Доступність посилання

ТОП новини

Крим стане вільною економічною зоною для українських «олігархів»?


Експерти проти створення в Криму «вільної економічної зони»
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
Завантажити на комп'ютер

Експерти проти створення в Криму «вільної економічної зони»

Київ – Минулого четверга, 14 серпня, Верховна Рада України ухвалила законопроект про створення на території Криму вільної економічної зони. Згідно з цим документом, іноземні та українські компанії, які займаються бізнесом на півострові, звільняються практично від усіх податків і зборів, а на кордоні Криму з материком з'явиться митний контроль. Експерти та правозахисні організації, ознайомившись з ухваленим законопроектом, забили тривогу. На їхню думку, парламент, проголосувавши за цей документ, визнав російську владу на півострові легітимною, а жителів республіки прирівняв до іноземних громадян. Експерти вважають, що ухвалення цього законопроекту лобіювали представники великого бізнесу, які хочуть, як і раніше, продовжувати займатися бізнесом у Криму та отримувати прибуток, незважаючи ні на що.

Автори законопроекту №4032а, члени фракції «Батьківщина» Сергій Терьохін, Ксенія Ляпіна та Віталій Немилостливий дали йому назву «Про податковий і митний контроль у вільній економічній зоні Криму і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України». За їхнім задумом, у Криму слід створити зону з особливим митним режимом. Депутати вважають, що це дозволить звільнити від відповідальності іноземні та українські компанії, які продовжують займатися бізнесом на анексованій території.

«Громадяни та підприємства, які перебувають і розташовані в Криму, як і раніше, мають підкорятися законодавству України. Але, з іншого боку, ми не можемо встановити контроль за дотриманням цього законодавства, а також не можемо захищати права наших громадян, передбачені Конституцією. Щоб вийти з цього парадокса, ми вирішили оголосити Крим вільною економічною зоною, як би це смішно не виглядало», – повідомив кореспонденту Крим.Реалії народний депутат Сергій Терьохін у липні, коли його законопроект був внесений до порядку денного сесії Верховної Ради.

За словами нардепа, законопроект передбачає, що господарські суб'єкти, які мають бізнес у Криму, не здійснюють відрахувань до бюджету України, крім податків, що стосуються фізичних осіб та виплат до соціальних фондів.

Також в ухваленому документі сказано, що на адміністративному кордоні Криму буде встановлений митний контроль. Згідно із статтею 12 законопроекту, на пунктах в'їзду-виїзду в ВЕЗ будуть створені підрозділи органів доходів і зборів. А товари, які надходять з Криму на материк, будуть розцінюватися як експорт і проходитимуть санітарно-епідеміологічний, ветеринарний та екологічний контроль.

Порошенко й Ахметов залишаться у виграші

Низка експертів і правозахисних організацій розцінили ухвалення законопроекту про вільну економічну зону як зраду інтересів України. Свою позицію вони обґрунтували тим, що ухвалений документ побічно визнає анексію Криму і дозволяє великому бізнесу займатися економічною діяльністю на півострові, тоді як весь цивілізований світ ухвалює санкції відносно підприємств, розташованих в анексованій республіці.

Ухвалений документ побічно визнає анексію Криму і дозволяє великому бізнесу займатися економічною діяльністю на півострові, тоді як весь цивілізований світ ухвалює санкції відносно кримських підприємств

«Проаналізувавши цей законопроект, ми переконалися в тому, що пани, які його лобіювали, керувалися принципом «Окупація окупацією, а бізнес – як звичайно». Вони керувалися тим, що в Криму є багато активів, що належать великим українським системним бізнес-структурам», – зазначив на прес-конференції голова наглядової ради фонду «Майдан закордонних справ» Андрій Клименко.

На думку експерта, реальною метою створення так званої «вільної економічної зони» є легалізація компаній, що розташовані в Криму і належать великим українським бізнесменам. Причому Клименко стверджує, що вигоду від ухвалення законопроекту отримають як мільярдери, які були близькі до Януковича та «Партії регіонів», так і бізнесмени, що нині входять у керівництво країни. Зокрема на півострові продовжує функціонувати термінал «Авліта», який входить в корпорацію «СКМ» Рената Ахметова, а також хімічні заводи Дмитра Фірташа, розташовані на півночі Криму.

