВК, 25 травня в голосуванні взяло участь близько шести тисяч кримчан. Можна припустити, що кількість виборців з Криму на майбутніх виборах зросте, оскільки за час, що минув з травня, кількість вимушених переселенців з півострова значно зросла. За відомостями ООН, зараз їх кількість нараховує понад 15 тисяч осіб.

Блок Порошенка висуне Джемілєва і Чубарова

Враховуючи, що на цих виборах у великих українських партій не буде мотивації боротися за кримський електорат, потрапляння політиків з півострова в прохідну частину списків є під питанням. Тим не менш, представники провідних політичних сил говорять, що не забудуть про кримчан, коли затверджуватимуть перелік кандидатів.

Народний депутат, член парламентської фракції «Батьківщина» Леонід Ємець у коментарі для Крим.Реалії повідомив, що його партія з великою часткою ймовірності надасть можливість балотуватися кримським політикам.

Представляти всю Україну, зокрема і Крим – це не право, а обов'язок політичної сили
Леонід Ємець

«Депутати-кримчани будуть представлені. Це і Андрій Сенченко, і Людмила Денисова, які вже обиралися і представляють Крим. Я думаю, що і Мустафа Джемілєв обов'язково буде в парламенті. Точна інформація з'явиться, коли списки будуть опубліковані. Немає жодних причин не вносити їх до списку, але є причини, через які це робити потрібно. Представляти всю Україну, зокрема і Крим – це не право, а обов'язок політичної сили», – зазначив депутат.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв підтвердив, що йому вже надійшла пропозиція увійти до списків кандидатів у депутати від «Батьківщини». Однак екс-голова Меджлісу, який уже два скликання обирається до парламенту за квотою «бютівців», схиляється до того, що відмовиться від цієї пропозиції.

«Були пропозиції особисто мені від Тимошенко, але зараз створюється блок президента. Я вважаю, що більш доречно йти в блоці президента, тому що він об'єднує всі демократичні сили. Я, швидше за все, погоджуся на пропозиції нашого президента увійти до списку кандидатів від його блоку», – повідомив Джемілєв у коментарі Крим.Реалії.

Крім того, за його словами, в список кандидатів Блоку Петра Порошенка може потрапити Рефат Чубаров. Лідер кримських татар повідомив, що запропонував кандидатуру Чубарова президенту, і Порошенко відповів згодою.

Про готовність включити кандидатів з Криму в свій виборчий список говорять і в партії УДАР.

«Наша партія чітко неодноразово говорила про те, що Крим – це невід'ємна частина території України, і інтереси Криму у Верховній Раді України мають бути представлені. Всі політичні сили, і наша також, зроблять усе, щоб належним чином представити в своїх рядах кримчан», – зазначив народний депутат від партії Віталія Кличка Павло Розенко.

Мажоритарників оберуть, коли закінчиться окупація

Уже відомо, що до Верховної Ради восьмого скликання будуть обрані не 450 депутатів, а тільки 438. Це пов'язане з тим, що 28 жовтня в АРК і Севастополі не відбудуться вибори на дванадцяти одномандатних округах. У Центрвиборчкомі вважають, що можна було б організувати голосування за мажоритарників з Криму на території материкової України, однак парламент не встиг ухвалити відповідний закон.

«Певні напрацювання є в Центральній виборчій комісії. Такий законопроект був зареєстрований у Верховній Раді України, але, на жаль, не був внесений до порядку денного. Тому підстав для того, що ми зможемо обрати народних депутатів від одномандатних виборчих округів уже 26 жовтня, на цей момент, на жаль, немає», – зазначив голова ЦВК Михайло Охендовський.

За словами голови Центрвиборчкому, відповідний закон може ухвалити вже новий склад парламенту, і голосування за кандидатів у кримських мажоритарних округах все ж може відбутися.

Голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенко не бачить проблеми в тому, що кримчани не будуть обрані в парламент від мажоритарних округів.

Треба бути реалістом і розуміти, якщо найближчим часом нічого не трапиться з Росією, то Крим проголосувати у мажоритарних округах не зможе
Володимир Фесенко

«Як не парадоксально, в нинішній ситуації це може мати позитивний ефект. Справа в тому, що, в разі зміни ситуації, депутатів можна буде дообрати у мажоритарних округах. Хоча треба бути реалістом і розуміти, якщо найближчим часом нічого не трапиться з Росією, то Крим проголосувати у мажоритарних округах не зможе», – вважає політолог.

Депутатство Куницина під питанням

Фесенко припустив, що провідні політичні сили обов'язково внесуть кримських політиків у свої списки кандидатів у нардепи. На думку експерта, партії підуть на це під впливом моральної відповідальності і тиску громадськості.

«Хтось внесе кримчан у прохідну частину списку, хтось поставить їх на межі прохідної частини. Але це обов'язково станеться. Інша справа, що, як і раніше, їх буде не так багато. Я думаю, безумовно, будуть представлені Джемілєв, Куницин і Сенченко», – сказав Фесенко.

У тому, що екс-прем'єру Сергію Куницину вдасться потрапити в прохідну частину списку однієї з провідних партій, сумнівається кримський політолог Сергій Костинський. На думку експерта, Куницин є однією з найслабших кандидатур серед проукраїнськи налаштованих кримчан, про що говорить те, що він програє призначення на посади в органах виконавчої влади.

«Головною проблемою є його бекграунд. Занадто в багатьох політичних силах Куницин побував за свою кар'єру. Плюс до всього, для нього характерні відсутність електоральної підтримки в Криму, непублічність, неготовність ризикувати, працюючи проукраїнським спікером, як це роблять Сенченко, Джемілєв, Чубаров», – зазначив Костинський.

Експерт вважає, що в цілому кількість кримчан, представлених в українському парламенті після виборів, зменшиться. На думку політолога, в першу чергу, на це буде впливати те, що у більшості кримських політиків на півострові є бізнес і основна частина електорату. Експерт вважає, що у зв'язку з цим вони будуть змушені обирати між двома стратегіями: повертатися в кримську політику, попередньо домовившись з Аксьоновим і Константиновим, або чекати «деокупації» Криму, щоб «з чистою совістю» брати участь у довиборах у мажоритарних округах.

«Вхідний квиток» в український парламент, що виріс у ціні, також сприятиме відсіюванню кримських парламентаріїв», – вважає експерт
Сергій Костинський

«Крім того, відбулося скорочення електоральної бази проросійських політичних сил і зростання конкуренції в цій ніші. Це значить, що вартість місць у прохідному списку Партії регіонів, «Сильної України», КПУ серйозно зросте. Думаю, «вхідний квиток» в український парламент, що виріс у ціні, також сприятиме відсіюванню кримських парламентаріїв», – вважає експерт.

Політолог також спрогнозував, що в списках партій національно-демократичної орієнтації на цих виборах не буде нових кримських осіб. На думку Костинського, ставка буде зроблена на тих, хто вже має сформоване ім'я, а також електоральну підтримку, нехай і на анексованій території.

XS
SM
MD
LG