«Там розташований Севастопольський морський завод. Не секрет, що він належав і досі належить президенту України Петру Порошенку. Там розташовані структури «Миронівського хлібопродукту» пана Кусюка, першого заступника голови Адміністрації Президента. Там розташовані структури пана Жванії – відомого політика і депутата», – повідомив Клименко.

За словами експерта, законопроект Терьохіна-Ляпіної-Немилостливого створює законні підстави для того, щоб підприємства, які належать українським бізнесменам, могли продовжувати завозити на півострів сировину і товари, і вивозити з території Криму свою продукцію. Але за це доведеться заплатити дорогу ціну – фактично визнати півострів територією іншої держави.

Автори законопроекту, навіть не почервонівши, говорять про митний кордон, про створення митних постів, про експорт та імпорт з території Криму на материкову територію України
Андрій Клименко

«Автори законопроекту, навіть не почервонівши, говорять про митний кордон, про створення митних постів, про експорт та імпорт з території Криму на материкову територію України. Кажуть про експорт з України на територію окупованого кримського півострова. Це означає, що вони де-факто і де-юре визнають анексію Криму», – обурився Андрій Клименко.

Голова правління фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Єрьоменко вважає, що ухвалення законопроекту про вільну економічну зону грає на руку Російській Федерації, оскільки українські компанії, займаючись бізнесом у Криму, по-перше, забезпечуватимуть ринок своїми товарами, а, по-друге, платитимуть податки в бюджет держави-агресора.

«В інтересах українського суспільства зробити так, щоб анексія Криму коштувала Росії якомога дорожче. А цей законопроект, навпаки, полегшує їм фінансове навантаження. Україна має дотримуватися прямо протилежних підходів при формуванні політики щодо Криму», – зазначив Єременко.

Кримчани не зможуть звертатися до суду

Ухвалений Радою законопроект не тільки визнає Крим територією іншої держави, але й істотно обмежує права жителів півострова. Про це повідомила голова Центру громадянської просвіти «Альменда» Ольга Скрипник.

«Норми цього законопроекту створюють умови, за яких кримчани будуть змушені, щоб вижити, отримувати російські паспорти. У той же час, багато громадян борються до останнього, щоб не брати паспорт чужої держави», – зазначила правозахисник.

За її словами, стаття 5 законопроекту прирівнює кримчан до «нерезидентів», якими згідно з податковим законодавством є іноземні кампанії та фізичні особи, які не є резидентами України. Ця норма, на думку Скрипник, призведе до того, що кримчани будуть змушені отримувати російські паспорти або намагатися прописатися на материковій Україні за хабарі.

Правозахисник повідомила, що стаття 12 законопроекту містить норми, які відкрито дискримінують жителів Криму, включаючи тих, хто вимушено виїхав з території півострова.

З кримчан роблять якусь безправну категорію. Особливо це стосується економічних прав
Ольга Скрипник

«З кримчан роблять якусь безправну категорію. Особливо це стосується економічних прав. Наприклад, там сказано, що всім громадянам, зареєстрованим у Криму, заборонено користуватися послугами українських банків та інших комерційних установ», – повідомила Скрипник.

У зв'язку з цим жителі півострова і вимушені переселенці фактично позбавляються можливості здійснювати безготівкові розрахунки, обмінювати валюту і навіть звертатися до суду, оскільки подача позову має супроводжуватися сплатою судового збору.

Як ставляться до критики законопроекту його автори, з'ясувати не вдалося. У день, коли правозахисники та аналітики провели прес-конференцію на тему створення «вільної економічної зони» в Криму, депутати не відповідали на телефонні дзвінки.

У свою чергу, громадські працівники та експерти звернулися до президента України Петра Порошенка з вимогою ветувати законопроект №4032а без повернення його на доопрацювання.

XS
SM
MD
LG